s-osvita.com.ua ОБУЧЕНИЕ ЗА РУБЕЖОМ Образование в Чехии Третичное образование


Шановні відвідувачі сайту!

Запрошуємо відвідати наш новий сайт OSVITA.IN.NET, де ви зможете ознайомитись з актуальними пропозиціями українських і закордонних університетів і не тільки ...

https://osvita.in.net

За дипломом – в Чехію

Журнал «Сучасна освіта» №5 (травень, 2017 рік)

Напевно, кожен український студент хоча б раз замислювався про навчання за кордоном. Але багато зупиняють себе на цій думці, вважаючи, що освіта "за бугром" дана або геніям, або дітям багатих батьків. У нашому розділі "Навчання за кордоном" ми розвінчуємо цей міф. А також розповідаємо про всі особливості навчання в чужій країні.

Обучение в ЧехииЧерговий випуск журналу ми вирішили присвятити Чехії. Головна особливість навчання в цій країні полягає в тому, що освіта в державних вузах – безкоштовна для всіх студентів. Однак далеко не всім може тут сподобатися. Адже за прогули можуть навіть позбавити студентської візи. Пропонуємо Вашій увазі спецпроект «Навчання за кордоном» інтернет-видання Сегодня.ua.

«ПОЛЮВАННЯ» НА ЧЕСЬКИЙ ВНЗ

Для українських школярів, які хочуть отримати диплом бакалавра або магістра в Чехії, є дві новини – хороша і погана. Отже, хороша: вступити в чеський вуз можна відразу після закінчення української школи і не потрібно проходити зовнішнє незалежне тестування. Погана: почати готуватися до вступу потрібно за 1-1,5 року (це час на те, щоб вивчити чеську мову на потрібному рівні) до нього, а вступати до вузу доведеться паралельно з навчанням в випускному класі. При цьому потенційного студента чекають складні вступні випробування.

Вибираємо місце навчання. Перш за все варто визначитися з майбутнім місцем навчання. У цьому українським хлопцям і дівчатам допоможуть корисні сайти в інтернеті. На першому сайті – www.studyin.cz – є загальна інформація англійською мовою про систему вищої освіти в Чехії, список всіх чеських вищих навчальних закладів з посиланнями на їхні офіційні сайти і посилання на інші освітні ресурси.

Що ж стосується підбору навчального закладу, то найбільш корисним для вступника буде англомовний сайт Чеського національного академічного пізнавально-інформаційного центру (www.naric.cz). Справа в тому, що тут є автоматична база пошуку вищих навчальних закладів і навчальних програм. Шукати можна за ключовими словами, наприклад, "право" або "біологія", за мовою навчання (чеська або англійська), а також по науковому ступеню, який хоче отримати студент. Система видасть загальну інформацію про вуз з посиланням на його офіційний сайт, інформацію про спеціальності, які там є, а також про вартість проживання і навчання, якщо це приватний вуз або програма на англійській мові. А продовжити пошук альма-матер можна на www.vejska.cz (тут, до речі, є інформація про вступні іспити і підготовчі курси) і на www.vysokeskoly.cz. Незважаючи на те що інформація на сайтах чеською мовою, тут вбудована функція перекладу на англійську.

Процес вступу. Вступна кампанія в державних вузах Чехії починається задовго до кінця навчального року. Заява на вступ в більшість з них, як правило, потрібно подати до кінця лютого (точну дату краще уточнити на сайті конкретного університету), а вступні іспити проходять з квітня по червень. Виняток тільки в тому випадку, якщо абітурієнт планує вступати на творчі спеціальності. Тоді з подачею документів потрібно вкластися до листопада. А іспити доведеться складати вже в січні-лютому. Що до приватних вузів, то вони приймають заяви навіть влітку.

Якщо говорити про інші документи, які потрібно подати для вступу, то їх список такий: атестатуниверситеты Чехии або диплом бакалавра з додатком, завірені нотаріально і перекладені на чеську мову (якщо на момент вступу цих документів ще не буде на руках, то, як правило, можна домовитися, щоб донести їх після отримання), документ про нострифікації (визнання) документів про освіту, а також сертифікат про знання чеської мови (але його вимагають не завжди). Також для вступу потрібно буде приїхати на складання вступних екзаменів (докладніше про це читайте в розділі "Випробування на "міцність"). Ну а вердикту від вузу варто чекати в червні-липні. До речі, в Чехії, як і в багатьох європейських країнах, розгляд документів платний. У середньому за це потрібно буде заплатити 10-20 євро.

