s-osvita.com.ua ОБУЧЕНИЕ ЗА РУБЕЖОМ Образование во Франции Виші Франції - Сорбонна, Страсбурзький університет


Шановні відвідувачі сайту!

Запрошуємо відвідати наш новий сайт OSVITA.IN.NET, де ви зможете ознайомитись з актуальними пропозиціями українських і закордонних університетів і не тільки ...

https://osvita.in.net

Виші Франції - Сорбонна, Страсбурзький університет

Журнал «Сучасна освіта» №4(87) 2012

Сучасна система французької освіти формувалася протягом останніх двох століть і вважається однією з найбільш передових у світі. Основна її особливість - перевага державних навчальних закладів. І особливе ставлення до їх дипломів: вони, як правило, котируються набагато вище, ніж дипломи приватних шкіл та університетів.
Збереження державної гарантії безкоштовного навчання вело до стрімкого зростання студентів: у 1946 р. було 123 000 студентів, в 1970 р. - 850 000, в 1980 р. - 1,2 млн, в 1998 р. - 2,1 млн, в 2011 р. - 3 млн. Переважна більшість - понад 2,5 млн - навчається в публічних університетах без оплати навчання і яких-небудь вступних іспитів.
Редакція журналу “Сучасна освіта” неодноразово знайомила своїх читачів із різними аспектами французької системи освіти (№ № 11, 2009; № 3, 2010).
У цій публікації основну увагу ми вирішили приділити окремим французьким університетам.

Особливості національної освіти

Чим же навчання у Франції може привабити наших співвітчизників? Університети Франції, перебуваючи на фінансуванні держави, дозволяють отримувати освіту практично безкоштовно. Навчання в державних ВНЗ обходиться студентам, в тому числі іноземним, всього в 130-700 євро на рік. До того ж університети дуже лояльно ставляться до абітурієнтів і готові прийняти всіх бажаючих. Роль вступних іспитів тут відіграє співбесіда і (в деяких ВНЗ) конкурс досьє.
Всього в країні налічується близько 90 державних ВНЗ.
Притому, що вища освіта у Франції відповідає загальноєвропейським стандартам (LMD), вона має і свою національну особливість: відмінності в системах дипломів, наукових ступенів, в розподілі навчального процесу на цикли.
Основними етапами навчання в університетах є ступені ліценціата, магістра і доктора. Ступінь ліценціата - Licence - студенти отримують після трьох років навчання у ВНЗ, ступінь магістра - Master - після п’яти, а ступінь доктора - Doctorat (PhD) - можна отримати, провчившись в університеті вісім років. Завдяки особливій системі еквівалентності французьких дипломів, студенти можуть змінювати навчальні курси, переходячи в інші ВНЗ і факультети. Це також вважається однією з переваг вищої освіти у Франції.
Залежно від ступеня тривалості, весь освітній процес можна розділити на два напрями: “короткий” (les formations courtes) і “довгий” (les formations longes) цикли.
Grandes Ecoles - вищі школи
Крім університетів, до системи освіти входять вищі школи, деякі з них є приватними. Саме з цих стін виходить більша частина топ-менеджменту для найбільших підприємств Франції. Серед найпрестижніших можна назвати Центральну школу (Ecole Centrale), відкриту в 1829 р., Вищу комерційну школу (HEC), засновану в 1881 р., або Національну школу адміністрації (ENA), яка була створена в 1945 р. Набір студентів до вищих шкіл, як правило, обмежений. Вступити туди можна тільки після здачі конкурсних іспитів. У свою чергу, підготовка до них йде на спеціалізованих курсах протягом 2 років або на власному підготовчому відділенні. Також в них можна вступити після другого курсу університету. Після цього навчання у вищих школах триває 3 роки.

Іноземному абітурієнту в Франції
Так як умови вступу до вищих шкіл та на медичні факультети університетів мають свої особливості (потрібна спеціальна передвузівська підготовка), іноземному абітурієнту найпростіше почати з першого циклу університету.
Для вступу до вищих навчальних закладів Франції необхідний атестат про повну середню освіту. У французькій системі освіти це відповідає ступеню бакалавра (Le Baccalaureat Francais).
Другою необхідною умовою є наявність сертифіката, що підтверджує володіння французькою мовою на рівні, який дозволить слухати лекції, займатися науковою роботою та без проблем здавати університетські іспити. У ВНЗ Франції приймаються результати мовного іспиту DALF або тесту з французької мови TCF.
Іноземний студент має право на цілий список стипендій для навчання, стажування та досліджень, що надаються або французьким урядом, або урядом своєї країни, або міжнародними та неурядовими фондами та організаціями.

