s-osvita.com.ua ЖУРНАЛ «СУЧАСНА ОСВІТА» Статьи из журнала Знакомьтесь - профессия! Магістри подорожей.


Шановні відвідувачі сайту!

Запрошуємо відвідати наш новий сайт OSVITA.IN.NET, де ви зможете ознайомитись з актуальними пропозиціями українських і закордонних університетів і не тільки ...

https://osvita.in.net

І швець, і жнець, і на дуді гравець...

  Журнал «Сучасна освіта» №12(64) 2009

- Что вы собрались делать с этими портьерами, мисс?
- Неси сундук с выкройками, мы будем шить мне платье!
                                         М. Митчелл. “Унесенные ветром”
Роздивляючись фотографії дівчаток-ліцеїсток, що демонстрували власноруч сконструйований і пошитий одяг, в мене з голови не йшла думка, що через кілька років вони зможуть цілком достойно виступати, наприклад, на Українському тижні моди. Вже зараз у творіннях деяких молодих майстринь простежувалась любов до власної справи, що, як відомо, є основною запорукою успіху. Ніби прочитавши мої думки, директорка Київського професійного ліцею сфер послуг Любов Іванівна Чугаєвська, яка і показувала мені знімки, хитро примружила очі і сказала: “Багато наших випускниць працюють з відомими модельєрами або стали такими. А головне - ніхто не залишився без роботи”. Так розпочалася моя екскурсія навчальним закладом, що вже більше ніж 65 років готує спеціалістів швацької справи. А віднедавна - і фахівців ще у кількох галузях.

Шиття - перспективно, проте важко

Йдучи коридорами ліцею, я і Любов Іванівна ведемо розмову про професію кравця. Непомітно за бесідою потрапляємо до класу-майстерні: столи з сучасними швейними машинками, голки, різнобарвні нитки, великі і малі ножиці, клаптики тканин - усе ніби завмерло в очікуванні дотику. Зараз тут порожньо: канікули спустошили ліцей. Але ненадовго. Вже у вересні класи знову наповняться гомоном, сміхом і дівочими голосами.

“Останнім часом стає все менше тих, хто обирає швейне ремесло, - розповідає керівниця. - Це і не дивно: воно потребує посидючості, терпіння, смаку. Затребуваним буде лише той фахівець, який вправно володіє голкою. Але професія гарна тим, що дає дуже великі можливості для самозабезпечення. Якщо ти не хочеш працювати на когось, то можеш самостійно шукати замовників, зареєструватись як підприємець і заснувати власну справу. В своєму житті я бачила багато таких прикладів. Та й криза на наших випускниках в більшості не відобразилась. Всі, хто хотів, змогли працевлаштуватись”. Це і зрозуміло: кожна жінка бажає одягатися за останньою модою та бути неповторною, особливо у день народження чи весілля. А купувати ексклюзивний одяг знаменитих іноземних дизайнерів можуть хіба що дружини політиків. Менш заможні шукають “свого” майстра, того єдиного, який чарівним чином перетворить звичайну жінку на взірець стилю і краси.

Грошовий еквівалент

Якщо вимірювати професію у грошових одиницях, то отримуємо наступні цифри: звичайна швачка може розраховувати на зарплатню у 1500 - 3000 грн.; закрійник - на 2000 - 5000 грн.; кравець-дизайнер - від 4000 грн. Звичайно, рівень заробітку залежить, по-перше, від кваліфікації і досвіду спеціаліста, по-друге, від місця роботи. Маленькі приватні ательє іноді пропонують більше, ніж великі підприємства. Також слід пам’ятати, що зараз працедавці надають перевагу універсальним фахівцям, які вміють і ескізи створити, і мірки зняти, і тканину розкроїти. Цілком реально знайти роботу у відомому домі моди чи модельєра. За 5 хвилин пошуку у мережі Інтернет я наштовхнулася на 2 такі об’яви.

Проте сидіти в ательє з 9 до 18 години за 2000 гривень на місяць – це зовсім не те саме, що отримати ті ж 2000 грн. за святкове вбрання, пошите за тиждень. Тому більшість кравців обирають можливість працювати на себе, заснувати власний бізнес, ні від кого не залежати і працювати за зручним графіком. Любов Іванівна розповідає, як це зазвичай відбувається: “Пам’ятаю одну з наших учениць. Якось пошила вона собі надзвичайно оригінальне пальто. Подружка побачила і попросила таке саме собі. Отак воно і закрутилось. Поступово майстриня  “обросла” клієнтами. На зароблені кошти придбала обладнання, запросила ще двох знайомих кравчинь і відкрила салон”.

