s-osvita.com.ua ОБУЧЕНИЕ ЗА РУБЕЖОМ Образование в Швеции За фундаментальними знаннями - на батьківщину Карлсона


Шановні відвідувачі сайту!

Запрошуємо відвідати наш новий сайт OSVITA.IN.NET, де ви зможете ознайомитись з актуальними пропозиціями українських і закордонних університетів і не тільки ...

https://osvita.in.net

За фундаментальними знаннями - на батьківщину Карлсона

Журнал «Сучасна освіта» №10(72) 2010

Відомий впливовий американський журнал “Newsweek” зарахував Швецію в сотню найкращих країн світу, причому нагородив її почесним 3 місцем. І це не дивно, адже рівень життя і соці-альної захищеності та освіти  в країні один з найбільш високих у світі. Швеція вражає чистим повітрям, первозданною природою та неймовірною чистою водоймищ. До речі, більше 50% території країни покрито лісами (це перший показник в Європі), а також в столиці Швеції - Стокгольмі, знаходиться перший в світі національній міський парк - Королівський екологічний парк. Шведський королівський палац -  найбільший серед тих, що зараз використовується в світі (в ньому нараховується більше  600 кімнат). В країні знаходиться славнозвісна Ратуша, де один раз на рік 10 грудня в Золотому залі  святкують свою перемогу Нобелівські лауреати.   

Витоки історії

Швеція - країна відома нам з дитинства, адже саме тут мешкає Карлсон, що живе на даху. А чи знаєте ви, що це ще й одне з найстаріших королівств світу, хоча після конституційної реформи 1974 р. король виконує лише представницьку функцію.
Пейзажі міських вулиць - наче зійшли зі сторінок скандинавських казок. І це майже так. Адже шведи вміють здивувати. Чого вартий незвичний тимчасовий крижаний готель, якому немає аналогів в світі. А готель, розташований на дереві прямо посеред соснового лісу? Вже в цьому році він готовий прийняти перших екстремальних відвідувачів. Бігти поперед технічного прогресу завжди було основним заняттям шведських науковців и винахідників. Саме в Швеції було винайдено термометр, динаміт, телефон, примус, турбіну, безпечний станок для гоління та холодильник, сірники, пилосос та ще багато “дрібничок”, які значною мірою полегшили життя всьому людству. Крім того шведи розробили кулькопідшипник, без якого неможлива робота автомобіля та подарували світу зручний та безпечний “Volvo” (машинобудівна галузь на сьогодні найважливіша в країні).
Такі беззаперечні досягнення у науці та техніці - плоди бездоганно побудованої системи шведської освіти, яка завжди була на віп-рівні. Не дарма на батьківщину Нобелівської премії стікаються тисячі студентів, які мріють стати славетними вченими та  мати доступ до науково-дослідного потенціалу країни та вікових освітніх традицій, перевірених часом. Адже високий статус наукової роботи та освіти - це саме те, чим варто скористатися і українському студенту.

Особливості національного навчання
До нинішнього навчального року вступ до шведських університетів був ціллю для багатьох абітурієнтів. І це не дивно. Адже при європейському рівні освіти, навчання у всіх без винятку ВНЗ було безкоштовним, але і конкурсний відбір для майбутніх студентів-іноземців був досить жорстким. В цьому році політика ВНЗ дещо змінилась. Відтепер з 2011/2012 навчального року у Швеції ввели плату за підготовку спеціалістів у вищій школі. Поки що не всі навчальні заклади оголосили вартість навчання, але вже відомо що ця сума буде коливатися в межах 6-10 тис. євро/рік.

На сьогодні в країні нараховується біля 55 вищих навчальних закладів, з них 11 університетів. Решта - спеці-алізовані інститути та місцеві університетські коледжі. Більшість з них належить державі або регіональним муніципалітетам, але невелика частина все-таки є приватною власністю.
Всі університети діють на основі єдиної правової бази та структури рівнів навчання, але самостійно обирають зміст та напрямки навчальної діяльності. Якість та стандарти вищої освіти по-стійно контролюються Державним агентством вищої освіти.

Для іноземних студентів університети Швеції пропонують широкий діапазон бакалаврських, магістерських (включаючи МБА) та аспірантських програм з різних напрямків підготовки з навчанням як англій-ською так і шведською мовами. Зрозуміло, що для успішного навчання в Швеції англійською мовою потрібно її досконало вивчити. Вимоги до знання мови оцінюються міжнародними сертифікатами TOEFL і IELTS: TOEFL мінімум 213 або 550, IELTS з загальним результатом 5.5 та результатом по кожній частині не менше 5.0 (IELTS максимум - 9). Якщо Ви обрали навчання шведською мовою, то Вам не обійтись без підготовчих курсів. Зазвичай, вони діють при університетах та по їх закінченню іноземні студенти здають тест на знання шведської мови (Test in Swedish for University Studies - TISUS).

