s-osvita.com.ua ОБУЧЕНИЕ ЗА РУБЕЖОМ Образование в Германии Зробити мрію реальністю!


Шановні відвідувачі сайту!

Запрошуємо відвідати наш новий сайт OSVITA.IN.NET, де ви зможете ознайомитись з актуальними пропозиціями українських і закордонних університетів і не тільки ...

https://osvita.in.net

Освіта в Німеччині: блискучі перспективи українських студентів

Журнал «Сучасна освіта» №11(73) 2010

Німеччина вважається серцем Європи і не тільки через географічне розташування, але й тому, що це справжній осередок наукових розробок та батьківщина видатних людей, яких вона подарувала світові. Кант, Ейнштейн, Бетховен, Бах, Гете - це далеко не весь перелік тих, хто прославив країну далеко за її межами. На світовій арені Німеччина займає провідне місце поміж найстабільніших країн, крім того вона є одним з найактивніших членів Європейського Союзу.
Політика держави дозволяє якомога щільніше поєднати процес навчання та наукових досліджень, адже в країні важливими осередками новітніх розробок є вузи.

Країна технічного прогресу
Потужна науково-технічна база завжди була основним козирем німецьких вузів. Тому Німеччину по праву називають країною вузів та вчених і мислителів. Витоки такого твердження беруть початок з глибокої давнини. Ще в період Середньовіччя сюди стікалося студентство до університетів Гейдельберга, Кельна чи Грайфсвальда зі всієї Європи. До речі, Гейдельберзький університет, заснований у 1386 році на кшталт паризької Сорбонни, функціонує й понині та є найпрестижнішою школою юриспруденції у Європі.
Вже на початку XX століття третина Нобелівських лауреатів була вихованцями німецьких вузів.  Їх революційні відкриття змінили світ. Саме німецькі науковці відкрили туберкульозну паличку та рентгенівське випромінювання і подарували світові теорію відносності.
Сучасна Німеччина підтримує репутацію країни з потужним науково-дослідницьким потенціалом. До того ж неабиякою перевагою держави є те, що її гнучка політика всіляко заохочує науковців та талановитих студентів зі всього світу вступати до лав одного зі своїх вузів, причому у більшості випадків безкоштовно.

Вузи на будь - який смак

Вузи Німеччини підпорядковані одній з 16 федеративних земель, причому кожна має власні закони у сфері вищої освіти. Загалом вишів у країні налічується більше 300, з них 80 приватної форми власності. В цілому вузи діляться на університети загального профілю (Universitaten), які пропонують широкий фаховий спектр (Хайдельберзький університет, університети у Фрайбурзі, Тюбінгене, Марбурзі), та технічні (Technishe Universitaten), найвідомішими з яких є Технічний університет Мюнхена (Technische Universitat Munchen),

Технічні університети
Берліна, Брауншвейга, Дарм-штадта, Дуйсбурга, Дрездена та Ганновера. До статусу університетів прирівняні також вищі школи, які поділяються на технічні (Teсhniche Hochschulen) та спеціальні (Fachhochschulen). Єдиною відмінністю цих вузів є те, що процес навчання більш тісно пов’язаний з практикою, аніж у звичайному університеті.  Найбільш відома вища технічна школа в Ахені (Rheinisch-Westfalische Technische Hochschule Aachen). Спеціалізовані вищі школи охоплюють такі галузі як техніка, природничо-математичні науки, економічні та медичні спеціальності. Найвідомішими вищими спеціалізованими школами, наприклад, у галузі економіки є Вища школа Мюнстера (Fachhochschule Munster) та Кельна (Fachhochschule Koln).

Якщо ж ви творча особистість з гуманітарним складом мислення, то ви можете обрати між коледжами мистецтв (Musikhochschulen, Kunsthochschulen), педагогічним вузом (Padagogishen Hochschulen) або вишем з підготовки кадрів для державних установ (Padagogishen Hochschulen). Слід врахувати, що під час вступу до мистецького вузу вам необхідно буде підтвердити свій талант, склавши іспит на придатність до професійного навчання.