Об’єктивності задля скажу, що не слід сподіватися на великі прибутки у перші роки роботи. Якщо ви заглянете в Інтернет-магазин одягу, який створюють молоді українські дизайнери, то побачите, що деякі речі коштують не дорожче, ніж на ринку. Вміння вправлятися голкою прогодує в будь-які часи, але щоб отримувати гарні прибутки і задоволення, потрібно йти у професію за покликанням, а не за матеріальною вигодою.

2 в 1

Екскурсія закладом триває. Любов Іванівна продовжує розповідь: “Якщо раніше в нас готували лише швейників, то зараз, виходячи з потреб сучасного ринку праці, ми здійснюємо навчання за наступними спеціальностями: адміністратор, касир у банку, конторський службовець, оператор комп’ютерного набору, продавець непродовольчих товарів”. Почувши це, я знизую плечима і вже збираюся сказати, що це не дивина: будь-яку з перелічених професій можна отримати в будь-якому ПТНЗ, але директорка вагомо промовляє “Але...”, робить красномовну паузу і зазирає мені в очі. Я ковтаю репліки і з цікавістю чекаю на продовження оповіді. “Але хочу звернути вашу увагу на те, що в нас немає жодної вузькопрофільної спеціальності. Ми навмисно інтегрували два-три напрямки підготовки в одну спеціальність, щоб наші випускники мали більшу соці-альну захищеність на ринку праці. Касири, адміністратори і продавці одночасно навчаються на операторів ком-п’ютерного набору, а конторські службовці отримують таку підготовку, що в подальшому можуть працювати помічниками бухгалтерів, бухгалтерами та обліковцями”. Як тут не згадати давню українську приказку: “І швець, і жнець, і на дуді гравець”.

Практика і працевлаштування

Наступні питання, які я поставила моєму гідові, стосувалися працевлаштування і практики. Як і слід було очікувати: ліцей піклується про своїх випускників і намагається надавати якомога більше можливостей для кар’єрного становлення і зростання.

“У нас укладені договори з багатьма базовими підприємствами, зокрема, з торговою мережею “Фуршет”, мережею магазинів “Монарх” і “Єва”, Укрсоцбанком, Ощадбанком, Надра-банком. Також плідно співпрацюємо зі швейними підприємствами, такими як “Дана Мода”, “Текстиль мода” тощо. У нас велика система партнерів, в органі-заціях яких наші учні проходять виробничу практику. А чи залишаться вони після практики працювати на підприємстві - залежить тільки від них, їхньої старанності та дисциплінованості”, - резюмує Любов Іванівна.

Дозвілля, конкурси, стипендії

Виявилося, що окрім уроків, в ліцеї є чим зайнятись, так би мовити, для власної втіхи. Для “соловейків” працює гурток “Естрадного вокалу”, для прихильників Мельпомени - “Театральної мініатюри”, для тих, хто стежить за фігурою - знайдеться місце у спортивній секції “Здоров’я”. А головна гордість закладу - “Творча майстерня”, де дівчата в повній мірі можуть розкрити творчий потенціал і талант дизайнера. З тією ж метою щороку у стінах ліцею проводиться конкурс “Юність і весна”. У вихідні усі бажаючі відвідують історичні місця України: галасливий натовп ліцеїстів, прихопивши фотоапарати і посмішки, окуповує автобуси і вирушає за новими враженнями...

Проводжаючи мене, гостинна директорка завершила розповідь про улюблене “дітище” словами: “Навчання у нас безкоштовне. Всі учні, які не мають академічних заборгованостей, отримують гарантовану державну стипендію. І взагалі, вчитися в нашому ліцеї - легко і приємно. Головне - відвідувати заняття і виконувати домашні завдання”.

Адреса:

Київ, вул. Нижній Вал, 37

(м. “Контрактова площа”)

Тел. 425 - 21 - 60, 425 - 01 - 92, 425 - 15 - 50, 425 - 46 - 95.

Приймальна комісія працюватиме до 25 серпня.

 

Підготувала Надія Бучнєва

  Оформите подписку на журнал "Сучасна освіта".

Только так Вы не пропустите ни одного материала. Возможно, самого важного для Вас.

07 122 2016ДОРОГІ АБІТУРІЄНТИ І ВИПУСКНИКИ ШКІЛ!

Вас вітає довідково-інформаційний портал
СУЧАСНА ОСВІТА В УКРАЇНІ І ЗА КОРДОНОМ!

Підпишіться у формі підписки (див. нижче), щоб завантажити безкоштовно журнал «Сучасна освіта», в якому навчальні заклади запрошують докладніше дізнатися про набір абітурієнтів і правилах прийому.

Журнал висилається безкоштовно на е-мейл в цифровому форматі.

Ніякого спаму! Увага! Ми не зможемо доставити пошту на домени .ru!