s-osvita.com.ua ЖУРНАЛ «СУЧАСНА ОСВІТА» Статьи из журнала Летопись Афіни - місто міфів та знань


Шановні відвідувачі сайту!

Запрошуємо відвідати наш новий сайт OSVITA.IN.NET, де ви зможете ознайомитись з актуальними пропозиціями українських і закордонних університетів і не тільки ...

https://osvita.in.net

Пристрасті по Страсбургу

журнал "Сучасна освіта" №9, 2009

Якщо Ви ще й досі вважаєте, що Сорбонна – це найбільший університет Франції, що за розвиток анорексії не відповідає жодний ген нашого організму, а залежність від алкоголю продиктована тільки непереборним бажанням випити – тоді ця стаття саме для вас! Пам’ятаєте зі шкільного курсу всесвітньої історії вічну боротьбу Франції та Німеччини за Ельзас та Лотарингію? Так ось, другий регіон зачіпати не будемо, стосовно ж першого – то незмінною його столицею залишається всім відомий Страсбург. Гордо стоїть він на річці Іль, всього-на-всього у 3 кілометрах на захід від Рейну, і пишається своїм статусом – найбільшого центру виробництва та машинобудівництва, резиденції Європейської Ради, Європейського міжнародного суду з прав людини та Європейського парламенту. До речі, своє остання звання місто люб’язно розділяє з Брюсселем. Та з першого січня 2009 року він славиться не тільки цим. Десятки тисяч іноземних студентів та сотні тисяч молодих французів поспішають на північний схід Галлії, щоб отримати заповітний диплом тепер вже найбільшого ВНЗ країни

 Поза математичними законами
Як ви думаєте: якщо один поділити на три, то скільки буде? Звісно, за законами математики, то 0,(33), але в Страсбурзі панують зовсім інші закони, котрі доводять, що одиниця, поділена на трійку, однозначно дасть три. Чому ж так? Читайте далі... Історія створення університету сягає 16 століття, коли досягли апогею своєї популярності протестантські гімназії. Слідуючи модній тенденції не хотів пасти задніх і Йоганн Штурм, котрий у 1538 році засновує саме такий навчальний заклад у місті Страсбург. Пізніше саме він дав привід називати цей університет протестантською академією, коли у 1566 році імператор Максиміліан ІІ подарував їй такий величний статус. Але нічого не стоїть на місці, і майже кожні 30-50 років колишня гімназія змінювала свої назви: у 1621 році вона стала університетом, а через якихось 10 років (у 1631) – королівським університетом. Кінець 17 століття був мінорним та напруженим для французів – постійні битви, перемоги-поразки, та врешті-решт, коли 1681 року війська короля Людовика XIV захопили Ельзас, то згідно з Вестфальським договором увесь західний берег Рейну відійшов до Франції, і нарешті університет став істинно французьким. Але на цьому боротьба не закінчувалася. Попереду була ще славнозвісна Франко-пруська війна (1870-1871), коли Франція зазнала поразки, і Страсбурзький університет, “як розсадник французької крові” німці перейменували на Університет кайзера Вільгельма. І тільки у 1918 році французи мали змогу назавжди забрати свою Альма-матер й остаточно відновити її роботу, котра не зупинялася навіть у роки Другої світової війни. Тоді професура разом зі своїми студентами переїхали до Клермон-Ферран (невеличке містечко на Півдні Франції), де приєдналися до загального Руху спротиву та залишалися там до самісінького кінця 1945 року, за що був удостоєний медалі Руху. Унікальні події трапилися з університетом у 1970 році, коли його керівництво вирішило розділити навчальний заклад на три різних університети, оскільки сам він став надзвичайно великим та охоплював багато різномані-тних структур. Таким чином з’явилися Університет Страсбург І (Університет Луї Пастера), Університет Страсбург ІІ (Університет Марка Блока) та Університет Страсбург ІІІ (Університет Роберта Шумана).
 
Три зірки одного начала
Луї Пастер – мабуть, один з найвідоміших науковців усього світу. Мікробі-олог, хімік, фізик – він не тільки став основоположником імунології,  а також створив метод пастеризації, без якого сьогодні ми не можемо уявити молоко, придбане в супермаркеті. Тому абсолютно не дивно, що навчальний заклад, названий на його честь, включає в себе медичний факультет, факультет точних та природничих наук, факультет наук про Землю, відділ математики, інститут фізики, фізики землі, хімії, фізіології і біохімії, ботаніки, зоології, загальної біології, геології та геофізики. До того ж цей університет має ще й досить солідну навчальну базу, до якої входять астрономічна обсерваторія та два наукових коледжі. За свій великий вклад у науку він є членом Ліги європейських науково-дослідних університетів. Мабуть, кожний український студент з гуманітарним складом розуму мріє спробувати свої сили у навчанні саме в цьому університеті (Страсбург ІІ), але є одна складність. І це навіть не вступ, а розмаїття запропонованих факультетів (усього їх десять): факультет мистецтва, історичних наук, гуманітар
них наук, філологічний, лінгвістичних та прикладних наук, філософський, соці-альних наук, спортивних наук, а також католицької та протестантської теології. Названий на честь Марка Блока, він щонайкраще підкреслює свою унікальність та неповторність. Марк Блок був відомим французьким істориком, але за своїм походженням належав до євреїв. Він часто любив повторювати: “Я – єврей, але не бачу в цьому причин ні для гордості, ані для сорому. І відстоюватиму я своє походження тільки в одному випадку: перед обличчям антисеміта”. Чудове гасло, а загалом і привід, щоб у стінах університету навчалося більше 13 тисяч студентів, серед яких 25% - іноземці.
Третій і останній університет носить ім’я Роберта Шумана. Скоріше за все це данина тому періоду, коли він належав Німеччині, адже цей відомий композитор, диригент, музичний критик народився у Саксонії. Тут навчаються майбутні юристи та адвокати, економісти та фінансисти, а також високопосадовці. Судіть самі по факультетам: факультет права та економічних наук, інститут права та порівняльної економіки, юридичних досліджень, кримінально-виправних наук, праці, центр міжнародних досліджень промислового майна.

