s-osvita.com.ua ОБУЧЕНИЕ В УКРАИНЕ Профессионально-техническое образование Страхування від безробіття


Шановні відвідувачі сайту!

Запрошуємо відвідати наш новий сайт OSVITA.IN.NET, де ви зможете ознайомитись з актуальними пропозиціями українських і закордонних університетів і не тільки ...

https://osvita.in.net

Страхування від безробіття

Журнал «Сучасна освіта» №7-8(80) 2011

У нашому суспільстві вже багато років існує стереотип, що для забезпеченого життя людина обов’язково повинна мати вищу освіту і не важливо, де і ким вона планує працювати після закінчення університету. Однак факти - річ уперта - говорять зовсім про інше: більшість новоспечених економістів, юристів та банкірів в Україні не можуть знайти собі гідне місце роботи... на відміну від спеціалістів робітничих професій, що закінчували училище! За даними Міністерства освіти та науки України 84% випускників професійно-технічних закладів працевлаштовуються одразу після отримання диплому. Що ще, окрім гарантованого працевлаштування, можуть запропонувати абітурієнтам училища та професійні ліцеї? Що взагалі являє собою профтехосвіта сьогодні? Яким чином долає проблеми оновлення матеріально-технічної бази та підвищення якості навчання? Про останні тенденції в розвитку професійно-технічної освіти дізнавався кореспондент щотижневика “Работа и Учеба”.
Неочікуваний, але зрозумілий ажіотаж

Минулого літа професійно-технічні заклади України (ПТНЗ) пережили справжню “навалу” абітурієнтів: кількість охочих вступити до них значно зросла. За деякими підрахунками вступників побільшало на 30 - 50 %. У Міністерстві несподіваний наплив школярів до ПТНЗ пояснюють тим, що минулого року випустилося чимало дев’ятикласників, які не дуже хотіли провести в школі ще 3 роки через запровадження 12-річної шкільної освіти. І хоча в середині літа цю реформу відмінили, багато хлопців та дівчат вже встигли забрати документи зі шкіл та подати їх до училищ, де за ті ж 3 роки можна було отримати не лише атестат зрілості, а й певну спеціальність. Однак керівники вищих професійних училищ (ВПУ) кажуть, що це не єдина причина збільшення інтересу молоді до їхніх навчальних закладів. Школярі йдуть до них не лише за професією, яка завжди прогодує і буде затребувана на ринку праці, але й за деякими іншими вигодами: учні ПТНЗ мають можливість продовжити навчання одразу на 2 - 3 курсі профільних університетів чи їздити за кордон за програмами обміну. Так, професійно-технічні училища, незважаючи на труднощі, намагаються йти в ногу з часом і відповідати сучасним вимогам примхливих абітурієнтів. На жаль, не всі це розуміють. Професійно-технічну освіту (ПТО) в Україні продовжують розглядати лише як проблемну та збиткову галузь, хоча приклади деяких ВПУ та їхній досвід позитивних зрушень свідчать про протилежне.

