s-osvita.com.ua ЖУРНАЛ «СУЧАСНА ОСВІТА» Статьи из журнала Знакомьтесь - профессия! Еколог – професія завтрашнього дня

Я б у льотчики пішов...

журнал «Сучасна освіта» №3-4, 2016 рік

Авіаційні професії знову набувають більшої популярності. Льотчики, бортпровідниці, диспетчери, механіки - ці та багато інших напрямів вважаються престижними і перспективними на ринку праці.
До речі, в планах промислового сектора країни і важкого машинобудування - розвиток авіаційної галузі, що припускає великі грошові вливання, а значить, і попит на кваліфікованих фахівців.

Повітряні завдання

Бути просто інженером і бути авіаційним інженером - це дещо різні речі. У другого професіонала інші завдання, оскільки він працює з авіаційною технікою. Основною відмінністю її від наземної є мала маса, висока надійність і міцність. Також для силових установок вкрай актуальний вищий, ніж для наземних аналогів, ККД. Є навіть жарт - ідеальний літак повинен бути зроблений з паперу: полетить завжди і ніколи не розіб'ється.

Насправді проблема підбору матеріалів для літакобудування з уже наявних вкрай складна. Також для авіації і космосу активно використовуються і розробляються нові матеріали. В першу чергу - композитні, оскільки можливості відомих металів і їх сплавів вже використовуються по максимуму. Сучасна конструкторська думка впирається в невідповідність наявних матеріалів зростаючим вимогам по масогабаритним характеристикам і міцностним якостям.

Взагалі ж для кожної спеціалізації тут актуальні свої групи питань. Так, двигуністи (це ті, у кого «замість серця полум'яний мотор») вирішують, куди треба підводити тепло - до входу компресора або до виходу. Ракетники і майбутні льотчики-космонавти розмірковують про інше: чому сопла ракетних двигунів на виході камери згоряння вузькі, а потім починають розширюватися. Крім цього, на аерокосмічному факультеті з великою ймовірністю можна буде спеціалізуватися і по екології. Одне із завдань екологів - придумати, як відчищати навколоземний простір від сміття, подібного до того, що залишилося від недавнього зіткнення двох супутників. Або як запускати ракети з найменшою шкодою для природи, адже рідкі види ракетного палива вважаються одними з найбільш токсичних. Загалом, якщо ви за «Грінпіс» або Фонд дикої природи, але при цьому хочете бути ще й інженером - вам теж можна податися в авіацію.

Однак основне русло підготовки все-таки інше.

спеціалізації
Авіаційна освіта включає в себе комплекс вельми специфічних сфер підготовки:
• Авіаційна техніка - конструкції літаків, вертольотів, інших літальних апаратів, плюс технологія виробництва, складання та випробувань.
• Силові установки літальних апаратів, а також технологічне забезпечення складання, виробництва і випробувань.
• Авіоніка - прилади, системи орієнтування та навігації, бортове радіоустаткування, бортові обчислювальні комплекси.
• Прикладні науки - механіка, математика, фізика і т. ін.

Ну і, звичайно, величезна частина підготовки авіаційних інженерів має подвійну спрямованість - і військове, і загальногромадянське застосування. Це стосується переважної більшості спеціальностей - проектувати планер винищувача, штурмовика або цивільного літака вчать за одними і тими ж підручниками, й одні і ті ж викладачі.

Повітряно-реактивні двигуни, незалежно від їх подальшого застосування і призначення, розраховуються за однаковими формулами. Приладобудування та радіоустаткування для застосування на військовій техніці взагалі відрізняється від «мирного» лише косметично.

Де вчать

Авіаційних вузів в Україні чимало. Крім того, в деяких технічних університетах є аерокосмічні факультети або, як мінімум, кафедри авіаційної спрямованості.
• Національний Аерокосмічний університет ім. М.Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут»
• Національний авіаційний університет
• Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут»
• Національний університет кораблебудування імені Адмірала Макарова
• Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара
• Запорізький національний технічний університет
• Кіровоградська льотна академія національного авіаційного університету.

Як вчать

Вчать в авіаційних ВНЗ добре - ця аксіома відома ще з радянських часів. Авіація - одна з найбільш науко- і трудомістких галузей машинобудування і промисловості в цілому. Якщо для навчання менеджера досить орендувати кілька класів у школі і мати обладнаний комп'ютерний клас, то для навчання авіаційного інженера (незалежно від його спеціальності), необхідні добре обладнані лабораторії і проведення складних лабораторних і практичних робіт.
У більшості таких вузів є власні сайти і навіть Інтернет-портали, в тому числі і студентські. Зайдіть, подивіться: інформації тут буває досить для того, щоб скласти більш-менш правильну думку про майбутню альма-матер і викладачів. На таких сайтах можна зустріти і посилання на науково-популярні роботи метрів. Але, якщо подібних посилань не знайдеться, допоможе паличка-виручалочка: серія ЖЗЛ. Якщо є час і бажання, то почитайте книги про Туполєва, Яковлєва, Стєчкіна, Корольова, Жуковського. Також за часів СРСР випускалися науково-популярні книги для школярів - з радіотехніки, з авіації, і з освоєння космічного простору. Хоч і писалися вони в далеких 80-х, але багато їхніх сторінок до цих пір не втратили своєї актуальності.

Навчання в авіаційному вузі - завдання непросте, але і плоди посилених праць не змусять себе довго чекати. Випускників чекають не тільки в авіації та аерокосмічній промисловості - підготовка дозволить працювати в найрізноманітніших галузях. Це і проектування легкосплавних конструкцій, і захист холодильних і нагрівальних агрегатів, і проектування пристроїв для роботи в агресивних середовищах, і програмне забезпечення для проектних і конструкторських робіт, і телекомунікації, і радіоустаткування, і робототехніка, і системи безпеки, і радіонавігація. Список можна продовжувати ще дуже довго.

За матеріалами: Олексій Сухоруков, http://www.proforientator.ru

07 122 2016ДОРОГІ АБІТУРІЄНТИ І ВИПУСКНИКИ ШКІЛ!

Вас вітає довідково-інформаційний портал
СУЧАСНА ОСВІТА В УКРАЇНІ І ЗА КОРДОНОМ!

Підпишіться у формі підписки (див. нижче), щоб завантажити безкоштовно журнал «Сучасна освіта», в якому навчальні заклади запрошують докладніше дізнатися про набір абітурієнтів і правилах прийому.

Журнал висилається безкоштовно на е-мейл в цифровому форматі.

Ніякого спаму! Увага! Ми не зможемо доставити пошту на домени .ru!