s-osvita.com.ua ОБУЧЕНИЕ ЗА РУБЕЖОМ Образование в Новой Зеландии Освіта на краю світу. Навчання у Новій Зеландії


Шановні відвідувачі сайту!

Запрошуємо відвідати наш новий сайт OSVITA.IN.NET, де ви зможете ознайомитись з актуальними пропозиціями українських і закордонних університетів і не тільки ...

https://osvita.in.net

Освіта на краю світу. Навчання у Новій Зеландії

Журнал «Сучасна освіта» №6(69) 2010

13 грудня 1642 року голландський мореплавець Абель Тасман зробив у бортовому журналі запис: «Сьогодні побачили мальовничу землю, що велично здіймається над морем…». Це були береги Нової Зеландії. Щоправда, пан Абель навіть не висадився на сушу через надзвичайно «привітний» прийом, який йому влаштували тубільці. Войовничі туземці на човнах-каное вирушили до кораблів європейців з явним наміром спровадити їх далеко і надовго. Це їм вдалося. Більше ніж на 100 років! Першопрохідцем цих країв став Джеймс Кук, який і «застовпив» цю територію за Великобританією. Нова Зеландія перебувала у статусі британської колонії аж до 1907 року, тому не дивно, що багато чого «успадкувала» від Сполученого Королівства: назви міст, державну мову, право, політичний устрій, а найголовніше – систему освіти.
Перлина Океанії, або Рай для гобітів та екстремалів
Корінні мешканці Нової Зеландії – племена маорі, які заселили архіпелаг задовго до приходу європейців, – називають свою країну «Ао Теа Роа», що в перекладі означає «Земля білих довгих хмар». За словами туристів, таке поетичне визначення повністю відповідає дійсності: напівпрозоре хмаровиння простягається небосхилом нескінченними срібними стрічками. Але найбільше враження на приїжджих справляє не це, а майже недоторкана, багатюща у своїй різноманітності природа. Адже тут є вкриті снігом гори, діючі вулкани, гейзери, льодовики та пляжі, озера та величезні зелені пасовища. У Новій Зеландії дбають про охорону навколишнього середовища, як ніде у світі. Тому природа збереглася майже у первісному вигляді, навіть поблизу великих міст. Щоб зрозуміти про що йде мова, варто лише пригадати кінотрилогію «Володар перснів», зйомки якої повністю проходили на теренах цієї  держави. Після виходу фільму на широкий екран безліч людей забажали побачити міфічне Середзем’я на власні очі і пройтися місцями, де розгорталися події картини. Це явище навіть отримало назву «фродо-туризм» або «фродо-економіка» на честь головного персонажу фантастичної саги – гобіта Фродо Беґґінса.
Сюди їдуть не лише шанувальники Толкієна, але й прихильники екстремальних видів спорту. Тут можна займатися дайвінгом, банджі-джампінгом, маунтінбайкінгом, скелелазінням, їздити верхи, літати на парапланах та стрибати з парашутом. Для любителів нетрадиційного активного відпочинку також знайдеться заняття до душі. Наприклад, сендбордінг – їзда піщаними дюнами і кар’єрами… на сноуборді. Сноуборди і лижі використовуються і за звичним призначенням – для спуску з засніжених гір. Мало хто знає, але в Новій Зеландії є власні Альпи, гірськолижний сезон в яких відкривається в червні! Не слід цьому дивуватися: в країні хмар усе навпаки – коли у нас в розпалі безтурботне спекотне літо, тут панує холодна зима. А все через те, що смарагдові новозеландські острови знаходяться у Південній півкулі.
Громадяни цієї держави живуть не лише в іншій земній півкулі та в іншому часовому поясі, але й за іншим ритмом: неспішним, розміреним, спокійним.  Робочий день у них закінчується близько 15 – 16 години, після чого новозеландці розходяться, в основному, за трьома маршрутами: на узбережжя – бігати кроси та займатися спортом, додому – прикрашати власну оселю і відпочивати, або в найближчий бар – насолоджуватись новозеланд-ським вином, яке за смаковими якостями нічим не поступається знаменитому бургундському. До речі, прикрашання домівок в Новій Зеландії – національна особливість, пронизана духом суперництва. Намагаючись перевершити одне одного, люди, особливо у провінції, розфарбовують стіни своїх будинків з великою фантазією і любов’ю. У мегаполісах таке «колоритне» житло зустрічається не часто.
Біля фермерських угідь, яких тут сила-силенна, можна задешево придбати екологічно чисті та неймовірно смачнючі м’ясо, сир, овочі, молоко. Причому продавців ви, мабуть, не зустрінете: на під’їзді до ферми, як правило, стоїть столик з продукцією, цінником та металевою банкою. Кладеш гроші у банку – забираєш товар зі стола. Все по-чесному. У країні найнижчий в світі рівень злочинності і один з найвищих рівнів життя. Тож, цілком логічно, що земля, відкрита Куком, приваблює туристів, емігрантів, заробітчан і… студентів.
  
