s-osvita.com.ua ОБУЧЕНИЕ ЗА РУБЕЖОМ Образование в Австралии ДИПЛОМатична місія до Австралії: навчання на “Зеленому континенті”


Шановні відвідувачі сайту!

Запрошуємо відвідати наш новий сайт OSVITA.IN.NET, де ви зможете ознайомитись з актуальними пропозиціями українських і закордонних університетів і не тільки ...

https://osvita.in.net

ДИПЛОМатична місія до Австралії: навчання на “Зеленому континенті”

Журнал «Сучасна освіта» №7-8(70) 2010

Майже півроку тому Ніна переїхала до спекотної і посушливої Австралії з Норвегії - країни на півночі Європи, де 300 днів на рік йде дощ і температура взимку падає до - 30 °С.  На жартівливі запитання нових друзів, чи бува не за сонцем і гарною погодою вона прилетіла сюди, посміхаючись відповідає, що приїхала поступати в магістратуру Університету Бонд. Свій вибір скандинавська красуня пояснює тим, що термін навчання тут коротший, ніж у неї на батьківщині, тому диплом вона  здобуде швидше, ніж вдома, крім того спеціалізацію, яку вона обрала, - “врегулювання правових суперечок” - в Норвегії не викладають. Тож, вона отримає рідкісну для її країни кваліфікацію і забезпечить собі перевагу на ринку праці. “До того ж -, каже Ніна, - австралійські вищі навчальні заклади мають гарну міжнародну репутацію і мені дуже подобається політика “відкритих дверей” між студентами й викладачами, завдяки якій студент може в будь-який час вільно поспілкуватися з професорами та лекторами”. А які ще переваги має австралійська система освіти? Які вимоги висуває до вступників з інших країн? Скільки коштує і чим приваблює іноземних студентів?

Від в’язнів до винахідників

Австралія - одна з найспекотніших частин світу на Землі.  Місцеві жителі з приводу цього жартують: “Коли стовпчик термометрів показує + 40 °С, ми говоримо, що на вулиці “прохолодно” - інакше що ж говорити, коли буде + 60 °С?”. Саме тому більшість населення воліє жити на узбережжі - у цілком помірному кліматі. Тут розташовані усі великі адміністративні, економічні та культурні центри держави - Брісбен, Аделаїда, Мельбурн, Перт, Хобарт, Сідней і столиця Канберра.

Хоча історія Зеленого континенту нараховує лише два століття, а його населення  - всього лише 20 млн. людей, австралійцям є чим пишатися. Своєю головною національною чеснотою вони вважають винахідливість. Мешканці країни отримують понад 1000 патентів на винаходи щороку. Саме австралійці сконструювали перший комбайн для збирання врожаю, військовий гусеничний танк та “чорну скриньку”, що є сьогодні на кожному літаку. Звичайно, ніхто й подумати не міг що всі ці технологічні дива будуть створені вихідцями з Австралії, адже в кінці ХVII століття англійський уряд вирішив, що відкритий Джеймсом Куком “п’ятий континент” підходить лише для заслання злочинців. В результаті за сімдесят з невеличким років в Австралію перевезли 160 тис. ув’язнених. Пізніше, коли тут знайшли поклади золота, сюди потягнулися золотошукачі та різні авантюристи. Втім, сучасні австралійці зовсім не комплексують через те, що їх рід походить від каторжників і пройдисвітів. Навпаки, вони навчилися заробляти на цьому гарні гроші. Наприклад, в 75 км від Сіднея є туристський атракціон Old Sydney Town, де в первозданному вигляді відтворені будиночки, сараї, млини, ферми часів освоєння і колонізації Австралії. Тут постійно розігрується сценки з минулого, в яких беруть участь і туристи. По вулицях ходять люди в одязі ХVIII століття - солдати, офіцери, фермери, в’язні, священики. Кожну годину в різних частинах містечка відбувається яка-небудь театралізована подія: парад, суд, публічне побиття батогами, весілля тощо.

