s-osvita.com.ua ЖУРНАЛ «СУЧАСНА ОСВІТА» Статьи из журнала Знакомьтесь - профессия! Как начать карьеру политтехнолога в Украине

Як обрати професію до душі

Журнал "Сучасна освіта" №1 (січень, 2017 р.)

Як обрати професію до душі? Дізнайтеся, як ваш характер і здібності повинні співвідноситися зі специфікою майбутньої роботи, щоб вона приносила вам задоволення і бажаний матеріальний дохід. Отже, розглянемо, що вам допоможе у виборі професії.

Як визначитися з вибором професії?

Кожній людині рано чи пізно доводиться обирати або змінювати професію. В юності з вибором легко помилитися, а зроблену помилку буває непросто виправити. Коли робота в кінцевому підсумку перестає задовольняти не тільки морально, а й матеріально. Як же вибрати для себе справу, яка буде і до душі, і по плечу?
Приблизно визначившись з напрямком своєї майбутньої діяльності, треба вивчити, які саме професії в першу чергу затребувані на ринку і де їм можна навчитися найефективніше. Далі все буде залежати від вашої здатності пристосовуватися до постійно мінливих умов, найбільш повно застосовувати наявні знання і вміння і доповнювати їх новими.

Принципи вибору спеціальності

Вибір професії – питання багато в чому філософське. Перш за все варто визначитися, яке місце в житті ви відводите професійній діяльності в даний момент і як ця ситуація може змінитися з роками. У сучасних умовах існує не тільки величезний вибір спеціальностей, а й маса варіантів переходу в суміжні галузі навчання без відриву від виробництва, отримання додаткового заробітку.

Раніше люди вибирали собі навчальний заклад і професію один раз і на все життя. Зараз в контексті з роботою все частіше йдеться про найбільш повне розкриття інтелектуального, творчого та особистісного потенціалу. Рамки розширилися настільки, що дуже легко розгубитися – особливо молодим людям, які ще не розібралися, до чого їх тягне найбільше. Добре, коли є можливість випробувати різні варіанти, придивитися, отримати добру пораду. Якщо такої можливості немає, залишається керуватися загальними принципами вибору.

Основи вибору професії

Основи вибору професії закладаються ще в школі, коли на уроках виявляються здібності до будь-яких предметів, а під час спілкування з батьками, вчителями та однолітками – особисті якості. Уже в цей час можна приблизно визначитися, в якій з основних сфер людської діяльності має сенс докласти свої сили. При цьому, однак, важливо розуміти, що здібності до математики можуть бути реалізовані і в фінансово-економічній сфері, і в інженерній, і в сфері фундаментальних досліджень, а здібності до музики можуть привести людину не тільки на сцену, а й в педагогіку, і в музичний бізнес.

Варто замислитися! При величезних можливостях сучасної освітньої системи не варто скидати з рахунків варіант продовжити справу своїх батьків. Наприклад, якщо ваша мама – вчитель і ви вирішили по її стопах піти в педагогічний інститут, навряд чи можна буде сказати, що ви не уявляли собі якихось реалій цієї професії. Продовження сімейної традиції дасть вам серйозну професійну перевагу, якщо тільки у вас є здібності до вибраного роду занять.

Зараз, коли існує безліч варіантів віддаленого навчання, роль географії при виборі професії сильно знизилася, але все ще буває важлива. Деяким спеціальностям можна навчитися, тільки переїхавши в інше місто. Це завжди тягне за собою серйозні грошові витрати, які більшості молодих людей не під силу.

Батьки зазвичай готові фінансувати навчання тільки в певних ВНЗ, вважаючи, що вони краще знають, що буде ліпшим для їх дитини. Їх можна зрозуміти: відправити дитину вчитися в Київ на чотири-шість років може коштувати батьківському бюджету десятки тисяч гривень за весь період навчання, і витрачати такі гроші на дитячі забаганки їм не хочеться. Однак подібна постановка питання загрожує помилками, сімейними та особистими драмами. Цього можна уникнути, якщо молодій людині вдасться правильно аргументувати свій вибір професії, знайти недорогий спосіб навчання і спрогнозувати відшкодування витрат на свої заняття. Ці ж принципи допоможуть, якщо ви хочете змінити сферу діяльності і замислюєтеся про отримання додаткової освіти.