Особливості навчання
В центрі Окленда, одного з найбільших міст архіпелагу, віддзеркалюючи промені сонця, тягнуться у небо сучасні хмарочоси зі скла і металу. Третина з них належить не офі-сам та банкам, як припустила би необізнана людина, а двом вищим навчальним закладам – Університету Окленда (www.auckland.ac.nz) та Оклендському університету технологій (www.aut.ac.nz). Цей факт говорить сам за себе: місцеві ВНЗ дбають про створення чудових умов для здобуття якісної освіти, що відповідає усім потребам часу та міжнародним критеріям. Ще один незаперечний «плюс» новозеландської системи освіти полягає в тому, що вона від початку побудована за британським зразком, з використанням кращих традицій та багаторічного досві-ду Великобританії. Зараз вона поєднує у собі елементи англійської та американської освітніх схем з унікальними новозеландськими рисами. Якими? Наприклад, викладання у ВНЗ ведеться англійською мовою, але серед інших дисциплін у вас також буде курс другої державної мови – мови корінного населення маорі (У Новій Зеландії дві державні мови – англійська та маорі – примітка авт.). В тихоокеанських університетах прийнято активно висловлювати свої думки, аргументовано критикувати тези викладача, пропонувати власний підхід до розв’язання завдань. Тому лекції та семінари проводяться у дискусійній формі у досить неформальній обстановці. Процесом  більше керує студент, ніж викладач. Але за такою демократичною формою приховуються високі вимоги. Про скачування з Інтернету рефератів та курсових доведеться забути назавжди. Тут таке не пройде і оцінку «за гарні очі» ніхто вам не подарує. Також доведеться забути про таке поняття, як «автомат». Запорука успішності студента – в умінні думати, аналізувати інформацію та факти, на основі яких  розробляти і представляти власні унікальні проекти з дисциплін та предметів.
   
Університет, інститут, коледж?
У Новій Зеландії на всю країну лише 8 класичних університетів. Проте є багато інших типів ВНЗ, як от: технологічні інститути (Institutes of Technology), політехнічні (polytechnics) та педагогічні коледжі (College of Education), коледжі гуманітарних і соціальних наук, коледжі бізнесу тощо. Не плутайте зі школами (Secondary School), які також називаються коледжами.
Політехнічні коледжі, або «політехи», користуються значним попитом у тутешньої молоді, бо в них за короткий час (максимальний строк – 3 роки) можна отримати певну кваліфікацію і приступити до роботи. До того ж навчання в них коштує менше, ніж в університетах. Традиційно сильними напрямами новозеландської політехнічної освіти є готельний менеджмент, туризм, дизайн, інформаційні технології тощо. Коледжі пропонують величезну кількість короткострокових (півроку – 2 роки) курсів та програм підготовки-перепідготовки у різних галузях.  Після закінчення політеху випускник отримує сертифікат про одержаний рівень знань (Certificate I – IV), диплом (Diploma чи Advanced Diploma) або ступінь бакалавра. Частина бакалаврських програм розроблена таким чином, щоб, відучившись рік в коледжі, студент міг перевестися на 2 – 3 курс університету. 
Якщо говорити про університети Нової Зеландії, то принаймні три з них (Університет Окленда, Отаго і Кентербері) вже кілька років поспіль входять до одного з престижніших рейтингів кращих ВНЗ світу за версією Times Higher Education-QS World University Rankings. До речі, до цього списку за всі роки його існування не зміг потрапити жоден український ВНЗ.
Ступінь бакалавра в університетах цієї держави одержують за три роки навчання. Якщо ви хочете отримати ступінь з відзнакою (Bachelor with Honours), доведеться попріти над книжками ще рік. Але це того варте: працедавці схильні віддавати перевагу тим кандидатам на посаду, які таку відзнаку мають. До того ж магістра після цього можна одержати всього за рік. За деякими спеціальностями вчитися доведеться довше: наприклад, бакалаврська ступінь з інженерної справи присуджується після чотирьох років навчання, з медицини - після шести років. Бакалавру, щоб «вирости» в магістра, зазвичай достатньо року або двох. Докторантура триває 3 роки.
   
