s-osvita.com.ua ОБУЧЕНИЕ ЗА РУБЕЖОМ Образование в Греции На Олімп… до знань! Вища освіта в Греції.


Шановні відвідувачі сайту!

Запрошуємо відвідати наш новий сайт OSVITA.IN.NET, де ви зможете ознайомитись з актуальними пропозиціями українських і закордонних університетів і не тільки ...

https://osvita.in.net

На Олімп… до знань! Вища освіта в Греції.

Журнал «Сучасна освіта» №5(68) 2010

Кожна держава має свою «родзинку», неповторну національну особливість, яка вражає приїжджих найдужче. І лише коли мова заходить про Грецію, назвати єдину виняткову прикмету ніяк не виходить. Бо ця країна – як кекс, геть утиканий такими «родзинками»: тут і розкішна природа, і м’який клімат, і антична спадщина. Тож, здобувати освіту в таких умовах – одне задоволення.

З хлібом-сіллю!

Всі, хто побував на відпочинку в Греції, відзначають унікальну гостинність місцевого населення. Жителі пелопоннеських сіл та міст можуть запросто запросити вас до себе на чашку кави, пообідати або навіть залишитися на ніч, якщо вам нема де зупинитись. Якщо побажаєте віддячити господарям за теплий прийом – залиште їм на згадку про себе невеличкий подарунок або «розплаті-ться» ласощами. Але пропонувати гроші не варто, бо образите привітних хазяїв. Адже грецька хлібосольність – тонке мистецтво і давня традиція, що бере свій початок ще з міфів, в яких йшлося про олімпійських богів, котрі полюбляли подорожувати по Землі інкогніто, в подобі простих смертних. Тому кожен господар був готовий продемонструвати свою гостинність будь-якому мандрівникові, бо гість міг виявитися небожителем, можливо, навіть самим Зевсом Громовержцем.
Середземноморська спека наклала відбиток на звичаї еллінів. Влітку з 14.30 до 17.30 по всій Греції настає «сієста» – час відпочинку та пообіднього сну. У ці години не прийнято призначати зустрічі, робити телефонні дзвінки, слухати гучну музику тощо. Магазини, аптеки та багато інших закладів закриваються на перерву.
Туристів тут очікує багато несподіванок, особливо у спілкуванні. Бо, якщо грек каже вам «не», це означає «так», а якщо зітхає «охі», значить вам відповіли «ні». До того ж, коли він хитає головою зверху вниз, це вказує на його згоду, а якщо знизу вверх – на заперечення. Тож, не переплутайте!
До речі, самі греки називають своє країну Елладою або Еллінською демократією, а себе – виключно еллінами. Вони не послуговуються і не визнають слів «грек», «Греція». Використовують їх лише у розмовах з іноземцями та на міжнародному рівні. 

До університету за розподілом

Греки з давніх-давен приділяли багато уваги освіті. Але якщо за античних часів в фаворі були такі науки, як ораторське мистецтво, філософія, геометрія тощо, то зараз молодь на Балканському півострові віддає перевагу більш практичним напрямам навчання – туристичному бізнесу, отельному та ресторанному менеджменту, інженерно-технічним та медичним спеці-альностям. Ці та багато інших професій молоді елліни опановують в класичних університетах (АЕІ) або технічних інститутах (TEI). Як і в більшості європейських держав, в Греції ступінь бакалавра (Ptychio) присвоюється студентам через 4 роки навчання, ступінь магістра (Metaptychiako) – ще через 2 роки. Майбутні лікарі вчаться довше на два – три роки в залежності від спеціалізації.
Системі вищої освіти цієї республіки притаманна цікава особливість. Абітурієнти обирають напрям, за яким хотіли би навчатися, а держава визначає, до якого саме ВНЗ відправити вступника, звичайно, враховуючи його побажання і академічну успішність. Справа в тому, що у Греції вступ до вищих навчальних закладів відбувається централізовано через Міністерство освіти та релігії. Учні загальноосвітніх та професійно-технічних закладів здають випускні іспити, які одночасно є вступними до ВНЗ. Перед екзаменами абітурієнти складають список факультетів тих університетів або інститутів, де хотіли б здобувати диплом. Причому забороняється вказувати факультети різного напряму, тобто якщо юний грек вже націлився на спеціальність «Маркетинг», то він може вказувати лише факультети економіки та менеджменту. За результатами екзаменів Міністерство освіти і релігії  визначає, студентом якого закладу стає учень відповідно до набраного балу. Чим вище бал, тим більше шансів потрапити до престижного ВНЗ.
Вища освіта в Греції є безкоштовною для громадян Європейського союзу. Громадяни інших держав, до яких входить і Україна, покривають лише частину вартості навчання в розмірі від 150 до 600 євро за семестр.