Навчаючись дистанційно, можна примирити батьків зі своїм вибором – адже їм не доведеться нести великі фінансові витрати, при цьому ви зможете забезпечувати себе самостійно, поєднуючи навчання з роботою.

Найбільш затребувані професії

У ринкових умовах важливо орієнтуватися, які професії найбільш затребувані і в яку суміжну область можна буде піти, якщо вимоги ринку зміняться. Перш за все, звичайно, слід мати вищу освіту. Середня професійна освіта може стати гарною підмогою, але справжню впевненість зараз дає тільки вища освіта, а іноді і дві вищих. Про це говорять цифри: річний дохід фахівця, який отримав вищу освіту, збільшується практично в півтора рази. За всю свою кар'єру він в середньому може заробити більше на 76%. Такими можливостями не слід нехтувати.

У 90-ті роки, в зв'язку з бурхливою комп'ютеризацією всіх сфер діяльності і появою в нашій країні приватного бізнесу, всі прагнули здобути технічну або фінансову освіту. Зараз, коли володіння комп'ютером стало нормою, а фінансові схеми засвоєні, виникло більше можливостей для організації компаній самого різного профілю. Вступає в силу людський фактор: хто буде працювати в цих компаніях, які моральні та духовні цінності необхідні для того, щоб будь-яка справа стала успішною? На передній план стали виходити гуманітарні науки: історія, соціологія, педагогіка, політологія, психологія. Інформаційному та індустріальному суспільству потрібно стати гуманітарним, звернутися до людини, запропонувати йому всі можливості для гармонійного розвитку, підкріплені доступними сучасними технологіями.

Програми і тести на вибір професії

В Інтернеті можна знайти сотні спеціалізованих онлайн-тестів на вибір професії. Часто вони суперечать один одному, залишаючи користувача в подиві. Професійні тести пропонуються претендентам і деякими кадровими агенціями. Сприймати їх треба як один з аргументів на користь вибору, але не як керівництво до дії, тим більше що їх актуальність швидко знижується – змінюється життя навколо нас, змінюється специфіка професій, змінюємося і ми самі. Для професійного успіху важлива не тільки правильність вибору сфери діяльності, але і якість вашого навчання з подальшою можливістю використати отримані знання.

Як вибрати внз?

Перш за все орієнтуйтеся на власні інтереси і здібності. Ніхто краще за вас не знає, за яким профілем ви готові вчитися 5-6 років. На гуманітарні спеціальності вступити стало складніше, але, якщо ви відчуваєте до них покликання, вас це не зупинить. Якщо ж ви не інженер по своїй суті – навчання в бюджетному вузі вас інженером не зробить, навіть якщо чесно «дотягнути» до диплома. Залишаються і варіанти отримання платної освіти. Якісна економічна освіта була і залишається найдорожчою. Тут на виручку приходять сучасні реалії. По-перше, можна знайти доступний бакалавріат, а на роки магістратури перейти в більш дорогий внз. По-друге, якщо для вас принципово саме якість навчання, можна отримати знання дистанційно. Це обійдеться в два-три рази дешевше.

7 практичних порад як вибрати професію

«Ким ти хочеш стати, коли виростеш?» – Це питання з покоління в покоління цікавить будь-яких батьків і численних родичів. Добре, коли дитина з дитинства мріє стати лікарем або вчителем. Але що робити тим дітям, які протягом усіх 10 шкільних років так і не визначилися з вибором професії?

У більшості випадків батьки таких дітей починають наполягати на своїх варіантах і дитина ламається. Гаразд, якщо батькам вдалося вгадати з вибором майбутньої професії свого чада. А якщо ні? Ось тоді нещасній людині доведеться перебирати купи паперів в задушливому офісі або лікувати остогидлих хворих.
Якщо ви відноситеся до другої категорії людей і не знаєте, як вибрати професію, тоді ми спробуємо допомогти вам в цій нелегкій справі!
Отже, поїхали!

Поради

Давайте поговоримо відверто! Напевно ви вже думали про свою майбутню професійну діяльність, можливо навіть проходили якісь тести, які абсолютно не допомогли. І не дивно!