Давайте знайомитися
Сорбонна
Sorbonne
www.sorbonne.fr

Сорбонна - найстаріший і знаменитий університет Франції. Історія Сорбонни починається з 1215 року, коли церковні коледжі, що знаходилися на лівому березі Сени недалеко від Собору Паризької Богоматері, були об’єднані під загальною назвою Паризького університету. Приблизно 40 років по тому з ініціативи духівника короля Людовика IX Робера де Сорбона при університеті був створений коледж, призначений для навчання богослов’я бідних студентів. Досить скоро коледж перетворився на богословський факультет університету, який став іменуватися Сорбонною.
Починаючи з XVII століття ім’ям факультету, який швидко став одним із центрів не тільки богословської, а й філософської європейської думки і здобув собі гучну славу, стали називати і весь Паризький університет.
У різні роки в Сорбонні працювали такі видатні вчені, як: Жозеф Гей-Люссак, Антуан Лавуазьє, Луї Пастер, П’єр і Марія Кюрі та багато інших.
На початку XX ст. Сорбонна бачила в своїх стінах, які стали згодом знаменитими, нашого співвітчизника Максиміліана Волошина, Миколу Гумільова, Марину Цвєтаєву, що вивчала в Сорбонні французьку літературу.
В ході знаменитої “травневої революції” 1968 року саме в Сорбонні почалися заворушення, які переросли потім у загальний студентський страйк, який призвів до перебудови всієї системи французької вищої освіти. В результаті цих подій гігантський університет був розчленований на частини, які отримали статус автономних ВНЗ. Прямими спадкоємцями Сорбонни стали Париж I - Пантеон Сорбонна, Париж III - Нова Сорбонна, Париж IV - університет Париж-Сорбонна, Париж V - Університет ім. Рене Декарта. Всі вони пов’язані єдиною мережею загальних установ соціального призначення (Центр професійної орієнтації, міжуніверситетський центр фізкультури та спорту і т. д.).
ВНЗ Сорбонни чітко дотримуються спеціалізації, що дісталася в спадок від факультетів великого Паризького університету, на базі яких вони засновані.

Пантеон Сорбонна (Париж I)
Pantheon-Sorbonne, Universite Paris I
12, place du Pantheon
www.univ-paris1.fr

Пантеон Сорбонна (Париж I) зобов’язаний своїм ім’ям площі Пантеону, на якій розташований. Тут навчається близько 40 000 студентів. Університет пропонує навчання на факультетах права (в тому числі і комерційного), економіки, історії мистецтв та археології, управління та менеджменту, міжнародних і європейських відносин, географії, історії, філософії, політичних і соціальних наук, математики та інформатики. У його структуру входять також чотири інститути (демографії Парижа, економічного і соціального розвитку, соціальних питань праці, туризму) і мережа спеціалізованих вищих навчальних закладів, зайнятих підготовкою кадрів у галузі банківської справи, фінансів і страхування.

Нова Сорбонна (Париж III)
Sorbonne nouvelle, Universite Paris III
17 rue de la Sorbonne 75005, Paris, France
www.univ-paris3.fr

Нова Сорбонна (Париж III), розташована на вулиці Сорбонни, відрізняється трохи більше скромними розмірами і яскраво вираженою гуманітарною спрямованістю. Близько 20 000 студентів гризуть тут граніт науки на факультетах французької та латинської мов і літератури, загального та прикладного мовознавства та фонетики, загального та порівняльного літературознавства, викладання французької мови як іноземної, німецької мови, англомовного світу, іспаністики та країн Латинської Америки, країнознавства Італії та Румунії, сходознавства та арабістики, театрознавства, кінознавства, засобів масової комунікації.
При університеті діють два спеціалізовані навчальні заклади: Інститут країн Латинської Америки і Вища Школа Перекладачів.

Париж-Сорбонна (Париж IV)
Paris Sorbonne, Universite Paris IV
1 rue Victor Cousin 75005, Paris, France.
scuio@paris4.sorbonne.fr
www.paris4.sorbonne.fr

Париж-Сорбонна (Париж IV) розташований на вулиці Віктора Кузена, дає духовну та інтелектуальну їжу більш ніж 25 тисячам студентів. Цей навчальний заклад включає факультети французької літератури, французької мови, латинської мови, грецької мови, англійської мови та країн Північної Америки, італійської та румунської мов, славістики, іспаністики та країн Латинської Америки, історії, географії, філософії, історії мистецтв та археології, музики і музикознавства, прикладних гуманітарних наук.
При університеті створено дослідний інститут з вивчення цивілізацій сучасного Заходу, а також Вища школа інформаційних наук та комунікації, Інститут релігієзнавства, Інститут фізкультури і спорту.

Університет ім. Рене Декарта (Париж V)
Rene Descartes, Universite Paris V
12 rue de I’Ecole de Medecine 75006, Paris, France.
www.univ-paris5.fr

Університет ім. Рене Декарта (Париж V) розташований на вулиці Еколь де Медсин, тут навчається близько
30 000 студентів. Париж V - головний медичний ВНЗ Франції. До складу університету входять факультети біомедицини, дитячих хвороб, зубної хірургії, фізкультури і спорту, фармацевтики та біології, математики та інформатики, гуманітарних і соціальних наук, психології та права. Дочірнім ВНЗ вважається Технологічний інститут (зі статусом університету), який має відділення медичного права.
Головне, чим відрізняється університети Сорбонни від інших університетів - навчальний процес максимально наближений до середньовічних зразків. Студенти основну масу часу повинні витрачати на роботу з текстами першоджерел або проводити в лабораторіях. Навіть лекційні заняття найчастіше представляють собою читання декількох джерел та їх подальше обговорення під контролем викладача. До речі, звичного чергування лекцій і семінарів у Сорбонні немає - основний упор зроблений на самостійну роботу.
На відміну від інших університетів, які очолюють світові рейтинги ВНЗ, навчання в Сорбонні доступне багатьом - в рік студенти платять від 250 до 1000 євро. До того ж іноземці можуть розраховувати на стипендію.