Три шляхи до ВНЗ
Для того, щоб потрапити до лав політеху, педагогічного коледжу або технологічного інституту за сертифікаційними та дипломними програмами зазвичай достатньо шкільного атестату про повну середню освіту, також потрібно володіти англійською мовою (500 – 550 балів TOEFL чи 5,0 – 5,5 балів IELTS.) і мати гарні рекомендації від вчителів. З університетами все складніше. Існує три способи вступу до вищої школи Нової Зеландії:
1) закінчити два курси вітчизняного університету, скласти міжнародний мовний тест, а потім переводитись на перший курс новозеландського університету. Перевага цього варіанта в тому, що вивчені на батьківщині дисципліни можуть бути зараховані, якщо ви надасте в приймальну комісію відповідну довідку, апостильовану в Міністерстві освіти;
2) вступити до коледжу або політехнічного інституту Нової Зеландії, а потім перевестися на другий або третій курс університету. Вимоги в коледжах нижчі, ніж у ВНЗ, зате вибір програм такий же широкий;
3) але найбільш рекомендований метод – навчання на підготовчому відділенні університету (Foundation). Програма зазвичай розрахована на 8 – 12 місяців. Слухачі опановують кілька академічних дисциплін на вибір, вчаться писати есе, розробляти проекти, знайомляться з методами пошуку інформації, займаються англійською мовою. Після успі-шного закінчення Foundation абітурієнт гарантовано зараховується до університету нарівні з місцевими вступниками.
 
Вартість
Національна валюта Нової Зеландії – новозеландський долар (NZD), який дорівнює 5 гривням 70 копійкам. Вища освіта тут дешевша, ніж в таких англомовних державах як Великобританія, США, Австралія, але якістю не поступається. Так, вартість навчання за програмою бакалаврату, приміром, в Університеті Мессі (http://www.massey.ac.nz) становить 18 – 24 тис. NZD на рік. За навчання в магістратурі доведеться заплатити 21 – 34 тис. NZD щорічно. Докторантура обходиться у 4 – 9 тис. NZD на рік.  

Стипендії
Стипендій як таких (у вигляді щомісячної виплати невеличкої суми як в Україні) в Новій Зеландії немає, бо освіта – платна і університети зростають та розвиваються за кошти студентів або, як це зазвичай буває, їх батьків. Проте існують різні гранти та стипендіальні програми для підтримки молодих науковців та премії за визначні досягнення у навчанні для талановитої молоді. Головною вимогою до претендента на «грошову допомогу» є високі академічні показники. Більше шансів у тих, хто займається унікальними дослідженнями за програмами магістратури та докторантури у галузі хімії, біології та інженерних наук.
    