Адже будь-який тест, яким би якісним він не був, не може в повній мірі оцінити ваших здібностей. Наприклад, коли я закінчувала школу, мені всі психологи і тести видавали професію актриси. Скажу чесно, від одного виду сцени мене відразу ж охоплював страх і я починала заїкатися. Звичайно, мені доводилося виступати на шкільній сцені. У мене навіть була роль в місцевому театрі. Але ж ніхто і ніколи не питав мене, чи потрібна мені взагалі ця сцена? Я навіть ніколи не думала про акторську кар'єру. Потрібна вона мені була немов рибі парасолька!

У даній статті я закликаю вас прислухатися, в першу чергу, до себе, так як будь-який тест може і збрехати. Тільки в цьому випадку ви зможете точно і правильно вибрати майбутню професію. А слідуючи наступним шести крокам, вже через 5 хвилин ви точно будете знати, як вибрати професію.

Виявляємо свої інтереси

Першим кроком на шляху вибору професії варто знайти себе. На цьому етапі вам потрібно взяти листок і виписати на нього всі свої захоплення. Записуйте абсолютно всі. Наприклад, люблю доглядати за тваринами, люблю поправляти людей, люблю бити сусіда Ваську по голові ...

Зіставляємо свої інтереси з вибором майбутньої професії

Тут все просто. Тепер навпроти кожного захоплення вам потрібно виписати всі підходящі професії.
Любите тварин? Тоді вам підійде професія ветеринара, зоолога, зоопсихолога, кінолога або дресирувальника.
Любите поправляти людей – тоді ваш вибір учитель, лінгвіст і т.д.
Любите бити Ваську – тоді ваш вибір за тренером з боксу або карате ..
Ясна суть?
На цьому етапі важливо виписати всі варіанти підходящих професій, щоб потім був вибір.

Виявляємо інтерес до вибору професії

Після того, як ви виписали все підходящі варіанти професій, закресліть відразу ті, які з якихось причин вам не цікаві. Наприклад, з професій, пов'язаних з тваринами вам сподобався лише ветеринар. Решту сміливо викреслюйте.

Перед вибором професії – оцінюємо свої професійні якості

На даному етапі, коли список ваших професій помітно порідшав, пора приступити до аналізу ваших професійних якостей. Наприклад, ви любите тварин і виписали професію ветеринара.
В принципі, крім любові до тварин (причому до всіх), від ветеринара ніяких інших талантів не потрібно. Тому ви можете сміливо дізнаватися, де навчають таких лікарів і подавати документи.
Складніше йде справа з творчими професіями.
Адже якщо ви любите співати в душі і мрієте сяяти на сцені, але від вашого голосу в'януть вуха навіть у сусідського Бобика, то професію співака краще відразу викреслити!

Оцінюємо рівень заробітної плати обраної майбутньої професії

Визначившись з вибором професії, переходимо до аналізу рівня заробітної плати. На даному етапі бажано оцінити всі можливі перспективи на майбутній роботі.
Якщо ви точно вирішили стати ветеринаром, то проаналізуйте зарплатні перспективи. Пошукайте оголошення про роботу ветеринарів. Подивіться рівень зарплат. Проаналізуйте можливість створення свого маленького бізнесу, наприклад, відкриття своєї вет. клініки і т.д. Зробити це необхідно, перш за все, для того, щоб в майбутньому не розчаруватися в спеціальності!

Наведу вам приклад своєї подруги, яка мріяла стати вихователькою в дитячому садку.
5 років вона навчалася в інституті, а потім радісна влаштувалася в дитячий садок. Пропрацювавши всього лише рік, подруга швиденько злиняла звідти.
Чому? А ви уявіть: 30 маленьких дітей, яким потрібно приділити увагу, витерти слину і сопельки, вивчити з ними абетку. А в кінці робочого дня приходять 30 мам і тат і висловлюють виховательці претензії. І все це за рекордно низьку зарплату в 2 тисячі гривень!
В результаті отриманий диплом про вищу освіту полетів у смітник, а подруга пішла працювати в магазин продавцем.
Запам'ятайте: як би сильно ви не любили свою справу, без грошей вона буде висіти на шиї лише важким тягарем. Як би жорстко це не звучало, але так уже влаштований наш світ!

Помилки при виборі професії

Підводячи підсумки, хотілося б звернути вашу увагу на помилки, які допускають випускники при виборі професії. Я до речі і сама мало не зробила одну з помилок...