Навчання у державних вишах Німеччини безкоштовне. Однак, починаючи з  2005 року, Конституційний суд країни постановив, що кожен регіон має право самостійно вирішувати, платним чи безкоштовним буде навчання. Так, уже в 2006-2007 роках землі Північний Рейн-Вестфалія, Нижня Саксонія, Баден-Вюртемберг, Гамбург, Баварія та Саар ввели плату за навчання, яка складає 500 євро/семестр. Треба зазначити, що, наприклад, у приватному виші навчання для вас обійдеться до 10 000 євро/семестр або 20 000 євро/рік, тому тут навчається всього 3% усіх студентів.

Основна мова викладання - німецька, проте аби підвищити цікавість до своїх вузів, було введено бакалаврські та магістерські програми англійською мовою.
Тривалість навчання у німецькому виші складає від 3 до 6 років - все залежить від обраної спеціальності, бажаного ступеня та вузу.

По закінченні вузу можна отримати диплом бакалавра, магістра або доктора наук. Навчання у бакалавраті
триває від 6 до 8 семестрів. Після цього випускники мають право бути зарахованими на магістерську програму. Протягом одного або двох років студенти можуть поглибити свої знання з обраної спеціальності. Ступінь “доктора” можна отримати протягом 2-5 років навчання в аспірантурі.

Перший крок до омріяної професії
Слід зазначити, що критерії для вступу можуть значно різнитися в залежності від вузу та особливостей правил прийому федеративних земель, тому про них слід заздалегідь дізнатися у відділі міжнародних зв’язків обраного ВНЗ. Певна частина навчальних  місць виділяється спеціально для студентів-іноземців, вимоги до яких дещо інші, ніж для німецьких абітурієнтів.

На жаль, український атестат про середню освіту не дає права вступати на обрану спеці-альність. Основною умовою для українських абітурієнтів є успішне закінчення двох курсів вітчизняного вишу або один рік навчання в українському ВНЗ. Тоді студент має право вступити до підготовчого коледжу (Studienkolleg), який функціонує при німецькому університеті. Протягом року навчання вас будуть готувати до тесту на встановлення знань (Feststellungsprufung), який студенти проходять по закінченні курсу. В коледжі ви будете вивчати мову та предмети, необхідні для вступу на обрану спеціальність. Для того, щоб потрапити на підготовчий курс, необхідно пройти тест на володіння мовою ZDF та мати знання на рівні В1. Навчання у більшості коледжів безкоштовне, але необхідною умовою є сплата семестрового збору, який, до речі, існує і в університеті. Аби стати слухачем німецького вишу, слід заздалегідь досконало вивчити мову. Для цього існують спеціальні курси при університетах або поза їх межами. Як правило, навчання на них платне. Хоча деякі вузи пропонують безкоштовні програми, але кількість місць на них обмежена. До того ж аби потрапити на такий курс, слід пройти тестування на підтвердження знання німецької мови.

Тим, хто не навчався у коледжі та мріє навчатися у виші,  необхідно скласти тест з німецької мови як іноземної (Test DAF) або іспит з німецької мови для отримання дозволу на навчання у вузі (DSH).

Іспит Test DAF можна скласти як у Німеччині, так і в одному з ліцензованих центрів в Україні, які знаходяться у Полтаві, Одесі та Києві. Його складання коштуватиме нашому братові 130 євро.
Подавати документи для вступу в німецькі ВНЗ можна безпосередньо у відділ міжнародних зв’язків обраного вузу чи до студентського секретаріату або через службу обробки документів іноземних студентів Uni-assist.