“Під крилом” вишів
В умовах недостатнього державного фінансування системи ПТО, деякі училища почали шукати “опіки” та допомоги у більш успішних колег - університетів та інститутів. І ця “ставка” спрацювала: престиж тих ПТНЗ, які увійшли до складу вишів, виріс в очах вступників та їхніх батьків. До того ж така співпраця з вишами дозволили училищам привести свої навчальні програми у відповідність з програмами ВНЗ та підняти на новий рівень якість освіти. Це добре видно на прикладі Вищого комерційного училища, яке у 1997 році увійшло у структуру Київського національного торговельно-економічного університету. Сьогодні професійно-технічний навчальний заклад переживає справжнє піднесення: за кілька років повністю оновилася матеріально-технічна база училища, відкрилося кілька нових цікавих напрямків підготовки фахівців, встановилися зв’язки з такими впливовими підприємствами-працедавцями, як мережа ресторанів “Козирна карта”, “Тралі-валі”, “Пузата хата”, “Київським ЦУМом”, мережею супермаркетів “Фуршет” тощо.
“Оскільки училище підпорядковане КНТЕУ, ми здійснюємо підготовку кадрів не тільки за кваліфікаційним рівнем кваліфікованого робітника, а й молодшого спеціаліста - розповідає Лідія Кришемінська, директорка Вищого комерційного училища. - Впроваджуємо таким чином ступеневу освіту і надаємо можливість нашим вихованцям, що отримали ступінь молодшого спеціаліста, вступити до Київського національного торговельно-економічного університету за скороченими програмами, спеціально розробленими нами спільно з ВНЗ. Навчання за такими програмами триває 2 - 3 роки. До того ж, при вступі до університету наші учні складають лише тести за спеціальністю. Їх приймають без сертифікатів про зовнішнє незалежне оцінювання”.
Щороку училище набирає не менше 400 учнів на бюджетні місця і ще 200 - 250 осіб здобувають професію за контрактом. Молодь готова оплачувати своє навчання в училищі, яке протягом останніх кількох років визнається кращим закладом професійно-технічної освіти Києва і є лідером серед училищ торговельно-кулінарного профілю в країні. Саме тому на базі училища у 2003 році була створена Асоціація директорів ПТНЗ задля обміну досвідом і досягненнями, а також заради створення і обговорення стандартів профтехосвіти.
“На сьогодні попит на професії у сфері послуг постійно зростає, - підсумовує Лідія Дмитрівна. - Потрібні кухарі, бармени, офіціанти, покоївки, товарознавці, особливо в тих регіонах нашої країни, де активно розвивається туризм. Та й “Євро-2012” відкриє багато робочих місць. Тож, професія у сфері торгівлі та готельно-ресторанного бізнесу - це запорука успішного майбутнього!”.

Рятувальне коло малого та середнього бізнесу
Підтримка великими державними підприємствами  професійно-технічних навчальних закладів давно закінчилась. Проте багато училищ продовжують випускати фахівців для промисловості, не залежно від її сучасних потреб, обсягів і можливостей. Вирішити цю проблему, на думку Євгена Агафонова, директора Київського вищого професійного училища сервісу і дизайну, може переорієнтація ВПУ з великих державних підприємств на малий та середній бізнес. Адже в Україні вже кілька десятиліть триває  процес скорочення робочих місць на великих підприємствах, в той час як малі фірми не тільки зберігають, але й створюють нові робочі місця. Сьогодні саме з малим та середнім бізнесом держава пов’язує надію на швидкі позитивні структурні зміни в економіці, вихід з економічної кризи та створення умов для розширення і впровадження ринкових реформ. Для того щоб стати конкурентоспроможним спеціалістом в таких умовах молодому фахівцю слід показувати високий рівень майстерності та обізнаності з останніми світовими тенденціями у своїй професійній сфері. Саме тому на передній план виходить необхідність міжнародної співпраці іноземних та вітчизняних ПТНЗ.
“Нами укладена угода про співпрацю зі Стамбульським текстильним ліцеєм, - розказує Євген Олександрович. - Ми обмінюємося делегаціями викладачів та учнів. До того ж ми приймаємо участь у міжнародних перукарських змаганнях між учнями ВПУ. Це дозволяє нам тримати руку на пульсі часу і готувати спеціалістів з урахуванням міжнародного досвіду”.

Реанімувати і популяризувати
У Міністерстві освіти та науки України зазначають, що для відновлення колишнього престижу професійно-технічної освіти потрібно проводити широку інформаційну кампанію з популяризації робітничих професій серед школярів. Але щоб молодь захотіла опановувати такі спеціальності потрібні серйозні стимули. До них передусім слід віднести: гарантоване працевлаштування, високу заробітну плату, можливість професійного росту, соціальний пакет. “Нам би не завадила не лише фінансова, але й інформаційна підтримка держави, - висловлює свою думку Любов Чугаєвська, директор Київського професійного ліцею сфери послуг. - Якщо влада хоче, щоб система ПТО була затребувана молоддю, необхідно запропонувати учням сучасну модель професійної освіти, про яку б не соромно б було говорити. Наразі нам доводиться справлятися з усіма проблемами самотужки: і з необхідністю оновлювати бібліотечні фонди та матеріально-технічну базу, і з поліпшенням іміджу училищ. Ми, наприклад, ввели інтегровані професії: за той самий строк учень здобуває у нас одразу дві спеціальності, що підвищує його конкурентоспроможність на ринку праці”.
У МОН обіцяють прислухатися до побажань керівників ПТНЗ. Як заявив днями міністр освіти і науки Дмитро Табачник, Міносвіти розробило і зараз погоджує із зацікавленими міністерствами державну програму розвитку професійно-технічної освіти на 2011-2016 роки. “Державна програма, яку, я сподіваюся, розгляне в квітні Кабінет Міністрів, передбачає за 5 років направити на реконструкцію навчального парку, парку верстатів, механізмів, будівель профтехучилищ більше 5 млрд. гривень”, - сказав міністр.