Витрати
Ті, хто їдуть сюди за дипломом, можуть не хвилюватися щодо пошуку житла. Вищі навчальні заклади, особливо політехи та інститути, гарантують надання кімнати в студентському гуртожитку. За неї доведеться щотижнево сплачувати близько 100 – 150 доларів. До речі, університети в Новій Зеландії мають по 3 – 4 кампуси і гуртожитки в них – це такі собі комфортабельні котеджі з Інтернетом, меблями, телефоном, супутниковою тарілкою і гарним пейзажем за вікном. В них заселяють по 4 – 6 чоловік.
Усього лише на 30 – 100 доларів дорожче коштуватиме оренда квартири. Звісно, ціна і якість житла значною мірою залежать від міста і його району, наприклад, великий будинок з трьома спальнями у Крайстчерчі обходиться в 300 доларів на тиждень, а в Окленді – вже 600. Апартаменти здаються в оренду зазвичай без меблів, але з пральною машиною, плитою, іноді – мікрохвильовою піччю, холодильником і сушаркою для білизни. Але не рідко пропонують й умебльовані помешкання. Різниця в ціні між ними – незначна, однак другий варіант виглядає привабливішим.
Можливе також проживання у сім’ї. Це стосується в основному неповнолітніх  іноземних студентів, які вчаться у школах, коледжах та політехах. У сім’ї за 150 доларів їм виділяють окрему кімнату, забезпечують триразовим харчуванням і допомагають призвичаїтись до культури і ритму життя Нової Зеландії. Взагалі, коледжі та політехи ревно опікуються своїми студентами. Якщо ви заключаєте з ними договір на навчання, то вас зустрічають в аеропорту і привозять до місця, де ви побажаєте оселитися.
Місцева кухня приємно вражає творчим підходом і різноманіттям при цілком доступних цінах. Сніданок або ланч у кафе коштує 8 – 20 NZD. Обід в ресторані обходиться в 12 – 25 NZD, вечеря – в 18 – 35 NZD. Каву можна випити за 2,5 – 4 NZD. Келих вина або пляшка пива в барі коштує 5 – 10 NZD. Дешевше харчуватися вдома, купуючи продукти в супермаркетах.
 
Де копійчину заробити?
Іноземцям, котрі вчаться в університеті на денному відділенні  (full-time) за програмою бакалаврату тривалістю не менше 1 року, дозволено підробляти 15 годин на тиждень і повний робочий день під час канікул. Студентам магістерських програм дозволяється працювати під час навчання 8 годин на тиждень.
Щоб отримати дозвіл на роботу, треба вже на місці звернутися в офіс Новозеландської імміграційної служби (New Zealand Immigration Service) з проханням змінити умови студентської візи (variation to your student permit), заповнити анкету і оплатити податковий збір. Студентам магістерських програм знадобиться також лист-згода з університету. Найчастіше студентів беруть на роботу в ресторанах фаст-фуду, магазинах, заправках. Оплата становить 6 – 20 NZD на годину (мінус податок).
Крім того, багато навчальних закладів організовують для студентів оплачувану практику на підприємствах. Низка університетів укладає договори з великими фірмами (Microsoft, IBM, ANZ Bank, Samsung, Panasonic), відповідно до яких студенти третього курсу і старше отримують запрошення на оплачуване стажування.
Переважні шанси отримати подібну пропозицію у тих, хто навчається за спеціальністю «фінанси», «комп’ютерні технології», «програмування», «архітектура», «ветеринарна медицина», «екологія», «геодезія», оскільки в Новій Зеландії відчувається дефіцит у кваліфікованих кадрах, здатних працювати в цих сферах.

Підготувала Надія Бучнєва

 Оформите подписку на журнал "Сучасна освіта".

Только так Вы не пропустите ни одного материала. Возможно, самого важного для Вас.

 

 

07 122 2016ДОРОГІ АБІТУРІЄНТИ І ВИПУСКНИКИ ШКІЛ!

Вас вітає довідково-інформаційний портал
СУЧАСНА ОСВІТА В УКРАЇНІ І ЗА КОРДОНОМ!

Підпишіться у формі підписки (див. нижче), щоб завантажити безкоштовно журнал «Сучасна освіта», в якому навчальні заклади запрошують докладніше дізнатися про набір абітурієнтів і правилах прийому.

Журнал висилається безкоштовно на е-мейл в цифровому форматі.

Ніякого спаму! Увага! Ми не зможемо доставити пошту на домени .ru!