Історія, обрамлена тільки цікавими фактами
У 1897 році у Страсбурзькому університеті Карл Фердинанд Браун продемонстрував перший у світі контрольно-вимірюючий пристрій. На екрані осцилографа – електронно-променевої трубки - демонструвалися процеси, котрі змінювалися в часі.
1 листопада 2006 року дослідники з університету швейцарського Фрібурга та Страсбурзького університету Луї Пастера визначили ген, котрий відповідає за відчуття голоду, що дало в руки наркологів та дієтологів надзвичайно сильну зброю проти порушення травлення та алкоголізму. Ген, котрий вчені назвали “Пер2”, активізуючись, грає роль збудника, посилаючи імпульси, котрі інтерпретуються організмом, як  бажання їсти. Порушення роботи гену “Пер2” в організмі призводить до таких наслідків як анорексія та булімія, а також є одним із факторів, котрий призводить до алкогольної залежності.

Заключний акорд
Тут не називають головний корпус звичайним приміщенням, для усіх він тільки університетський палац. І справді, було б навіть трошки дико, вичурну, вишукану, старовинну будівлю називати такими приземленими словами. Відверто кажучи, якщо перший раз поглянути на фотокартку з цим палацом, то можна навіть прийняти його за Версаль. Нову будівлю Страсбурзького університету можна розглядати як місце зустрічі з великими особистостями: наприклад з Готфрідом Вільгельмом Лейбніцем, або з Еммануїлом Кантом, котрі мали безпосереднє відношення до нього, та до міста загалом. Сьогодні місце старого університету займають  елегантні корпуси Академії наук, котру будували ще “ті” французи у 1825 році. До німецького загарбання в одному з них знаходився відомий всій освіченій Європі Музей природничих наук, бібліотека, Анатомічний музей та обсерваторія. Навпроти університету й донині діє ботанічний сад з відкритим англійським парком та оранжереями, де сьогодні, як і два століття назад, тихими вечорами грає приємна мелодійна музика.
Зовсім нещодавно, а саме 1 січня 2009 року три перлини Страсбурга були знову об’єднані в єдине ціле, після чого університет став найбільшим у Франції, перевершивши навіть Сорбонну. Але це ще не кінець: закінчиться процес формування тільки у 2012 році. А до цього часу у кожного з Вас є можливість стати студентом цього визначного ВНЗ. Адже вступити до навчальних закладів Франції можна і без іспитів, головне знати мову та мати величезне бажання. Стосовно ж атмосфери, то можете не хвилюватися – друзів знайдете тут безліч, якщо вже навіть Карла Бруні та Мішель Обама (перші леді Франції та Сполучених Штатів Америки) тут потоваришували, то для вас це буде справжня дрібниця. Тож якщо ви дійсно зацікавилися, заходьте на персональну сторінку уні-верситету у всесвітній мережі Інтернет та читайте про правила та умови вступу: http://www.unistra.fr

 Відомі випускники та Нобелівські лауреати
Іоганн Вольфганг Гете (1749 – 1832) – закінчив університет у 1771 році та отримав диплом доктора права.
Наполеон Бонапарт (1761 – 1821) – навчався в Університеті Страсбурга на факультеті правознавства. В оранжереї навпроти ВНЗ влаштовував прийоми для Жозефіни.
Карл Фердинанд Браун (1850–1918 ) — директор та професор Страсбурзького  университету з 1895 року; Нобелівська премія з фізики у 1909 році.
Альбрехт Коссель (1853 – 1927) – закінчив університет у 1881 році, нагороджений Нобелівською премією з фізіології та медицини за створення однієї з перших теорій будови білків (1910 рік).
Альберт Швейцер (1875 – 1965) – доктор філософії Страсбурзького уні-верситету, ліценціат теології, лауреат Нобелівської премії світу у 1952 році.
Лен Жан Мари (нар. 1939 рік) – лауреат Нобелівської премії з хімії у 1987 році.

                                                                                                                              Підготувала  Анастасія Медведчук

Оформите подписку на журнал "Сучасна освіта".
Только так Вы не пропустите ни одного материала. Возможно, самого важного для Вас.

07 122 2016ДОРОГІ АБІТУРІЄНТИ І ВИПУСКНИКИ ШКІЛ!

Вас вітає довідково-інформаційний портал
СУЧАСНА ОСВІТА В УКРАЇНІ І ЗА КОРДОНОМ!

Підпишіться у формі підписки (див. нижче), щоб завантажити безкоштовно журнал «Сучасна освіта», в якому навчальні заклади запрошують докладніше дізнатися про набір абітурієнтів і правилах прийому.

Журнал висилається безкоштовно на е-мейл в цифровому форматі.

Ніякого спаму! Увага! Ми не зможемо доставити пошту на домени .ru!