Трохи про престижність професій

Ніколи, запам'ятайте НІКОЛИ, не ведіться на престиж професії.
Чому? Все просто. Сьогодні обрана професія може бути дуже популярна, а через 5 років нікому не потрібна і навпаки. 30 років тому такі посади, як лікар і вчитель були дуже престижними і високооплачуваними професіями.
А ось уже 20 років вчителі та лікарі зводять кінці з кінцями, отримуючи сущі копійки. А 10 років тому у великій кількості були потрібні економісти і менеджери. Сьогодні ж великим попитом користуються послуги перукарів, малярів і т.д. Так що престиж – це справа непостійне. І хто знає, може ще через 10 років професія асенізатора буде на вагу золота.

Батьківський вибір майбутньої професії для дитини

Дуже часто буває так, що батьки за дитину вибирають майбутню професію. Миша хоче бути льотчиком, а мама змушує поступати в економічний внз. В даному випадку дуже важливо протистояти батьківським вказівкам! Якщо вибрали професію, яка вас влаштовує, робіть по-своєму. Вступайте до того ВНЗ, який вважаєте за потрібне.
Якщо ж батьки продовжують пиляти, поводьтеся хитріше. Говоріть батькам те, що вони хочуть почути, а самі робіть по-своєму.
Не поступили в обраний батьками ВНЗ? Не біда! Адже документи ви подавали відразу в 3-4 місця. І яка удача, що вас взяли саме в вибраний вами заклад.
Зізнаюся чесно, саме таким методом я поступила в потрібний мені інститут, уникнувши батьківського матфака!
Ну а якщо вже ви зовсім не можете визначитися у виборі професії, тоді вдавайтеся і до допомоги батьків, і до допомоги друзів, і до допомоги бабусь.
І пам'ятайте: хто шукає – той завжди знайде.

Найбільш затребувані професії

Перед тим, як визначити до чого лежить душа, має сенс ознайомитися з тим, що ж затребуване в сучасному світі і які спеціалісти мають дійсно хороший попит. Крім того, якщо ви вибираєте між декількома професіями, то затребуваність тієї чи іншої може схилити ваш вибір саме на її користь. Отже, вперед, вивчати рейтинги.

ТОП-10 затребуваних професій в світі 2016

Життєві дивіденди прямо пропорційні інвестиціям, вкладених в освіту. Шанси гарантувати собі і своїй родині стабільно високий рівень доходів набагато вище у тих, хто грамотно підійшов до вибору спеціальності змолоду. Найбільш затребувані професії в світі цікаві тим, хто ще не визначився з остаточним вибором або подумує про іншу сферу діяльності. Ознайомтеся з актуальним рейтингом з 10 найбільш затребуваних напрямків по всьому світу.
Хедхантери ввічливо відкладають в базу даних резюме юристів і економістів, які витратили на освіту шалені гроші і намагаються знайти хоча б копійчану роботу, і вихоплюють один у одного фахівців в галузі інжинірингу та логістики.
Якщо ваша мета – отримати перспективну спеціальність, а не абонемент в центр зайнятості, уважно ознайомтеся зі списком професій, які будуть затребувані як в нашій країні, так і за кордоном.

Фахівці з інжинірингу
Цю спеціальність вибирають не тільки потомствені «технарі», а й ті, хто планує йти в ногу з прогресом. Бурхливий розвиток будіндустрії і автоматизації виробництва – не за горами. Отримавши гарну освіту, інженерні кадри досить швидко еволюціонують до керівників вищої ланки. Головне – не лінуватися вникати в тонкощі виробництва.
На відміну від дідуся-інженера, вам доведеться освоїти, як мінімум, технічну англійську. Це значно підвищить ваші котирування в іноземних компаніях, які з радістю беруть на роботу вітчизняних інженерів.

IT- фахівці
Кількість програм для планшетних комп'ютерів, смартфонів і інших гаджетів вже сьогодні обчислюється тисячами. Але користувачі чекають нових додатків не менш, ніж діти – подарунків від Діда Мороза. Тому забезпечення працездатності ринку програмного забезпечення – справа перспективна і прибуткова.
Істотним бонусом IT-шника вважається володіння дизайнерською майстерністю і навичками моделювання веб-сайтів. Поставивши собі за мету роботу в Google або в Microsoft, ви запросто зможете здійснити мрію.

