s-osvita.com.ua ЖУРНАЛ «СУЧАСНА ОСВІТА» Статьи из журнала Изучаем иностранный язык Мова, якою Україна може розповісти про себе світові


Шановні відвідувачі сайту!

Запрошуємо відвідати наш новий сайт OSVITA.IN.NET, де ви зможете ознайомитись з актуальними пропозиціями українських і закордонних університетів і не тільки ...

https://osvita.in.net

Мова, якою Україна може розповісти про себе світові

Журнал «Сучасна освіта» №4(67) 2010

Якщо подумати, то ледь чи не кожний українець знає кілька слів турецькою мовою. Хтось вивчив їх, відвідуючи курорти, хтось - займаючись торгівлею (скільки ж наших співвітчизників тягали безмірні клітчасті сумки!). Але якщо вже прямого контакту з Туреччиною у вас не було, то вам, якнайменше, відомі слова “султан”, “гарем”, “хамам” и тому подібні - знаки багаторічного сусідства українського і турецького народів.
Але є в Україні люди, для яких турецька мова значить дещо більше. Це - учні старших класів шкіл і студенти університетів, які вивчають турецьку як іноземну мову. Саме вони зібралися 11-13 березня 2010 року в Києві, щоби взяти участь в українському відбірковому турі 8-ї Міжнародної олімпіади з турецької мови, організований спільно Міністерством освіти і науки України, Київським національним університетом імені Тараса Шевченка, Київським педагогічним університетом імені Бориса Грінченка та Міжнародною школою “Меридіан”.
Учні продемонстрували не лише знання мови, але й культури: вони декламували вірші, співали пісні, виконували танці й змагалися в ораторському мистецтві.

Олімпіада, ще й неподалік Олімпу
Де розташована гора Олімп, яка дала назву усім олімпіадам - точно не відомо. Частково тому, що чи не у кожного міста-держави Давньої Еллади були свої гори, на яких нібито сидів Зевс-Громовержець. Одна з таких гір - вірогідних резиденцій Зевса - це гора Улудаг (саме її Геродот називав Олімпом у своїй “Історії”). Ця гора знаходиться неподалік Бурси, що дає туркам право також претендувати на право називати олімпіади своїми. Адже розквіт елліністичної культури відбувся саме на території Малої Азії, сучасної Анатолії, і багаточисленні
пам’ятки тієї доби розкидані по усьому узбережжю Туреччини.
Олімпіада з турецької мови має вже свою історію в Україні. Вона, своєю чергою, є відбірковим етапом для міжнародної олі-мпіади з турецької мови, яка кожного літа проводиться у Туреччині. Міжнародна олімпіада з турецької мови, заснована у 2003 р., у 2007 році була відзначена Європейською лінгвістичною нагородою за впровадження найновіших і найпродуктивніших підходів у викладанні й вивченні мови, гідних наслідування в європейській освітній традиції. Метою олімпіади є не лише популяризація турецької мови та культури, а також поширення духу дружби, порозуміння й любові, що є кроком для міжкультурних взаємин. Постійно зростає кількість учасників олімпіади.
Переможці українського етапу, на якому за першість змагалися 194 учасники з 18 середніх та вищих навчальних закладів України, будуть представляти нашу країну в Туреччині.

Турецька мова у світі й Україні

Турецька мова, якою як рідною мовою розмовляють приблизно 250 мільйонів людей у світі, у 115 країнах вивчається як друга мова. Не залишається позаду й Україна: тут турецьку мову викладають на усіх рівнях освіти - від дитячого садочка до університетів. За приблизними підрахунками, у 2010 році у старшій і вищій школі України (за виключенням АР Крим) турецьку вивчають 1500 учнів.
На думку викладачів, популярність турецької мови в Україні лише зростатиме: зав. кафедри тюркології КНУ ім. Шевченка В. Підвойний на відкритті церемонії нагородження переможців сказав: “Географія поширення викладання і вивчення турецької мови є свідченням того, що Україна і Туреччина йдуть дорогою порозуміння. Українська молодь обирає турецьку мову для міжнародного спілкування”. Цю думку підтримав викладач Південноукраїнського педуніверситету турок Таркан Тектен, який лише чотири місяці як почав викладати турецьку мову факультативно і вже встиг заразити любов’ю до мови своїх студентів:  “Між Україною і Туреччиною - усього лише Чорне море, і це море - не роз’єднує, а навпаки - об’єднує наші народи”. На думку Т. Тектена, українська освіта відрізняється комплексним підходом: разом із мовою вивчається культура, історія й економіка країни. Цим вона вигідно відрізняється і дає перспективу на майбутнє.