Страсбурзький університет
Страсбурзький (Страсбурський) університет - один із найстаріших університетів Франції - заснований в 1621 році.
У 1970-х роках Страсбурзький університет розділений на 3 університети.

Страсбурзький університет ім. Л. Пастера
Universite Louis Pasteur
34 bd de la Victoire
F-67070 Strasbourg Cedex
www-ulp.u-strasbg.fr

Страсбурзький університет ім. Луї Пастера (Universite Louis Pasteur), включає в себе медичний факультет, факультет точних та природничих наук, факультет наук про Землю, відділ математики, інститути фізики, фізики Землі, хімії, фізіології та біохімії, ботаніки, зоології та загальної біології, геології, геофізики, астрономічну обсерваторію, 2 наукових коледжа.
Страсбурзький університет ім. Л. Пастера є членом ліги європейських дослідницьких університетів (League of European Research Universities).

Страсбурзький університет 2
Universite Marc Bloch
34 boulevard de la Victoire - BP 1037 / F
67070 Strasbourg Cedex
www-umb.u-strasbg.fr

Страсбурзький університет 2 (Universite Marc Bloch) включає в себе 10 факультетів: мистецтва, історичних наук, гуманітарних наук, філологічний, лінгвістичних і прикладних наук, філософський, соціальних наук, спортивних наук, католицької та протестантської теології.
Серед 13000 студентів, близько 25% - іноземні.
Університет Марка Блоха є дослідницьким центром в галузі гуманітарних наук і взаємодіє з вченими з інших університетів та інститутів, як на національному, так і міжнародному рівні.

Страсбурзький університет 3
Universite Robert Schuman
1 place d’Athenes,
BP 66, 67045 Strasbourg Cedex
www-urs.u-strasbg.fr

Страсбурзький університет 3 (Universite Robert Schuman) готує із 160 спеціальностей: факультет права та економічних наук, інститути права та порівняльної економіки, юридичних досліджень, кримінально-виправних наук, праці, центр міжнародних досліджень промислової власності.
Навчається близько 10000 студентів, у тому числі більше 1500 іноземних студентів.

Університет Париж-Південь чи Париж 11
www.u-psud.fr

Університет Париж-Південь чи Париж 11 - французький державний університет, що спеціалізується в точних науках. Університет Париж-Південь - один з найкращих університетів. В університеті 5 факультетів; Інститут електрики, промислової інформатики, механіки і автоматизації; Інститут інформатики і вимірювань у фізиці, хімії; Інститут менеджменту та комерції і Інженерна школа. Так само в університеті розташовано 111 дослідницьких лабораторій, задіяно 2200 професорів-дослідників.

Університет Париж-Дофін
Paris Dauphine University (Paris IX)
www.dauphine.fr

Університет Париж-Дофін - один з найбільших і найбільш відомих ВНЗ Франції. Університет утворений в 1968 році в ході реформи Паризького університету.
На сьогоднішній день Париж-Дофін вважається одним з кращих закладів, що пропонують вищу освіту в сфері економіки та управління з шістдесяти напрямків. Тут навчається понад 7500 студентів і працює близько 365 викладачів.
Популярністю користується магістерська програма з фінансів, банківської справи та страхування.
В цілому, в системі освіти Франції налічується близько 3000 навчальних закладів, з яких 90 університетів (де представлені практично всі спеціальності), 240 інженерних шкіл, 230 комерційних шкіл і понад 2000 спеціалізованих шкіл (художніх, дизайну та моди, архітектури та ін.)
В цьому році у Франції повинна завершитися перебудова системи вищої освіти: замість трьох сотень ВНЗ з’явиться дюжина укрупнених університетів. Вони повинні стати світовими лідерами в підготовці фахівців і наукових дослідженнях.

За матеріалами www.globaldialog.ru, www.uni-versity.info

 

Оформите подписку на журнал "Сучасна освіта".

Только так Вы не пропустите ни одного материала. Возможно, самого важного для Вас.

07 122 2016ДОРОГІ АБІТУРІЄНТИ І ВИПУСКНИКИ ШКІЛ!

Вас вітає довідково-інформаційний портал
СУЧАСНА ОСВІТА В УКРАЇНІ І ЗА КОРДОНОМ!

Підпишіться у формі підписки (див. нижче), щоб завантажити безкоштовно журнал «Сучасна освіта», в якому навчальні заклади запрошують докладніше дізнатися про набір абітурієнтів і правилах прийому.

Журнал висилається безкоштовно на е-мейл в цифровому форматі.

Ніякого спаму! Увага! Ми не зможемо доставити пошту на домени .ru!