Лікарі
До гіппократів XXI століття висуваються дуже високі вимоги. Крім знань анатомії, яких вчора ще було досить для роботи в районній поліклініці, необхідні фундаментальні знання в сфері електроніки та біотехнологій.
Сучасні медичні центри, які закуповують високотехнологічне медичне обладнання, віддають перевагу лікарям, чиї гуманні прагнення допомогти людству підкріплені умінням спілкуватися з технікою на «ти». Таким лікарям гарантовані не тільки вдячні відгуки пацієнтів, але і високі соціальні гарантії.

Логіст
Найзапекліші комп'ютерні баталії не можна порівнювати з реальними війнами в боротьбі за ринки збуту продукції. За партнерськими угодами часом ховаються жорсткі ігри конкурентів. Управляти потоками продукції та іншими матеріальними цінностями – настільки ж цікаво, наскільки і прибутково. За хорошими логістами, які мають тонке економічне чуття, які володіють знаннями транспортної інфраструктури та топографічною грамотністю, компанії шикуються в черги.

Екологи
З «ботанів» фахівці з екологічною освітою перетворилися на володарів світу. Людина настільки загрузла у смітті, викидах, вихлопах і інших відходах життєдіяльності і виробництва, що без термінового вирішення конфлікту з природою може бути прискорена програма самознищення. Сьогодні вся надія – на екологів. А за своє спасіння людство готове платити чималі гроші тим, хто знає, як уберегти світ від екологічної катастрофи.

Хіміки і енергетики
Свята віра людини в безмежність природних ресурсів розбита об дно висохлих річок і порожніх нафтових свердловин. Енергії землі надовго не вистачить. Сьогодні всі сили кинуті на пошуки альтернативних джерел енергії, а також на підвищення енергоефективності. Виробництво сонячних батарей, індивідуальних систем обігріву, систем кондиціонування вимагає нових технологій і нових рішень. Той, хто володіє дипломом хіміка або енергетика – володіє світом.

Нанотехнологи
Нанотехнології спустилися з космічних висот і сьогодні знайшли застосування в машинобудуванні, медицині і навіть харчовій промисловості. З кожним днем спектр застосування роботів і мікросхем розширюється, а значить, зростає попит на фахівців в сфері нанотехнологій. Інженери нових видів матеріалів відрізняються від своїх «предків» – інженерів НДІ не тільки за такими параметрами, як потужність мікроскопа і робота з сучасними компонентами, але і по збільшеній кількості нулів в розмірі заробітної плати.

Сервіс – фахівці
Бізнес-леді хочуть, щоб косметолог був на відстані витягнутої руки, керівник навіть середньої ланки не звик їздити в перукарню далі, ніж 2 км, дитячий садок з високоосвіченими педагогами обов'язково повинен базуватися на території житлового комплексу. Такі запити суспільства повинні забезпечувати мільйони фахівців сфери обслуговування та освіти. При цьому люди готові довірити все найдорожче виключно першокласним майстрам своєї справи.
Тому перукарі, косметологи, гувернантки просто зобов'язані мати не тільки талант від Бога, але й диплом кращого освітнього центру.

Журналіст, іміджмейкер
Хороший PR потрібен не тільки Сергію Звєрєву. Жодна серйозна компанія не обходиться без просування своєї продукції або послуг на інформаційному ринку. Описати правильними словами конкурентні переваги фірми і її унікального (або тривіального) продукту – завдання для справжніх професіоналів. За цю працю творчим і креативним співробітникам компанії виплачують солідну зарплатню.

Кожна з ТОП-спеціальностей майбутнього – це нелегкий шматок хліба. Але роботодавці готові мотивувати фінансово тих, хто має хороший диплом за плечима і прагнення до розвитку в душі.

За матеріалами веб-ресурсів: dnevnyk-uspeha.com,
www.kp.ru, http://edunews.ru

07 122 2016ДОРОГІ АБІТУРІЄНТИ І ВИПУСКНИКИ ШКІЛ!

Вас вітає довідково-інформаційний портал
СУЧАСНА ОСВІТА В УКРАЇНІ І ЗА КОРДОНОМ!

Підпишіться у формі підписки (див. нижче), щоб завантажити безкоштовно журнал «Сучасна освіта», в якому навчальні заклади запрошують докладніше дізнатися про набір абітурієнтів і правилах прийому.

Журнал висилається безкоштовно на е-мейл в цифровому форматі.

Ніякого спаму! Увага! Ми не зможемо доставити пошту на домени .ru!