s-osvita.com.ua ЖУРНАЛ «СУЧАСНА ОСВІТА» Статьи из журнала Знакомьтесь - профессия! Спеціаліст з альтернативної енергетики – професія майбутнього


Шановні відвідувачі сайту!

Запрошуємо відвідати наш новий сайт OSVITA.IN.NET, де ви зможете ознайомитись з актуальними пропозиціями українських і закордонних університетів і не тільки ...

https://osvita.in.net

Агроном-генетик, біохакер чи агрокібернетик: які аграрні професії варто опановувати вже зараз

Професії в агросекторі, фото 1В даний час агробізнес продовжує потребувати молодих і перспективних кадрів, тому що в Україні непросто знайти по-справжньому кваліфікованого фахівця. Сучасні молоді люди бояться, що працевлаштування в сільському господарстві виллється для них у важкі фізичні навантаження при низькій заробітній платі.

Аграрні реалії

Сьогоднішній агросектор трансформується у надсучасну галузь. Це дає добрі прогнози для АПК, щоб відродити колишню потужність. Сьогодні на полях відбувається те, про що аграрії навіть думати не могли ще 10 років тому. Безпілотні трактори, системи навігації, автоматизовані системи витрат ресурсів, літальні охоронці полів, електронні пастухи.
Причому для «айтішників» сільське господарство також здатне запропонувати практично «неоране поле» для реалізації творчого потенціалу. Так, аграрії сьогодні в очікуванні нових комплексних IT-рішень, які зроблять їх підприємства більш ефективними, менш енерговитратними і, природно, високоприбутковими. Не залишаться без роботи в агросекторі і ті, хто спеціалізуються на логістиці, адже представники аграрного бізнесу постійно стурбовані питанням оптимізації витрат на перевезення своєї продукції, необхідного обладнання, сировини і т.п.

Професії в агросекторі, фото 2Професії, без яких нам не жити

Представниками аграрних професій вирішуються відразу два завдання: забезпечення людей продовольством і захист екології. Аграрії погодяться, що сьогодні важливо не тільки грамотно виробляти і розподіляти конкретні ресурси, але й не забувати про любов людини до природи, приймаючи те чи інше рішення.
Розглядаючи перелік актуальних професій для агросектору на найближчу п'яти- і навіть десятирічку, почнемо з тих, що є актуальними завжди.

Агроном. Сучасний представник цієї професії повинен знати існуючі види і сорти сільськогосподарських культур і вміти правильно організовувати с/г роботи з урахуванням географічних та кліматичних умов. Йому необхідно і грунт оцінити, і способи його обробки підібрати, і про посіви подбати, тобто гарантувати збір, коли прийде термін, максимально можливого врожаю. Перелік завдань, які стоять перед кожним агрономом, дійсно широкий, а тому не дивно, що до кандидатів на подібну посаду надзвичайно високі вимоги на агропідприємствах будь-якого рівня. Для роботи агрономом буде потрібно і непересічний аналітичний розум, і граничне почуття відповідальності, і надзвичайна витримка, і хороша спостережливість, і, звичайно ж, розвинена оперативна пам'ять.

Технолог. Ця спеціальність з числа вічних. На фахівців цієї професії завжди існує попит, хоча керівники агропідприємств намагаються підбирати на відповідні посади кандидатів з досвідом.

Технолог в агросекторі, як на будь-якому виробництві, є сполучною ланкою між ідеєю і моментом втілення її в життя. Щоб ефективно працювати за цією спеціальністю, потрібно бути ерудованою і творчою особистістю. Сучасна економіка вимагає від технолога бути одночасно унікальним і універсальним, за це він і цінується на ринку праці. Тільки завдяки його праці виробничі процеси не просто розробляються і впроваджуються, але і регулярно удосконалюються. А постійний контроль виробництва дозволяє попереджати або своєчасно вирішувати виробничі проблеми.

Агроінженер. Взагалі-то, дана професія в чомусь схожа зі спеціалізацією технолога. Однак головне для агроінженера - це вміти швидко знаходити спільну мову з будь-якою технікою. Правда, мало буде власне інтересу до техніки, потрібно також особливий склад розуму, творчий підхід і просторову уяву. І це, не кажучи вже про уважність, відповідальність та винахідницьку жилку. По суті, від агроінженера керівник підприємства чекає нових ідей, як отримати максимально ефективну і разом з тим затребувану агротехніку, апаратуру і технології для сільськогосподарського виробництва.