Навчання у шведських університетах проводиться у вигляді програм, що тотожно спеціальностям по факультетах. Освіта в Швеції дуже вузькоспеціалізована. Під час навчання в університеті Ви будете опановувати виключно ті предмети, котрі мають безпосереднє відношення до обраного направлення.
Дякуючи жорсткому державному контролю й широким міжнародним зв’язкам шведських вищих шкіл й університетів, рейтинги практично всіх ВНЗ цієї країни в світі достатньо високі, але найбільш відомими в Європі та світі є:
- за економічними спеціальностями - академічна школа Стокгольмського університету, а також навчання в сфері економіки, фінансів та бізнесу на базі Вищої бізнес-школи Йончепінга (Internationella Handelshogskolan) - www.ihh.hj.se
- навчання з технічних спеціальностей та в сфері біологічних наук високо оцінюється у Вищій Технічній школі (Kungl Tekniska Hogskolan) - www.kth.se
- Чалмерский університет Технологій (Chalmers tekniska hogskola) - www.chalmers.se
пропонує фундаментальну підготовку з технічних спеціальностей, природничих наук, а також у сфері будівництва та архітектури.
- Університет Лунда (Lund University) - www.lu.se/lund-university відомий завдяки своїй юридичній школі.


Особливістю Шведської системи освіти (як і у більшості європейських ВНЗ) є те, що більшість іспитів проходить у формі тестів, або творчих іспитів, або у їх поєднанні. Перевірка письмових робіт, які кодуються, здійснюється за межами ВНЗ. Таким чином досягається максимальна об’єктивність оцінки знань студентів та загальна оцінка якості навчання у конкретному ВНЗ.

Крім того у шведських ВНЗ безжалісно відносяться до плагіатів (в тому числі до вільного цитування з Інтернету) та шпаргалках на іспитах. Якщо студента хоч раз зловили на списуванні або 70% його роботи співпадає з інформацією з будь-кого джерела інформації, його миттєво відраховують з ВНЗ.
Не звичним для “нашого брата” стає підхід до підготовки практичних проектів та курсових робіт. Перша відмінність - тематика творчої роботи диктується, виходячи з конкретних потреб компаній, які є партнерами ВНЗ. Як правило, такі роботи потім використовуються на практиці. Другою відмінністю є те, що практично всі роботи виконуються групою студентів з обов’язковою презентацією замовникові.

Перед тим як вступити...
Документи, які відправляються до шведського ВНЗ повинні бути перекладені на англійську або шведську мови. Вступ до більшості шведських вишів здійснюється через єдиний центр STUDERA (www.studera.nu), який розглядає документи всіх абітурієнтів - і шведів й іноземців. Починаючи з 2011 року за розгляд документів всі абітурієнти мають сплатити реєстра-ційний внесок - 900 шведських крон (10 sek = 1,3 usd/1,06ЄUR). Всі деталі реєстрації абітурієнтів викладені на сайті STUDERA, там же абітурієнти можуть вибрати 5 ВНЗ, в яких вони бажали б навчатись. Існує й інший шлях - пряма подача документів, оскільки деякі шведські ВНЗ, переважно приватні, розглядають документи абітурієнтів, які звертаються безпосередньо до офісів з прийому студентів.

Наступний крок абітурієнта - збір пакету вступних документів, який потім буде направлений до STUDERA або до ВНЗ.
Список необхідних для вступу документів такий:
- анкета-заява встановленого зразка, яку можна скопіювати на сайті обраної Вами вищої школи, або на сайті STUDERA;
- апостильований атестат про середню освіту, або бакалаврський диплом (див СО№  ). Оцінка з профільних дисциплін в рамках обраної Вами спеціальності повинна бути на рівні “добре” та “відмінно”.
- академічна довідка про перелік курсів, що були прослухані в українському ВНЗ з оцінками та кількістю годин навчання;
- сертифікат міжнародних мовних іспитів - TOEFL , IELTS. Без цього документу на англомовні програми не лише в Швеції, а й будь-якій іншій країні документи іноземців не приймаються;
- при вступі на бакалаврські програми - мотиваційний лист абітурієнта, при вступі на магістерські - спеціальне есе;
- 2 характеристики абітурієнта, написані його викладачами, наставниками або роботодавцями;
- для вступників на творчі спеціальності ВНЗ можуть вимагати надання творчих робіт;
- копія закордонного паспорта та 4 фотокартки 3*4;
- довідка про наявність коштів для сплати за навчання та проживання.