Ще одна національна гордість австралійців - сучасна архітектура. Від її краси, оригінальності і сміливих технічних рішень захоплює подих. Деякі споруди навіть стали візитною карткою материка. Наприклад, Сіднейський оперний театр, конструкція якого створена ніби з чотирьох мушель і вкрита більш ніж мільйоном плиток, які при різному освітленні набувають різних відтінків. Шедевр інноваційних технологій - “Супер-Купол Австралії” - величезний стадіон, рівних якому не знайти у світі: він не має опорних колон, а на даху встановлена сонячна батарея, яка забезпечує всі енергетичні потреби цієї будівлі. Новий корпус парламенту, розташований в Канберрі, знаходиться  практично під землею, з приводу чого австралійці люблять шуткувати, що лише в їх країні прості люди можуть ходити по головах своїх політиків.
Австралійський стиль життя унікальний: в розбудові держави від самого початку брали участь люди з усіх куточків земної кулі, тому на “зеленому материку” сформувалася мультинаціональна культура. Тож, іноземцям, особливо студентам,   гарантовані теплий прийом, безпека і необмежені можливості для відпочинку та навчання.

“П’ятизіркові” університети і коледжі
 
Австралійські абітурієнти дізнаються про те, до яких університетів їх зарахували з ... газет, які кожного року опубліковують повні списки прийнятих. Тих, кому пощастило менше, сповіщають про це поштою, щоб не ганьбити. Така делікатність тут звичайна норма. Вона зайвий раз свідчить про те, що до людини в цій країні ставляться з повагою, особливо, якщо вона прагне до знань. Цікаво те, що якість університетів, так само як і готелів, визначається за п’ятизірковою шкалою. Кращі ВНЗ оцінюються за п’ятьма категоріями, за кожну з яких університет може одержати “зірку”. Зрозуміло, що найпрестижнішими є ті, котрі отримали п’ять “зірок”. До таких належать Сіднейський (University of Sidney), Мельбурнський (University of Melbourne) університети, Монаш (University of Monash), Університет Аделаїди (University of Adelaide) і ще деякі.

Система освіти у цьому краї побудована за британським зразком і надзвичайно високо цінується у світі. В школі австралійці навчаються 12 - 13 років, в залежності від штату (країна поділена на 6 штатів). Випускні екзамени в школі є одночасно і вступними до ВНЗ. За них максимально можна набрати 100 балів, але таких “геніїв” в рік буває від сили чоловік п’ятнадцять - двадцять. Зате вони можуть вибрати будь-який університет: адже кожний вищий навчальний заклад “полює” за кращими випускниками.

Після закінчення школи австралійці можуть вступати не лише до університетів, а й до приватних коледжів або державних професійних коледжів системи TAFE (Technical and Further Education), в яких за рік - два можна отримати будь-яку спеціальність. По завершенні навчання, в залежності від його тривалості, студенти коледжів одержують сертифікати (I, II, III або IV ступеня) або дипломи - звичайний чи з відзнакою (advanced). Сертифікаційні програми дозволяють випускникам займатися професійною діяльністю на молодших посадах (наприклад, працювати в ресторані або барі готелю). Диплом дозволяє шукати роботу на менеджерських посадах середньої ланки.

Особливість австралійських коледжів полягає в тому, що студенти мають нагоду переходити з однієї програми на іншу без іспитів. Наприклад, ви можете вступити на мовні курси коледжу, потім перевестися на професі-йну програму, що дозволяє отримати сертифікат І чи II ступеня. Потім - одержати сертифікати II, III, IV ступеня. Тих, хто хоче вчитися далі, чекає програма, що дозволяє одержати диплом, а потім - ступінь бакалавра. При цьому є можливість перевестися на другий або навіть третій курс університету-партнера. Таким чином, професійні програми в коледжах - це один зі шляхів до вищої освіти.

Як потрапити до ВНЗ?