Генетик-селекціонер. Ця професія ще в 2010 році журналом «Форбс» була названа в числі найперспективніших професій, які не втратять актуальності до 2020 року. Так воно і є. Підприємства, що спе-ціалізуються на рослинництві, не можуть відмовитися від допомоги в підборі сортів, контролі посівів і спеціального догляду за ними. А це завдання саме такого фахівця. Відомо, що тільки від злагодженої роботи генетиків-селекціонерів і агрономів безпосередньо залежить висока продуктивність аграрного підприємства.

Ветеринар. Ця професія для тих, кому подобається возитися з тваринами, хто вміє знаходити до них підхід, і налаштований займатися їх лікуванням у своєму подальшому житті. Подібні фахівці з достатньою кваліфікацією вкрай необхідні більшості агропідприємств, і не тільки тваринницьким комплексам. Ветеринари потрібні компаніям, що спеціалізуються на випуску кормів для тварин, а також виробникам м'ясо-молочної продукції. Не потрібно забувати і про фахівців «по конкретним тваринам»: фелінологи, кінологи тощо.

Зоотехнік. Як і ветеринар, цей фахівець повинен любити тварин, знати їх хвороби і вміти їх попереджати. До того ж, від зоотехніка чекають впровадження ефективних методів вирощування худоби, проведення розрахунку кормів. Йому доручається розробка і процес реалізації програм по якісному відтворенню поголів'я на фермі. Відповідальний зоотехнік також за оптимізацію умов утримання тварин, збільшення продуктивності, управління якістю продукції та інші процеси. Суміжна з зоотехніком професія консультанта (спеціаліста) з тваринництва, який, як правило, відповідає за презентаційно-семінарний напрямок роботи агрокомпаній, допомагає просуванню нових технологій, кормів та іншого.

Фермер - окрема професія?

Фермер - не зовсім професія в чистому вигляді. Це більшою мірою стиль життя. Швидше, фермери є приватними підпри-ємцями, які обрали той чи інший напрямок сільського господарства (від вирощування картоплі або зернових до виробництва м'яса і молока), не привертаючи до його ведення і розвитку сторонніх фахівців, у всякому разі, на ранніх етапах. Рентабельності свого господарства фермеру вдасться домогтися лише при володінні кількома спеціальностями. Так, потрібно не просто вміти вирощувати урожай або ж утримувати худобу, а й вести бухгалтерський облік, реалізовувати одержувану продукцію і т.д.

Правда, не кожний фермер здатний витримати конкуренцію на вітчизняному ринку. Виживають серед таких фахівців лише ті, хто вміють «крутитися», впроваджувати і ефективно реалізовувати новаторські ідеї, інноваційні технології, кому вдалося зайняти поки ще вільні ніші в аграрному секторі.

Бажаючи почати кар'єру фермера, слід бути готовим жити в сільській місцевості. Причому працювати прийдеться від зорі до зорі. Піти у відпустку буде непросто, хоча споживач тобі завжди буде вдячний, маючи на столі свіжий хліб і смачне молоко.

Професії в агросекторі, фото 3Прогноз на п'ятирічку

Неординарних професій в агросекторі вже сьогодні можна назвати чимало, причому їх актуальність тільки зростає. Виділимо 6 спеціальностей, які точно можуть бути цікаві представникам АПК.
Всі вони, за оцінками експертів, з'являться протягом найближчих чотирьох років. Запорукою цього є нинішні процеси глобалізації, автоматизації та постійне зростання конкуренції. В таких умовах цінуватися будуть агроспеціалісти з розвиненим системним мисленням і хорошими організаторськими здібностями, а також істотними знаннями в сфері IT і біотехнологій.

Агроном-економіст. Ця професія – такий собі симбіоз двох відомих професійних напрямків. Такий фахівець при належній вправності і креативних ідеях посприяє підвищенню конкурентоспроможності продукції, що випускається агропідприємством, зробить його роботу економічно більш ефективною. Агроном-економіст буде також відповідальним за фінансові ризики підприємства. Подібних фахівців вже готують в вузах, але ось попит на них значно вищий за пропозиції.