Умови вступу для іноземців

Слід зазначити, що уряд Греції толерантно ставиться до шкільних атестатів, виданих в країнах СНД. Тому громадяни цих держав можуть вступати до грецьких ВНЗ одразу після закінчення школи. Для іноземців створені надзвичайно привабливі умови прийому: без екзаменів та необхідності володіти новогрецькою мовою! Зарахування до університетів проводиться на основі середнього балу атестату: чим він вище, тим краще. Але при цьому не обов’язково бути повним відмінником, адже в кожному університеті свій прохідний бал. Так само як і місцеві абітурієнти, іноземні заповнюють анкету, в якій вказують університети, де мріяли би гризти науку. Можна вписати 10 – 20 закладів на вибір, головне, щоб факультети належали до однієї групи. В Греції їх п’ять: економічна, гуманітарна, медична, політехнічна і математична група факультетів. Усі необхідні для вступу документи подаються до Міністерства освіти та релігії Греції у перших числах серпня. Далі процедура проста: набір вступників проходить за конкурсом атестатів. Але справа в тому, що грецький уряд відводить для іноземних громадян обмежену кількість університетських місць. Тому студентом стає той, хто, по-перше, швидше надіслав документи, а по-друге, мав достатній бал атестату.
Після зарахування до університету, новоспеченому студенту надається один академічний рік для вивчення мови на державних мовних курсах, які діють на філософському факультеті Афінського державного університету. Звичайно, така послуга не безкоштовна. За опанування новогрецької потрібно заплатити близько 600 євро. Наприкінці травня – початку червня або у вересні іноземці складають обов’язковий тест на знання мови і отримують відповідний сертифікат. З цим папірцем на руках студенти роз’їжджаються по тих ВНЗ, до яких вони були прийняті рік тому і в вересні – жовтні приступають до навчання на 1 курсі.
До речі, сертифікат про володіння новогрецькою мовою можна одержати і в Києві. В Офісі Військового аташе Посольства Греції діє Екзаменаційний центр, в якому щороку проводяться такі іспити (http://www.mfa.gr/).
    
Папери, які слід підготувати:

1. Заповнена форма вступу (видається в день подачі документів) з фотографією 3х4.
2. Атестат про повну середню освіту.
3 Довідку про середній бал атестату за грецькою шкалою оцінок (від 0 до 20 балів), яка оформляється в консульському відділі Посольства республіки Греція в Києві (http://www.mfa.gr/).
3. Довідка, що засвідчує, що абітурієнт і його батьки не мають грецького походження та громадянства.
4. Довідка, видана на підставі атестату, яка підтверджує, що абітурієнт має право поступати у вищий навчальний заклад у своїй державі.
На оригіналах цих документів повинні стояти «апостилі» Міністерства освіти та науки України. А от перекладати їх грецькою мовою слід вже «на місці» – по приїзду до Греції у Міністерстві іноземних справ. І лише після цього їх можна нести до Міністерства освіти та релігії Греції (http://www.ypepth.gr/). Прийом документів іноземних громадян здійснюється з 1 серпня і триває близько 10 днів. Отже, доведеться не тільки побігати по інстанціям, але й ще зробити це в швидкому темпі.
Якщо за якихось причин ви не маєте можливості завітати до Греції, щоб самостійно подати документи, це може зробити за нотаріальним дорученням ваш уповноважений представник – родич, друг, робітник освітнього агентства тощо. Після того, як приймальна комісія видасть йому свідоцтво про ваш вступ до університету, ви зможете відкрити студентську візу.
 

Під ласкавим сонцем Еллади
 

Оскільки у Греції на вересень припадає розпал купального сезону і студентів вдається зігнати з пляжів лише в кінці місяця, академічний рік тут стартує з 20 вересня – 1 жовтня. Студентське життя на Балканському півострові протікає розмірено і приємно. Іноземців, що вступили до ВНЗ, розселюють по гуртожитках. Окрім даху над головою, вони отримують можливість безкоштовно харчуватися в їдальні кампусу. А меню там не поступається рівню ресторану економ-класу: свіжі фрукти, риба, морепродукти. До послуг  студентів цілодобовий безлімітний Інтернет, спортзали, бібліотеки. Розуміються греки на комфорті – нема чого сказати!
Якщо не влаштовує гуртожиток, за 200-300 євро на місяць можна орендувати пристойну квартиру. Ціни в тутешніх супермаркетах невисокі, наприклад, за кіло картоплі доведеться віддати менше 1 євро, кіло телятини коштує близько 8 євро, хліб – 50 євроцентів. Але місцеві жителі радять скуповуватись не в магазинах, а під час «лайкі». «Лайкі» – це ринок, який працює лише в певні дні тижня. Торгують тут, в основному, стиглими фруктами і овочами, але можна купити яйця, рибу, мед, крупи. Ціни, загалом, в півтора рази нижче магазинних.
В тутешніх університетах добре розвинене студентське самоврядування: є декілька партій та організацій, які борються за права учнів, висувають ректорату свої вимоги тощо. Отже, якщо у вас виникнуть якісь проблеми, ви не залишитись з ними наодинці.
При відмінному навчанні і зразковій поведінці студентам нараховується стипендія, приблизно 500 євро в місяць. Іноземці також мають право легально працювати 20 годин на тиждень. Найпоширеніша робота – офіціантом. За зміну він отримує не менше 50 євро. В Греції величезна кількість кафе та ресторанів, тож робочих місць вистачає. У туристичний сезон (з травня по жовтень) їхня кількість значно збільшується, оскільки всі готелі поповнюють штат новими працівниками.

                                                                                                                                                         Підготувала Надія Бучнєва

Оформите подписку на журнал "Сучасна освіта".

Только так Вы не пропустите ни одного материала. Возможно, самого важного для Вас.

07 122 2016ДОРОГІ АБІТУРІЄНТИ І ВИПУСКНИКИ ШКІЛ!

Вас вітає довідково-інформаційний портал
СУЧАСНА ОСВІТА В УКРАЇНІ І ЗА КОРДОНОМ!

Підпишіться у формі підписки (див. нижче), щоб завантажити безкоштовно журнал «Сучасна освіта», в якому навчальні заклади запрошують докладніше дізнатися про набір абітурієнтів і правилах прийому.

Журнал висилається безкоштовно на е-мейл в цифровому форматі.

Ніякого спаму! Увага! Ми не зможемо доставити пошту на домени .ru!