Вступних екзаменів в австралійських вищих навчальних закладів немає і це не може не тішити іноземних абітурієнтів, які їдуть сюди за знаннями. Але стати студентом тутешнього ВНЗ український вступник, маючи лише шкільний атестат, не може. В такому випадку слід обрати один з наступних варіантів. По-перше,  абітурієнт може зробити крок назад і піти на рік до австралійської школи, а потім на загальних підставах “штурмувати” університети. По-друге, можна спершу закінчити коледж, а потім продовжити освіту в університеті. Цей варіант привабливий тим, що після деяких коледжів можна одразу потрапити на 2 - 3 курс ВНЗ. Ще один шлях - відучитися рік у ВНЗ на батьківщині, а потім вступати на 1 курс австралійського університету. І останній, найбільш рекомендований варіант - навчання на підготовчому відділенні університету (Foundation).  
Успішне закінчення програми Foundation гарантує місце на першому курсі. Прийом заявок на неї здійснюється два рази на рік - на початку й у середині року.
Ще однією важливою умовою вступу до австралійського університету є володіння англійською мовою на рівні не менше 5.5 - 6.0 IELTS або 570 TOEFL. Якщо ви не дотягуєте до цієї планки, є можливість записатися на курси іноземної, що діють при ВНЗ.
Який би ви спосіб не обрали, необхідно буде зв’язатися з університетом, в якому ви плануєте гризти науку, відправити до них свої документи про освіту та мотиваційний лист, сплатити реєстраційний внесок (близько 100 AUD, залежно від ВНЗ) і зробити передоплату за рік навчання, розмір якої встановлюється університетом. Після цього ви отримуєте лист-запрошення до ВНЗ і чек. З цими папірцями потрібно буде звернутися до посольства Австралії для оформлення студентської візи.

Обізвався грибом, то лізь у борщ

У Австралії академічні вимоги до студентів надзвичайно високі, тому іноземців іноді дивує той об’єм робіт, який слід виконати за семестр. Окрім обов’язкових лекцій, семінарів та практичних занять, необхідно буде не одну годину додатково попріти в лабораторіях і бібліотеках. Без цього ви не встигатимете у навчанні. Від студента вимагають активності, тож він повинен брати участь у дискусіях, експериментах, лабораторних роботах та інших видах діяльності. Іноземні студенти в один голос стверджують, що навчатися на “Зеленому” материку справді важко. Але при цьому отримані знання є суто прикладними і гарантують випускнику
швидке працевлаштування та стрімкий кар’єрний зріст.

В австралійських ВНЗ немає непотрібних предметів. Всі вони взаємодоповнюються і “витікають” один з одного. Злісних прогульників чекає суворе покарання - “депортація” на батьківщину. Якщо іноземний студент відвідував менше 90% занять, студентську візу після закінчення навчального року йому не подовжать. Студент самостійно формує свій навчальний графік. Наприклад, можна зробити так, щоб кілька днів у тижні були вільними. Проте Департамент імміграції вимагає, щоб тижневе вантаження було не менше 40 годин і за семестр потрібно вивчати не менше чотирьох предметів.

Найбільший конкурс в тутешніх вищих навчальних закладах на медичному, юридичному і, що вельми цікаво, на філологічному факультетах. Педагог не менш шанована професія в Австралії, ніж юрист або медик. У цій спекотній країні навчальний рік, на відміну від нас і західних держав, починається в лютому і закінчується в грудні. Подавати документи на вступ слід у листопаді.