Строки подачі документів в більшості шведських університетів однакові:
На весняний семестр - з 1 липня до 16 вересня (1 жовтня).
На осінній - з 1 грудня до 15 січня.

Подавати документи на бакалаврські програми можуть випускники українських шкіл, але перевага надається студентам, що закінчили 1 або 2 курси українського ВНЗ або ж мають практичний досвід роботи за обраною спеціальністю.

Ті, хто вже закінчив український ВНЗ та має ступінь “спеціаліст” чи “бакалавр” (як правило після 4-ого курсу нашого ВНЗ), можуть зразу ж вступати у магістратуру, що значно скоротить строк навчання до 1, 5- 2 років.

Ви зможете потрапити у магістратуру і не маючи диплому про закінчення ВНЗ. В цьому випадку шведський ВНЗ самостійно перерахує екзамени на кредити ECTS. Таким чином для вступу на магістерську програму Ви повинні закінчити 3 курси будь-якого політехнічного ВНЗ. Для цього потрібно подати офіційну виписку з ВНЗ з описанням вивчених предметів для переоцінки попередньої програми навчання.

При вступі до ВНЗ Швеції іноземні студенти не проходять вступні іспити, а відбираються на основі конкурсного розгляду документів. Винятком є ті, хто вступає до ВНЗ на творчу спеціальність. Тоді, приймальна комісія вправі вимагати від абітурієнта портфоліо робіт або запропонувати йому пройти творчий вступний іспит.  
Якщо Ви пройшли конкурсний відбір, Вам приходить лист про зарахування. Інколи можна отримати повідомлення про те, що Вас поставили у чергу на резерв.

Це говорить  що у випадку наявності вільних місць на обрану програму Вас зарахують.
На отриманий з університету лист треба неодмінно відповісти - це Ваше підтвердження того, що Ви все ще зацікавленні в навчанні у ВНЗ. Після цього з ВНЗ повинен прийти лист, що засвідчує кінцеве зарахування до вищої школи. Листування з університетом займає в середньому два місяці, тому починати його слід заздалегідь, аби дотримуватися строків прийому.

Студентське життя з закордонним присмаком
Треба сказати, що деякі особливо популярні у Швеції програми мають обмеження при зарахуванні студентів-іноземців. Так, до медичних ВНЗ Швеції не приймають іноземних студентів на бакалаврські програми, для них можливий лише вступ до магістратури. Високі вимоги і до вступників на технічні спеціальності. Перш за все це стосується поточних оцінок в документах про освіту та високих вимог до результатів мовного іспиту (вони можуть бути на рівні 6.0 - 6.5 з тесту IELTS).

ВНЗ в Швеції працюють в рамках болонської системи і навчальний процес в них побудований за кредитно-модульною системою освіти, тобто за обраною спеціальністю студент повинен прослухати певну кількість обов’язкових курсів, здати з них іспити та захистити проекти, отримати бали (кредити). Крім обов’язкових, студенти вивчають курси на вибір, які теж включені в навчальний план.

Як і у вітчизняному ВНЗ, навчальний рік розбитий тут на 2 семестри, але в деяких ВНЗ (наприклад в бізнес-школі Йончепинг) практикується трисеместрова система навчання. В цьому випадку протягом 3-6 місяців студенти поглиблено вивчають 3-4 предмети, готують з них практичний проект та здають іспит. Після закінчення повного курсу навчання та за умови необхідної кількості кредитів студент отримує диплом бакалавра або магістра.

Навчання в університетах Швеції проводиться у формі лекцій, семінарських та дискусійних занять. Основна відмінність освіти полягає в тому, що процес навчання тісно пов’язаний з сучасним розвитком в рамках майбутньої спеціальності.

Студентів бізнес-школи та економічних ВНЗ адміністрація та місцева влада всіляко заохочує відкривати власну компанію та започатковувати свій маленький бізнес.

За європейськими цінами
Зараз у Швеції впроваджено європейський рівень цін на навчання. Але задля справедливості треба сказати, що ця країна виграє за рахунок біль дешевого проживання (оренда помешкання, харчування, поточні витрати складають біля 800- 1000 євро/місяць). Це дешевше ніж в середньому по Європі, тому сумарні витрати на навчання більш привабливі ніж в інших країнах.
Всі університети мають гуртожитки для студентів, які підпорядковані студентським профспілкам. Більшість з них розташована поряд з університетом або в найближчому передмісті. Вартість оренди кімнати в гуртожитку коливається від 3 -3,5 тисяч крон.