Корисна інформація:

Вище комерційне училище Київського національного торговельно-економічного університету здійснює підготовку фахівців за такими напрямками:
- Кухар;
- Кондитер;
- Товарознавець;
- Бармен;
- Офіціант;
- Касир банку;
- Агент з туризму.
Адреса ВКУ КНТЕУ: м. “Лісна”, вул. Кіото, 23. Тел.: (044) 513-15-54.

Київський професійний ліцей сфери послуг пропонує отримати професії:
- Адміністратора/оператора комп’ютерного набору;
- Конторського службовця (бухгалтера)/обліковця;
- Касира/оператора комп’ютерного набору;
- Продавця непродовольчих товарів/оператора комп’ютерного набору;
- Кравця/закрійника
- Закрійника.
Адреса ліцею: м. “Контрактова площа”, вул. Нижній Вал, 37. Тел.: (044) 425-21-60, 425-01-92.

Київське вище професійне училище сервісу і дизайну надає освіту за фахом:
- Кравець;
- Закрійник;
- Швачка, кравець, закрійник;
- Швачка-кравець;
- Кравець, закрійник;
- Секретар керівника;
- Оператор комп’ютерного набору;
- Обліковець; перукар.
Адреса училища: м. “Нивки”, вул. Баумана, 8. Тел.: (044) 400-8-567.

Підготувала Надія Бучнєва

Оформите подписку на журнал "Сучасна освіта".

Только так Вы не пропустите ни одного материала. Возможно, самого важного для Вас.

07 122 2016ДОРОГІ АБІТУРІЄНТИ І ВИПУСКНИКИ ШКІЛ!

Вас вітає довідково-інформаційний портал
СУЧАСНА ОСВІТА В УКРАЇНІ І ЗА КОРДОНОМ!

Підпишіться у формі підписки (див. нижче), щоб завантажити безкоштовно журнал «Сучасна освіта», в якому навчальні заклади запрошують докладніше дізнатися про набір абітурієнтів і правилах прийому.

Журнал висилається безкоштовно на е-мейл в цифровому форматі.

Ніякого спаму! Увага! Ми не зможемо доставити пошту на домени .ru!

Представляем вашему вниманию s-osvita.com.ua и Журнал «Сучасна освiта» - помощники в выборе учебного заведения.
   Университеты, академии и институты, техникумы, колледжи и училища , тренинги и семинары , курсы , обучение за рубежом , повышение квалификации или второе высшее образование, аспирантура и магистратура, докторантура, МВА - наблюдайте за рынком образовательных услуг, делайте выводы и стройте планы.
   Поступите в Вуз Киева или Украины. Лучшие институты, университеты и академии Киева и Украины ждут вас. Получите высшее или второе высшее образование в одном из негосударственных или государственных вузов Киева, Украины. Медицинские академии, педагогические университеты, юридические институты, экономические институты, финансовые академии, технические вузы, гуманитарные вузы, социальные вузы приглашают тебя на дни открытых дверей . Найдите свой вуз на s-osvita.com.ua
    Читайте наш всеукраинский рекламно-информационный журнал «Сучасна освiта», который издается с 1997 года. В статьях журнала найдете об образовании почти все: от комментариев к законам и перспективных планах правительства страны - до разбора ситуаций на экзаменах и практических советов преподавателей.