У той самий час тюрколог з ОНУ ім. Мечникова Юлія Іванова звертає увагу, що Київ і Одеса - це вже не єдині центри вивчення турецької мови в Україні, до них активно долучається Схід України. Серед переможців олімпіади, окрім киян і одеситів, є студенти з Горлівки, Харкова, Херсона, Луганська.
На думку викладача Харківського педагогічного університету імені Г. Сковороди Христини Хачатурової “вивчати турецьку мову в Харкові - це дуже перспективно: зростає кількість підприємств, які співпрацюють з турками, студенти їздять на практику в Туреччину і повертаються щасливі. Багато змішаних сімей. Це корисно з усіх сторін. Одне лише - в нас нема обмінів з освітньої практики”.

Хто ж навчає турецької мови в Україні?
Серед викладачів турецької мови в Україні є як українці, так і турки. В університетах Києва, Одеси, Харкова викладає вже друге покоління українських тюркологів - учні професорів Г. Халимоненка, Х. Ахметова тощо. Але вивчити іноземну мову без спілкування з її носіями - майже неможливо. Тому на прохання українських вишів уряд Туреччини через Міністерство освіти та Управління співробітництва та розвитку при Кабінеті Міністрів Туреччини (TIKA) надсилає власних викладачів до України. Допомагають українцям вивчити свою мову викладачі-турки, які обрали викладання турецької мови своїм покликанням. Саме їх назвав “справжніми героями цієї програми” Гамза Айдогду, представник турецького Міністерства освіти, зазначаючи: “турецькі викладачі полишили свої домівки й батьків заради справи свого життя - на усіх континентах сіяти любов замість війни”.

Приклад любові до рідної мови
Олімпіада відбулася за підтримки посольства Турецької Республіки в Україні, яку на урочистій церемонії представляв особисто Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Туреччина пан Ахмет Бюлент Меріч, який звернувся до гостей і учасників: “Ваше існування дає нам сили. Я вперше бачу так багато людей, які люблять турецьку мову й Туреччину”. Пан Меріч зауважив, що кожна людина, яка знає мову, утворює зв’язок між народами. Але кожний викладач не лише навчає мови, він також завойовую серця.
Запорукою дружніх відносин між двома народами є не лише вивчення українцями турецької мови, але й опанування української турками. Приємним сюрпризом глядачам стало виконання українських пісень викладачами-турками з Міжнародної школи “Меридіан”.
Український фінал Міжнародної олімпіади з турецької мови відбувся також завдяки підтримці спонсорів, якими виступили турецькі підприємства і установи. Звертаючись до них, завідувач кафедри тюркології КНУ ім. Т. Шевченка кандидат філологічних наук Володимир Підвойний сказав: “Без вашої допомоги Олімпіада не відбулася б. Ваша участь у нашому проекті - це яскравий приклад, як слід любити свою мову і культуру”.
Лозунгом Олімпіади є “Спілкуються однією мовою”, і це - виправдано, адже учасники з більш ніж ста країн світу під час фіналу в Туреччині розмовляють однією - турецькою - мовою. Переможці українського фіналу представлять Україну в Туреччині - для цього буде виготовлений стенд і розроблена презентація. Ця подія важлива ще й тим, що Олімпіада користується великим успіхом та інтересом в Туреччині - фінал транслюють у прямому ефірі центральні телеканали. А представництво країн у цьому змаганні, окрім зміцнення міжкультурного діалогу, також стає містком для турецьких інвестицій у цю країну. Адже значно приємніше мати справу з тим, хто тебе розуміє.

 Уляна Баукова

 Оформите подписку на журнал "Сучасна освіта".

Только так Вы не пропустите ни одного материала.
Возможно, самого важного для Вас.

 

 

 

07 122 2016ДОРОГІ АБІТУРІЄНТИ І ВИПУСКНИКИ ШКІЛ!

Вас вітає довідково-інформаційний портал
СУЧАСНА ОСВІТА В УКРАЇНІ І ЗА КОРДОНОМ!

Підпишіться у формі підписки (див. нижче), щоб завантажити безкоштовно журнал «Сучасна освіта», в якому навчальні заклади запрошують докладніше дізнатися про набір абітурієнтів і правилах прийому.

Журнал висилається безкоштовно на е-мейл в цифровому форматі.

Ніякого спаму! Увага! Ми не зможемо доставити пошту на домени .ru!