Крім того, можна самотужки підшукати собі помешкання. Це може бути кімната в студентській квартирі (4-6 мешканців). Її вартість в середньому складе 2500-3700 крон на місяць. Оренда однокімнатної квартири складе від 4 тисяч крон на місяць. До речі, на сайтах шведських університетів є посилання на студентські житлові контори. Аби підшукати собі пристойне помешкання за помірну платню слід заздалегідь стати в чергу і навіть не в одній конторі, а в кількох, навіть якщо вони не студентські.

Крім затрат на оренду помешкання слід враховувати й інші витрати. Так, додатковими витратами може бути спеціалізована література, яку Ви не знайдете в місцевій бібліотеці чи в Інтернеті. В Швеції книги коштують не так вже й дешево. В залежності від предмету та видання (найдорожче коштує перекладна література, література з підготовки до GMAT та інших тестів, література з вузькоспеціалізованих предметів) - від 500 до 8000 крон за підручник, тому багато студентів перекуповують книжки у старшокурсників.

Також вдарить по кишені й членський внесок до студентської профспілки (280 крон). Але в обмін на нього Ви отримаєте спеціальну студентську картку, яка дає право на знижки в магазинах, під час подорожей та у студентських розважальних закладах.

Аби хоч трохи полегшити собі життя на чужині можна трохи підзаробити. Найпоширеніший заробіток студентів - кав’ярні та ресторани, продавці в магазинах та доглядачі за маленькими дітьми. На цих посадах студент після сплати податків може заробити 70 крон за годину роботи. Кількість робочих годин для студентів у Швеції не обмежена.

Віза без проблем
Для  від’їзду на навчання закордон необхідною умовою є отримання студентської довгострокової візи. Для цього у посольство Швеції слід подати такі документи:
- заповнена англійською мовою  та підписана анкета з проставленою датою;
- закордонний паспорт та копії всіх його сторінок;
- український паспорт та його копія;
- 4-и фотокартки паспортного формату;
- апостильований атестат або диплом перекладений на англійську мову (копія);
- лист про зарахування (оригінал);
- підтвердження платоспроможності студента (мінімум на банківському рахунку, відкритому в Україні на ім’я студента має складати з розрахунку 700 євро/місяць, тобто якщо Ви їдете на бакалаврську програму сума на
Вашому рахунку за весь час навчання повинна становити 14 700 євро).
Крім того, потрібно заплатити консульський збір у сумі 50 євро.

Після подачі, пакет всіх необхідних документів відправляють в Міністерство закордонних справ у Швеції. В цілому процес підтвердження займає 1,5 місяці. Тому, аби не гаяти часу одразу ж після отримання з ВНЗ листа про зарахування слід не зволікаючи зайнятися оформленням візи.
Посольство Швеції в Україні ( візовий відділ) знаходиться за адресою:
вул. Івана Франка, 36, 2-й поверх, Київ
Тел.: (+38044)494-42-90 або (+38044)494-42-90 (години прийому - Понеділок, Вівторок, Четвер та П’ятниця 09:30-12:30)
www.swedenabroad.com/Start____37466.aspx
E-mail:visa.kiev@foreign.ministry.se


Компанії, які допомагають пройти навчання в Швеції:
Освітня компанія
“Oxford Group”: м. Київ
бульвар Лесі Українки, 34, 4-й поверх, оф. 43
Тел.: (044)592-24-24
www. og.kiev.ua

Компанія “Студенту” м. Київ
вул. Горького, 47
Тел.: (095)251-18-14
www. studentur.com.ua/news/obrazovanie_za_granicey

Дякуємо освітній компанії “Oxford Group” за допомогу в підготовці матеріалу.

Підготувала Ольга Агаркова

Оформите подписку на журнал "Сучасна освіта".

Только так Вы не пропустите ни одного материала. Возможно, самого важного для Вас.

07 122 2016ДОРОГІ АБІТУРІЄНТИ І ВИПУСКНИКИ ШКІЛ!

Вас вітає довідково-інформаційний портал
СУЧАСНА ОСВІТА В УКРАЇНІ І ЗА КОРДОНОМ!

Підпишіться у формі підписки (див. нижче), щоб завантажити безкоштовно журнал «Сучасна освіта», в якому навчальні заклади запрошують докладніше дізнатися про набір абітурієнтів і правилах прийому.

Журнал висилається безкоштовно на е-мейл в цифровому форматі.

Ніякого спаму! Увага! Ми не зможемо доставити пошту на домени .ru!