Сільськогосподарський еколог. Його завданням буде утилізація відходів. Керівництву підприємства саме від такого фахівця слід чекати пропозицій по програмам відновлення ґрунтів і нових принципів ведення сільського господарства.

Оператор автоматизованої сільгосптехніки. Навряд чи дана професія здається чимось унікальним, скоріше це вимога часу, коли в полях, садах, тваринницьких комплексах працює Професії в агросекторі, фото 4автоматизована техніка. За всіма датчиками, дронами, агроботами та іншою надсучасною технікою потрібен постійний нагляд і догляд, а значить - і кваліфікований фахівець.

Агроінформатик/агрокібернетик. Завдання цього фахівця - впроваджувати нові технології, забезпечувати ефективну і вигідну для компаній інформатизацію/автоматизацію виробництва. Українські аграрії зараз в очікуванні IT-проектів та інноваційних технологічних рішень, які зроблять виробничі процеси більш ефективними і легко контрольованими. В розвинутих країнах в тому ж тваринництві введення певних датчиків оптимізує витрати кормів, дозволяє відстежувати стан здоров'я худоби, підвищує продуктивність, а значить і прибутковість підприємства.

Сіті-фермер. Ця професія - знахідка в епоху стрімкого розростання мегаполісів. Такі фахівці допоможуть облаштовувати і обслуговувати агропромислові господарства, здатні розвиватися і давати хороші врожаї навіть в умовах густонаселених міст з хмарочосами. Ідея так званих вертикальних ферм, що з'явилися вперше в Сінгапурі (2012 р), вже взята в розробку Китаєм, Південною Кореєю, ОАЕ, Францією і США. Завдяки своєрідним агрохмарочосам реальним стає вирощування сільськогосподарських культур і розведення тварин в межах великих міст.

ГМО-агроном. Чимало вчених сьогодні дотримується думки про безпеку для людини ГМО. Незважаючи на триваючу суспільну полеміку, з'являється все більше посівних площ з генно-модифікованими культурами. Доглядати за ними, підвищувати їх урожайність - завдання ГМО-агронома. Очікується, що попит на таких фахівців буде чималим. Погодьтеся, що перемогти голод в країнах, що розвиваються, «обдуривши» природу в тих регіонах, де вона не дозволяє вирощувати певні культури, - завдання непросте, але цілком посильне грамотному профі, здатному впроваджувати досягнення біотехнології на практиці.

ЭКО-спеціалісти. Все частіше ті люди, які цінують своє життя, віддають перевагу органічним продуктам. Результат - попит в агросекторі на так званих «зелених» фахівців, перш за все, агрономів і технологів. Вони чітко повинні знати, які методи і технології будуть дієвими, щоб отримати максимальний екологічно чистий урожай зернових, зернобобових, овочевих, садових та інших культур, і вміло застосовувати їх на практиці. Стосується це тих же зоотехніків та інших спеціалістів тваринницьких комплексів, завдання яких - вирощування органічної продукції. З огляду ж на зростання локальних еко-брендів, можна бути впевненим, що попит на фахівців, які знаються на органіці, еко- і біотехнологіях, буде тільки зростати.

Чи збудуться прогнози кадровиків і HR-менеджерів щодо попиту на ті чи інші професії, їх актуальності або, навпаки, вони кануть в Лету, надаючи можливість з'явитися і стати затребуваними новим, - питання часу. Але те, що затребуваність агроспеціалістів зростає - факт. Сам же тренд особливо посилюється напередодні кожного нового сільськогосподарського сезону.

За матеріалами О. Бесклетко, Latifundist.com

07 122 2016ДОРОГІ АБІТУРІЄНТИ І ВИПУСКНИКИ ШКІЛ!

Вас вітає довідково-інформаційний портал
СУЧАСНА ОСВІТА В УКРАЇНІ І ЗА КОРДОНОМ!

Підпишіться у формі підписки (див. нижче), щоб завантажити безкоштовно журнал «Сучасна освіта», в якому навчальні заклади запрошують докладніше дізнатися про набір абітурієнтів і правилах прийому.

Журнал висилається безкоштовно на е-мейл в цифровому форматі.

Ніякого спаму! Увага! Ми не зможемо доставити пошту на домени .ru!