ВИПРОБУВАННЯ НА МІЦНІСТЬ

На відміну від інших європейських, чеські вузи не приймають іноземців тільки за документами. Незалежно від того, в приватний або державний вуз вони вступають, все одно доведеться складати вступні іспити.
 Вступні іспити. У приватних вузах при прийомі, як правило, обмежуються тільки співбесідою чеською мовою. А ось з державними все складніше. Студенту доведеться здавати або університетські іспити з профільних предметів і іспит з чеської мови, або пройти так звані порівняльні іспити (NSZ, сайт – www.scio.cz). NSZ складаються з двох частин: тест, в якому визначаються загальні здібності студента до навчання, а також тест з основ суспільних наук (філософія, право, психологія, економіка і т. д.). В середньому здача одного такого іспиту обійдеться в 500 чеських крон (20 євро).

 Мовне питання. Крім того, в деяких вузах від вступника можуть зажадати сертифікат, що підтверджує знання чеської мови на рівні B1 або B2. Є два варіанти, як його можна отримати. Перший – закінчити підготовчий курс чеської мови в Чехії при вузі або в одному із спеціалізованих освітніх центрів. Другий – здати сертифікований іспит з чеської мови, який проходить два рази на рік (восени і навесні) в Чеському центрі в Києві (розклад тестів – на kiev.czechcentres.cz). Він складається з читання, аудіювання, твора, лексико-граматичного тесту (тільки для рівня B2) та усної частини. Коштує він, в залежності від рівня, – 190 (для рівня B1) або 200 євро (для B2).

Нострифікація. Але і це ще не все. Щоб абітурієнта з України допустили до навчання в Чехії, йому потрібно пройти процедуру нострифікації (визнання) свого атестата. Як правило, для цього йому доведеться здавати іспити з двох предметів чеської шкільної програми. Що це будуть за предмети – вирішують місцеві Відділи освіти (їх список – на www.naric.cz), куди і потрібно подати необхідні документи. А це – заява на проходження процедури визнання атестата, його копія з додатком, завірена нотаріально та перекладена на чеську, академічна виписка зі школи з оцінками і кількістю прослуханих навчальних годин за останні два роки. Коштує нострифікація 1000 чеських крон (40 євро).

ГРОШІ НА НАВЧАННЯ

Одна з найголовніших "приманок" Чехії для іноземців: освіта в державних вузах безкоштовне для всіх студентів без винятку. Тому на плечах у студента – тільки витрати на проживання. Платити за навчання доведеться тільки в тому випадку, якщо він вступить до приватного внз. Там ціна знань стартує від 2000 євро в рік. Однак, як і в інших європейських країнах, в Чехії теж є стипендіальні програми для іноземців. Повний їх перелік є на сайті Міністерства освіти, молоді та спорту Чехії – www.msmt.cz/international-cooperation-1/scholarships (інформація англійською). Зупинимося на найбільш популярних з них.

Повчитися в Брно. Південно-Моравський центр міжнародної мобільності (www.jcmm.cz) щорічно проводить конкурс для студентів-іноземців не з ЄС, які хочуть повчитися в магістратурі або аспірантурі чеською мовою у вузах міста Брно (в пріоритеті – технічні та природничо-наукові спеціальності). Стартує він, як правило, в грудні. Щоб взяти в ньому участь, потенційному стипендіату потрібно заповнити онлайн-заявку на сайті центру, а також докласти до неї диплом про здобуту освіту (якщо його ще немає на руках, то подати можна виписку з університету про те, що студент навчається на останньому курсі), CV, мотиваційний і два рекомендаційних листи, а також, якщо є, сертифікат про знання чеської. Все це потрібно встигнути зробити до 30 січня.

Варто відзначити, що паралельно з участю в конкурсі на стипендію студенти повинні самостійно вступити в чеські вузи. До слова, їх вибір обмежений, адже на стипендію м ожна претендувати, тільки якщо вступати до вузів-партнерів центру, а це: Університет ім. Масарика, Університет ім. Менделя, Університет ветеринарії та фармацевтики і Технічний університет. Ну а список з 20-30 щасливчиків оголосять вже в кінці червня. Вони будуть отримувати щомісячну стипендію в 6000 крон (236 євро) протягом першого року навчання. А якщо будуть добре вчитися, то потім фінансово підтримувати стипендіатів вже буде їх вуз.

