s-osvita.com.ua ОБУЧЕНИЕ ЗА РУБЕЖОМ Образование в США Відкрийте для себе Америку! Вища освіта в США


Шановні відвідувачі сайту!

Запрошуємо відвідати наш новий сайт OSVITA.IN.NET, де ви зможете ознайомитись з актуальними пропозиціями українських і закордонних університетів і не тільки ...

https://osvita.in.net

Відкрийте для себе Америку! Вища освіта в США

Журнал «Сучасна освіта» №9(81) 2011

Країна великих можливостей, де збуваються мрії і в одну мить можна стати багатим і знаменитим - таке реноме давно закріпилося за Сполученими Штатами Америки. Це повсякчас приваблює сюди мільйони людей. Хтось їде до США за кращим життя, хтось прагне слави, хтось - швидких грошей. Але розумніше і далекоглядніше їхати сюди за капіталом, який неможливо розтратити, а можна лише примножити - за освітою.
Куди не глянь – коледжі навколо
Історично склалося так, що американці називають коледжами майже усі навчальні закладі - як ті, що надають вищу освіту, так і ті, що пропонують різні курси та первинну професійну підготовку. Тому перед тим, як відправити до коледжу свої документи, слід заздалегідь з’ясувати, до якої з нижче наведених категорій він належить.

Дворічні коледжі
Як стає зрозумілим з назви, навчання в цих закладах триває всього лише 2 роки, після чого випускник отримує диплом зі ступенем Associate Degree (умовно його можна прирівняти до професійно-технічної освіти). З цим ступенем можна або йти працювати (наприклад, обліковцем, адміністратором, вихователем в дитсадку, секретарем, медсестрою тощо) або ж продовжувати навчання для здобуття ступеню бакалавра одразу на третьому курсі ВНЗ.
Існує два типи програм, які пропонують дворічні коледжі. Перший тип - це повністю академічні програми. Вони готують слухачів до подальшого навчання на бакалавріаті в інших коледжах та університетах. При чому після успішного проходження такої програми студент одразу переходить на третій курс до профільного ВНЗ. Другий тип програм має практичну орієнтацію і  дозволяє оволодіти певною професією. Випускники, що пройшли ці програми, не можуть вступати одразу на третій курс до ВНЗ, хоча певну кількість вже вивчених дисциплін та предметів їм можуть зараховувати.
До дворічних коледжів належать:
Громадські коледжі (англ. community colleges) - навчальні заклади, які спеціалізуються на підготовці вчорашніх школярів до навчання на бакалавріаті у ВНЗ вищих за рангом (університетах та чотирирічних коледжах). Вступні вимоги тут не високі: іноземці повинні лише правильно оформити документи, зокрема перекласти англійською свій шкільний атестат, та скласти TOEFL. Окрім цього студент може бути умовно зарахованим. Це означає, що ім’я абітурієнта вноситься до списків студентів, навіть якщо його бал за тест TOEFL буде нижче прохідного. Але студент повинен за окрему плату пройти курси англійської при коледжі та знову скласти екзамен з мови. Вартість навчання тут також невисока. Тож, американці, відучившись спочатку 2 роки в громадському коледжі за меншу вартість, а потім одразу вступивши на третій курс до бакалавріату, мають змогу суттєво економити власні кошти. До речі, громадські коледжі в свій час закінчували такі відомі люди, як: Клінт Іствуд, Арнольд Шварценегер, Джордж Лукас.
До дворічних коледжів також належать технічні (англ. technical college) та міські (англ. city college) коледжі.

Чотирирічні коледжі

Це вищі навчальні заклади, які пропонують навчання за бакалаврськими програмами. Вони можуть входити до складу університетів (як наприклад, Вілсон-коледж входить до складу Прінстону), а можуть бути абсолютно самостійними ВНЗ. Коледжі відрізняються від університетів тим, що в них наукова та дослідницька робота або не ведеться або ведеться в малому обсязі, тож, ступінь магістра можна отримати лише в деяких з них.
Більшість чотирирічних коледжів - невеликі та середні приватні ВНЗ, які самостійно визначають умови вступу та власну політику щодо студентів, тому в США немає єдиних вимог до абітурієнтів.
У Штатах при вступі до багатьох ВНЗ не обов’язково подавати документи на якийсь конкретний факультет. Американцеві досить прислати усі необхідні документи та подати заяву, а вже після зарахування можна вибрати спеціалізацію. У низці навчальних закладів студентові дозволяється вибрати спеціалізацію після закінчення першого або другого курсу, коли позаду залишаться всі загальноосвітні предмети. Інколи окрім основної спеціалізації можна вибрати одну або дві додаткові.

Як стати американським студентом?