Перелік документів, що необхідно подати до вузу:
- заповнена аплікаційна форма встановленого зразка (можна отримати на сайті університету);
- автобіографія у хронологічному порядку;
- апостильований атестат про середню освіту з перекладом та додаток до нього;
- завірена копія наказу про зарахування до ВНЗ;
- завірена академічна довідка з урахуванням всіх академічних годин з предметів, які вивчалися у вузі;
- завірена копія свідоцтва про акредитацію вузу (для недержавних ВНЗ);
- сертифікат мовного іспиту Test DAF або DSH чи Feststellungsprufung, чи сертифікат Гете-Інституту;
- мотиваційний лист, де чітко викладено ваші плани щодо навчання у Німеччині;
- гарантійний рахунок (близько 7650 євро/рік);
- медична страховка.
Документи слід подавати у такі строки: на літній семестр - до 15 січня, на зимовий - до 15 липня.
Більше 90 німецьких вишів приймають документи тільки після обробки  служби Uni-assist. В цьому є свої переваги: надіславши один комплект документів, ви зможете подавати їх до кількох ВНЗ одночасно. Так, сплата  за першу заяву до університету становить близько 55 євро, а за кожну наступну - по 15 євро.
Після того, як відділ міжнародних зв’язків видасть дозвіл на навчання, вас зарахують до вузу. Зазвичай про це повідомляють поштою.

Доброю нагодою навчатися у німецькому виші може стати обмін за програмою Служби академічних обмінів Німеччини (DAAD), про яку ми неодноразово писали та будемо писати на сторінках нашого журналу.

Повна академічна свобода
Слід зазначити, що за деякими спеціальностям набір іноземних абітурієнтів значно обмежений, адже конкурс на ці спеціальності серед німців досить високий. Це, зокрема, медичні спеціальності та факультети:“Біологія”, “Медицина”, “Фармація”, “Психологія”, “Ветеринарна справа” та “Стоматологія”.

Навчальний рік поділений на два семестри, а навчання розпочинається в середині жовтня. В кінці кожного семестру студент збирає спеціальні сертифікати тих курсів, семінарів, практичних занять та лекцій, які він прослухав. Якщо він набирає певну кількість необхідних балів, то допускається до складання іспиту. Літній семестр триває з квітня по вересень, а зимовий - з жовтня по березень.

Навчальний процес в університеті побудований дуже демократично. Так, кожен студент самостійно обирає перелік дисциплін для вивчення, які увійдуть у його диплом. Як вже зазначалося раніше, процес навчання тісно пов’язаний з практикою. Це зумовлює особливості побудови навчального плану. Наприклад, на лекційні заняття відведено від 14 до 20 тижнів, весь інший час студент займається самостійним науковим пошуком. Загалом виходить, що канікули у німецьких студентів тривають близько 5 місяців на рік. Але слід врахувати, що у цей час треба виконати солідну кількість дипломних, курсових, контрольних та письмових  робіт. Дуже часто в цей самий час проходять іспити, тому нудьгувати студентам не доводиться.

Навчання у німецьких ВНЗ побудоване з урахуванням вимог Болонського процесу. Воно поділено на так звані модулі. За кожен модуль студент отримує бали згідно з кредитною системою ETCS. Так, разом з дипломом після закінчення вузу студент отримує додаток, що засвідчує його успішність.

У вузах існують різні форми навчального процесу. Класичною формою є лекція (Vorlesung). Дуже часто після неї викладачі проводять практичні заняття для закріплення отриманих знань студентів. В університетах також проводять заняття у вигляді семінару (Seminar). Після успішного проходження семінарів студенти отримують спеціальне свідоцтво (Leistungsnachweis / Schein).