Гроші від Вишеградського фонду. А Міжнародний Вишеградський фонд (visegradfund.org) дає стипендії на навчання в вузах країн Вишеградської четвірки, куди крім Угорщини, Польщі, Словаччини входить і Чехія. У цього фонду є спеціальна стипендіальна програма для українських студентів, які хочуть повчитися протягом семестру або двох (максимум – 4 семестри) в магістратурі або в аспірантурі в чеських вузах. Конкурс на цю стипендію стартує щороку в грудні, а останній термін подачі документів – 31 січня.
Всі потенційні стипендіати повинні заповнити онлайн-анкету на сайті фонду, а також докласти до неї такі документи: завірений переклад диплома про освіту, академічну довідку з оцінками (тільки для магістрів), навчальний план, лист-запрошення з обраного вузу та рекомендаційний лист (тільки для аспірантів). Уже в середині травня відбіркова комісія оголосить список переможців. Щороку їх кількість змінюється, але, наприклад, в минулому році до вищих навчальних закладів Чехії вирушило 10 українців. Вони отримали стипендію в 2300 євро в семестр, а також в деяких випадках (якщо приймаючий університет знаходився на відстані більше 1500 км від місця, де знаходиться потенційний стипендіат) їм ще й частково оплачувалася дорога до місця навчання.

Інші можливості. Крім того, для наших студентів, випускників вузів і аспірантів ще доступні стипендії (від 2 до 10 місяців навчання) в рамках договору між українським та чеським міністерствами освіти. Більш докладно про них можна дізнатися тут – http://www. msmt.cz/international-cooperation-1/scholarships. За словами організаторів, найчастіше українські претенденти отримують стипендії саме на дослідні поїздки, під час яких вони просто вивчають обрані ними предмети або проводять необхідне для своєї наукової роботи дослідження. Однак також в рамках цієї стипендіальної програми можливо отримати стипендію і на звичайне навчання.

А документи, які потрібно подати, такі: заповнена заявка, CV, список публікацій, 2 рекомендаційних листа, копія диплома про освіту, витяг з оцінками (крайній термін їх подачі – 31 березня). Переможці звільняються від плати за навчання, а щомісяця вони будуть отримувати 9000 (для тих, у кого немає ступеня магістра) або 9500 (для тих, у кого є) чеських крон (355 або 375 євро).

7 ПРИЧИН СЮДИ ЇХАТИ

 •  Освіта в державних вузах Чехії безкоштовна як для чеських студентів, так і для іноземних.
 •  Навчання йде в ногу з новими технологіями: багато навчальних матеріалів доступні в електронному вигляді, а лекції супроводжуються мультимедійними презентаціями.
 •  Кожен студент може самостійно складати розклад. Завдяки цьому у нього серед тижня може бути 1-2 вільні дні.
 •  Іспит з конкретного предмету проходить кілька разів під час однієї сесії. Іноді перерва між однією його датою і другою може становити тиждень. Завдяки такій системі студент отримує додатковий час на підготовку.
 •  Студентам-іноземцям щомісяця видається так звана "житлова допомога" – близько 50 євро.
 •  Іноземці мають право підробляти під час навчання стільки ж годин, скільки й місцеві. У той час як в інших європейських країнах є значні обмеження в цьому.
 •  У Чехії для студентів багато знижок в транспорті, магазинах, кафе, музеях, театрах, кінотеатрах, а також спортивних комплексах. Їх розмір може коливатися від 10% до 50%.

 

7 ПРИЧИН СЮДИ НЕ ЇХАТИ

 •  Чеські вузи все ж не є лідерами міжнародних рейтингів вузів.
 •  На відміну від інших європейських вузів, іноземців не зараховують на навчання тільки за документами. Їх приймають на тих же підставах, що і місцевих студентів. Тому, щоб потрапити, наприклад, в державний внз, українцям доведеться скласти серйозні вступні іспити.
 •  Далеко не у всіх чеських вузах можна пройти практику під час навчання.
 •  Ходити на лекції необов'язково. Тому тим, у кого погано з самоорганізацією, буде складно вчитися.
 •  Те, як іноземні студенти відвідують заняття, контролюють поліцейські у справах іноземців. Вони можуть прийти до вузу і поцікавитися, ходить той чи інший студент на пари чи ні. Якщо його відвідування залишає бажати кращого, то можуть позбавити студентської візи і відправити додому.
 •  Можуть бути проблеми з житлом. Наприклад, не всі приватні вузи можуть забезпечити студента кімнатою в гуртожитку.
 •  Через велику конкуренцію, особливо гуманітаріям, складно влаштуватися на роботу після закінчення навчання.