В США дуже лояльно ставляться до абітурієнтів з інших країн. Українські школярі можуть вступати до коледжів і університетів Америки одразу після закінчення школи. Для цього необхідно надати пакет документів, скласти тест на знання англійської мови TOEFL і пройти низку співбесід. Абітурієнт обов’язково повинен заповнити анкету-заяву, де вказує детальну інформацію про себе: рівень освіти, інтереси, досягнення і винагороди, отримані за шкільних часів. У тих, хто подає документи на бакалавріат, слід додати результати іспитів SAT І, SAT ІІ(Scholastic Aptitude Test - перевірка здібностей) або ACT (American College Testing - тест для вступу до американських коледжів).
Іспити SAT і ACT проводяться шість разів на рік. Якщо людину не влаштовує результат з першого разу, що буває дуже часто, вона має право декілька раз перескласти іспит і потім використовувати кращий результат. Обидва тести проводяться в Києві, в офісі Американської Ради за адресою:
вул. Еспланадна, 20. Перед написанням тесту, слід сплатити 38 доларів. Також потрібна попередня реєстрація на сайті: www.collegeboard.com (для SAT) і на http://www.actstudent.org/ (для АСТ).
Також для вступу знадобляться листи-рекомендації від шкільних учителів. Зазвичай вистачає 2 - 3 листа. Вони можуть значно підвищити шанси вступника на зарахування, якщо характеризують учня не шаблонними фразами, а змальовують його індивідуальні якості та особисті успіхи в навчанні.
Обов’язковою умовою є також написання мотиваційного листа (Personal Statement). Це невелика розповідь абітурієнта про себе і свої життєві цілі, що чимось віддалено нагадує шкільний твір і аргументовано пояснює бажання людини вчитися саме у цьому університеті.
Тож мінімальний перелік документів, окрім вже названих, виглядатиме так:
- засвідчені нотаріально копії шкільного атестату англійською та українською мовами;
- якщо ви вже навчаєтесь у ВНЗ в Україні, слід додати транскрипт. Це виписка із заліково-екзаменаційної відомості або залікової книжки,  в якій вказують всі дисципліни, які ви встигли пройти, кількість годин, які були відведені на їх вивчення та оцінки, які ви отримали у підсумку. Транскрипт також повинен бути перекладений та засвідчений нотаріусом;
- обов’язковим є і заповнення фінансової декларації (financial Statement), яка підтверджує що ви маєте кошти для оплати навчання в США;
- результати тестів SAT, ACT, TOEFL.
Для того щоб ВНЗ розглянув ваші документи необхідно також сплати спеціальний реєстраційний внесок, що зазвичай становить від $10 до $150.

Скільки коштує навчання?
Вартість навчання в коледжах та університетах США може суттєво відрізнятися. Вона залежать від багатьох факторів: престижності, місцезнаходження та форми власності ВНЗ, обраної спеціальності, конкретного факультету тощо.
Найменше коштує освіта у дворічних коледжах: від 2.500 - 7000 доларів на рік. Студентам чотирирічних коледжів та університетів доводиться платити від 12 - 18 тис. доларів на рік. Нерідко сума сягає і 30 - 50 тис. доларів на рік. Найдорожчими є спеціальності, що пов’язані з медициною, інформаційними технологіями, бізнес-адмініструванням, найдешевші - гуманітарні напрямки.
Сума витрат також залежитиме від міста, в якому знаходиться ВНЗ: життя в американських мегаполісах, на кшталт, Нью-Йорку, Лос-Анджелосу, Чикаго - дороге задоволення.

Стипендії, гранти, програми обміну

Однак, отримати освіту в США можна і безкоштовно, якщо поборотися за гранти чи стипендії благодійних фондів, або скористатися програмою міжнародного обміну, наприклад програмою обміну для студентів вищих навчальних закладів (UGRAD), яку адмініструє Рада міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX). Скористатися нею може будь-який студент 1 - 4 курсу українського ВНЗ. Щоби стати учасником програми, необхідно заповнити аплікаційну форму на сайті Ради: http://irex.ua/. До форми додаються копії атестату, залікової книжки, рекомендаційні листи викладачів тощо. Переможці отримують можливість безкоштовного навчання в коледжах та університетах США протягом року. Їх розселюють в родинах або студентських гуртожитках та оплачують проживання, медичну страховку, подорож, харчування та ще й щомісячну стипендію видають.
 Ще одна можливість поїхати до США - це скористатися програмою стипендій ім. Едмунда С. Маскі (Muskie). Вона підійде тим, хто вже отримав ступінь бакалавра в Україні та хотів би продовжити навчання в магістратурі американських ВНЗ. Взяти участь у ній так само легко, як і у програмі обміну - слід заповнити он-лайн-заявку та аплікаційну форму на сайті вже згадуваної Ради міжнародних наукових досліджень (IREX).

Проживання та робота
Особливо розраховувати на можливість трохи компенсувати витрати на навчання в США за рахунок підробіток у вільний час не варто. Офіційно іноземним студентам в Америці дозволено працювати 20 часів на тиждень під час навчального року і 40 часів на тиждень в період канікул, але роботу можна шукати лише в своєму ж кампусі - бібліотекарем, прибиральником, офіціантом в студентському кафе тощо.
Зазвичай кожен університет в США має чудові кампуси з гарною інфраструктурою. Тож, краще селитися в студентських гуртожитках на території кампусів. Кімната там обійдеться у 350 - 500 доларів на місяць.

Від редакції:
Більш докладну інформацію про навчання в США ви можете отримати в освітніх агентствах, поданих на стор. 20 нашого журналу.

Підготувала Надія Бучнєва

Оформите подписку на журнал "Сучасна освіта".

Только так Вы не пропустите ни одного материала. Возможно, самого важного для Вас.

07 122 2016ДОРОГІ АБІТУРІЄНТИ І ВИПУСКНИКИ ШКІЛ!

Вас вітає довідково-інформаційний портал
СУЧАСНА ОСВІТА В УКРАЇНІ І ЗА КОРДОНОМ!

Підпишіться у формі підписки (див. нижче), щоб завантажити безкоштовно журнал «Сучасна освіта», в якому навчальні заклади запрошують докладніше дізнатися про набір абітурієнтів і правилах прийому.

Журнал висилається безкоштовно на е-мейл в цифровому форматі.

Ніякого спаму! Увага! Ми не зможемо доставити пошту на домени .ru!