Студентська бухгалтерія
Враховуючи те, що навчання у Німеччині здебільшого безкоштовне, основні витрати йдуть на оренду житла, харчування, семестрові внески та збори. На місяць вам знадобиться близько 400 - 600 євро.
Ціни на житло коливаються в залежності від обраного регіону. Так, аби зекономити, студенти можуть заздалегідь потурбуватися про місце в гуртожитку (адже їх кількість обмежена) та подати заяву. При отриманні кімнати в студмістечку необхідно довідку про зарахування до вузу. Інформацію про  студентський гуртожиток можна отримати у відділі міжнародних зв’язків університету.
Альтернативою проживання у студмістечку є оренда квартири або кімнати. Але це може відчутно вдарити по вашому гаманцю, адже ціни на житло коливаються від 180 до 350 євро на місяць. Найдорожче обійдеться проживання у великих містах, таких як Франкфурт, Берлін, Мюнхен тощо. Інформацію про вільні квартири можна пошукати в Інтернеті на спеціальних сайтах, у щоденних газетах та студентських журналах, а також на кафедральній дошці оголошень.
Ще однією статтею витрат є семестровий збір. Він включає в себе соціальний збір (за користування їдальнею, спортмайданчиком, гуртожитком та складає 100 євро), збір на фінансування органів студентського самоврядування та плату за семестровий квиток (дає право на користування міським транспортом та сягає 100 євро).
Зважаючи на такі витрати, природно, що більшість студентів-іноземців шукає можливості додатково заробити. Слід зважати на те, що для українських студентів кількість робочих годин обмежена. Так, без дозволу на роботу вони можуть працювати 180 днів/рік. Якщо вам цього замало, необхідно подати запит на  спеці-альний дозвіл (Arbeitserlaubnis), який видається тільки в тому випадку, коли це не зашкодить навчанню. Як правило, іноземні студенти працюють офіціантами, кур’єрами, нянями, прибиральниками квартир та отримують від 5 до 10 євро за годину. Загалом, заробіток багато в чому залежить від здібностей та рівня володіння мовою.
Ще одним вдалим шансом поповнити свій гаманець є стипендії. Деякі вузи пропонують також стипендії від політичних партій, бізнеc-організацій та релігійних спільнот.

Візовий режим
Для в’їзду до Німеччини на навчання необхідно отримати студентську візу та дозвіл на проживання. Аби без проблем отримати візу, слід подати у Посольство Німеччини в Україні (м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 25. Тел.: (044)486-14-77; 482-39-74) такі документи:
- дійсний закордонний паспорт з двома копіями першої сторінки;
- три формуляри анкети, заповнені німецькою мовою;
- 4 фотокартки формату 3,5 x 4,5 см;
- довідка про допуск до навчання або підтвердження про подання заяви на навчання від вузу Німеччини (оригінал з двома копіями);
- автобіографія у вигляді таблиці;
- письмова заява німецькою мовою про наміри під час перебування на навчанні;
- підтвердження про забезпечення фінансування з розрахунку 638 євро щомісяця  або 7 656 євро на рік навчання.
Консульський збір складає 60 євро. Документи надсилають до відомств у справах іноземних громадян у Німеччині. Зазвичай їх розгляд займає біля 2-х місяців.
Заява на отримання дозволу на перебування у Німеччині подається до Відомства у справах іноземців за місцем навчання. Дозвіл спочатку видається на два роки, а потім, за умови успішного навчання, може продовжуватись кожного разу щонайбільше на
2 роки. Після успішного завершення навчання ви можете подати заяву на дозвіл перебування для пошуку роботи, строком на 1 рік.

Підготувала Ольга Агаркова

 Оформите подписку на журнал "Сучасна освіта".

Только так Вы не пропустите ни одного материала. Возможно, самого важного для Вас.

 

 

07 122 2016ДОРОГІ АБІТУРІЄНТИ І ВИПУСКНИКИ ШКІЛ!

Вас вітає довідково-інформаційний портал
СУЧАСНА ОСВІТА В УКРАЇНІ І ЗА КОРДОНОМ!

Підпишіться у формі підписки (див. нижче), щоб завантажити безкоштовно журнал «Сучасна освіта», в якому навчальні заклади запрошують докладніше дізнатися про набір абітурієнтів і правилах прийому.

Журнал висилається безкоштовно на е-мейл в цифровому форматі.

Ніякого спаму! Увага! Ми не зможемо доставити пошту на домени .ru!