Вартість життя

Здобувати освіту в університетах Австралії приблизно на 15 - 30% дешевше, ніж у Великобританії або США, а якість та сама. Вартість навчання становить 9 - 14 тис. австралійських доларів (AUD) на рік на підготовчих курсах і 18, 5 - 20 тис. на рік на бакалаврських та магістерських програмах (1 AUD = 0,87 USD). Згідно з чинними візовими вимогами, людина, що прямує до Австралії за дипломом, повинна мати в своєму розпорядженні не менше 12 тис. AUD в рік на прожиття. У великих містах, перш за все в Сіднеї і Мельбурні, цього може і не вистачити, проте в інших містах можна обійтися і 8 - 11 тис. AUD на рік.  За оцінками австралійського уряду, іноземний студент витрачає в середньому 1200 AUD на місяць. З цієї суми 550 - 700 AUD в місяць йде на оренду кімнати в гуртожитку. Наймати однокімнатну квартиру коштує вже 700 - 1000 AUD на місяць. Решта грошей витрачається на харчування, купівлю одягу, книжок, розваги тощо.
Продукти краще купувати на ринках - вони там свіжіші і дешевші. Тим паче, що в кожному місті є свій знаменитий ринок - Salamanca в Хобарті, Queen Victoria Market - в Мельбурні, Paddington - в Сіднеї.
На час перебування обов’язковим є оформлення медичної страховки - це 350 доларів на рік.
Іноземним студентам, що приїхали на півроку і більше, дозволяється працювати до 20 годин на тиждень протягом навчального року і повний робочий день - на канікулах. Студентська віза автоматично надає це право.

Українці, які приїхали здобувати ступінь магістра або доктора наук, мають можливість подати заявку на здобуття стипендії Overseas Postgraduate Research Scholarships. Щороку уряд Австралії виділяє близько 300 таких стипендій. Деякі університети заснували власні стипендії, але їх можна отримати лише за умови блискучих академічних успіхів, і, як правило, вони призначаються лише студентам магістерських і докторських програм.

Візовий режим

Щоб навчатись на “п’ятому” континенті українським громадянам необхідна студентська віза. Оскільки посольство Австралії в Україні представлене візовою службою, всі документи заявниками подаються особисто за адресою: м.Київ, вул. Комінтерна, 13/135, офіс 21. Після цього візова служба пересилає пакет документів кур’єрською поштою на розгляд в посольство Австралії в Москві, адже в Україні його немає. У Москві документи проходять попередню атестацію (Pre-visa assessment) і якщо вони відповідають всім вимогам, консульський відділ надішле вам листа, який ви повинні переслати до обраного вами університету. В ньому міститься дозвіл на видачу вам електронного підтвердження про зарахування (Electronic Confirmation of Enrolment). Після оплати першого року навчання ви одержите від університету це підтвердження, на основі якого вам відкриють студентську візу.
Перелік документів, які слід підготувати для візової служби в Києві:
- лист-запрошення з університету або коледжу;
- внутрішній паспорт;
- закордонний паспорт;
- медична страховка;
- атестат про повну середню освіту, перекладений англійською мовою і завірений штампом “Апостиль”;
- якщо ви студент - довідка про зарахування до українського ВНЗ і довідку про успішність;
- мотиваційний лист;
- свідоцтво про наявність грошових коштів на банківському рахунку. На рахунку повинна бути сума, яка покривала б вартість навчання і проживання в країні  перших 24 місяці перебування (складається з вартості курсу + 12000 австралійських доларів (встановлений прожитковий мінімум) + вартість перельоту в обидві сторони). Вказана сума повинна знаходитися на рахунку не менше 3 місяців до моменту подачі заяви на отримання студентської візи;  
- будь-які інші папери, що підтверджують вашу платоспроможність (довідки про рухоме і нерухоме майно і таке інше).

P.S. Ви ніколи не замислювалися над тим, чому австралійці обрали своїми національними символами кенгуру і страуса ему? Кажуть, що ці тварини не вміють задкувати і рухаються лише вперед. Непоганий приклад для наслідування, чи не так?

Підготувала Надія Бучнєва

 

07 122 2016ДОРОГІ АБІТУРІЄНТИ І ВИПУСКНИКИ ШКІЛ!

Вас вітає довідково-інформаційний портал
СУЧАСНА ОСВІТА В УКРАЇНІ І ЗА КОРДОНОМ!

Підпишіться у формі підписки (див. нижче), щоб завантажити безкоштовно журнал «Сучасна освіта», в якому навчальні заклади запрошують докладніше дізнатися про набір абітурієнтів і правилах прийому.

Журнал висилається безкоштовно на е-мейл в цифровому форматі.

Ніякого спаму! Увага! Ми не зможемо доставити пошту на домени .ru!