 Чешские университеты

НАШІ СТУДЕНТИ ПРО НАВЧАННЯ В ЧЕХІЇ

«НА ПАРАХ – ВСІ З НОУТБУКАМИ»
Дарина Ткаченко, Університет фінансів та управління (Прага): "Диплом бакалавра в сфері фінансів я отримала в Університеті підприємництва міста Острава, а за дипломом магістра вирушила в празький Університет фінансів та управління, де зараз закінчую навчання.

Перше, що мене вразило в чеських вузах, – це наскільки тут все інформатизовано. Наприклад, в кожній лекційній аудиторії стоять проектори, які використовують викладачі, щоб показувати мультимедійні презентації під час лекцій. А студенти приходять на них з ноутбуками. Ще одна особливість чеського навчання: розклад занять можна "тасувати", як зручно для студента. Можна скласти його собі так, щоб серед тижня було кілька вільних днів. Завдяки цьому студенти можуть підробляти під час навчання (платять їм десь 4 євро за годину). Що стосується навчального навантаження, то воно тут не дуже велике. Однак вчитися все одно доводиться систематично, адже протягом семестру проходять тести і контрольні. А з деяких предметів потрібно написати ще й семестрові роботи, щоб потім допустили до іспиту. До речі, сесія в чеських вузах проходить не так, як у нас. Тут немає такого, що всі студенти здають екзамен з предмету в один день – у кожного індивідуальний графік здачі. Ще іспити можна переносити з однієї сесії на іншу. Але краще цим не зловживати, тому що так може накопичитися багато "хвостів".
Крім того, в моєму вузі можна було пройти практику під час навчання. До речі, студентам допомагали з пошуком місця для її проходження. Наприклад, наш викладач підшукував нам відповідні вакансії, розповідав, як правильно скласти резюме і написати мотиваційний лист. До речі, десь близько половини всіх студентів так і знаходили своє перше місце роботи, в тому числі і я. Але взагалі роботу після закінчення вузу тут знайти не дуже просто, особливо в столиці. Якщо ж говорити про житло, то в Чехії всі студенти, які не живуть з батьками, отримують так звану "житлову допомогу" – близько 50 євро. Ці гроші дозволяють частково оплачувати кімнату в гуртожитку".

«У ВНЗ НЕ ВИСТАЧАЄ ПРАКТИКИ»
Максим Овчинніков, Технічний університет (Острава): "Я поїхав вчитися до Чехії відразу після закінчення школи. У Технічному університеті міста Острави отримав спочатку ступінь бакалавра, а потім і магістра в сфері права та економіки. Виходячи зі свого досвіду, можу виділити як плюси, так і мінуси чеського навчання.

Один з плюсів – вчитися зручно. Адже після вступу у кожного студента з'являється особистий аккаунт на сайті університету. Там він може складати розклад, записуватися на заліки та іспити, дивитися оцінки, а також листуватися з викладачами. Крім того, ще в моєму вузі була спеціальна внутрішня інформаційна система, куди викладалися тексти лекцій і додаткові матеріали для самостійного вивчення. Там же студенти проходили невеликі тести, результати яких автоматично відправлялися викладачам. Ще плюс – добре розвинена студентська мобільність, тому по стипендіальній програмі можна на семестр поїхати в інший європейський вуз.

А, мабуть, основний мінус був в тому, що під час навчання було мало практики. Крім того, іноді доводилося докуповувати навчальну літературу, яка обходилася недешево".

Автор дякує за допомогу в підготовці матеріалу директора Празького освітнього центру Ладислава Комарек і директора компанії Librium LLC Олену Русяєву.

Автор: Колб Людмила   Джерело: http://www.segodnya.ua

07 122 2016ДОРОГІ АБІТУРІЄНТИ І ВИПУСКНИКИ ШКІЛ!

Вас вітає довідково-інформаційний портал
СУЧАСНА ОСВІТА В УКРАЇНІ І ЗА КОРДОНОМ!

Підпишіться у формі підписки (див. нижче), щоб завантажити безкоштовно журнал «Сучасна освіта», в якому навчальні заклади запрошують докладніше дізнатися про набір абітурієнтів і правилах прийому.

Журнал висилається безкоштовно на е-мейл в цифровому форматі.

Ніякого спаму! Увага! Ми не зможемо доставити пошту на домени .ru!