s-osvita.com.ua ЖУРНАЛ «СУЧАСНА ОСВІТА» Статьи из журнала Знакомьтесь - профессия! Бути чи не бути мені лікарем

Бути чи не бути мені лікарем

журнал «Сучасна освіта» №1-2, 2016 рік

Професія лікаря одна з найдавніших і найбільш потрібних. У будь-який час року, в будь-якій точці світу, будь-якій людині практично щодня потрібен лікар або порада лікаря. Лікарів багато. Скільки органів - стільки і лікарів. Лікар-епідеміолог, лікар-паразитолог, лікар-ендокринолог, лікар-невропатолог, лікар-стоматолог, лікар-флеболог, лікар-психіатр і багато інших лікарів. Якщо ви хочете вибрати лікарську професію, задумайтеся, чи готові ви щодня багато спілкуватися з хворими людьми. Добре подумайте, чи готові ви працювати в контакті з людським тілом, хворим тілом. Професія лікаря передбачає любов до людини, терпіння і дуже широкий і глибокий обсяг знань. Коротше кажучи: щоб стати лікарем, потрібно багато, довго і наполегливо вчитися. Професія лікаря - це не просто професія, - це місія. Люди довіряють лікарю найдорожче - здоров'я. Професія лікаря вимагає від людини високої відповідальності. Варто зауважити, що деякі категорії лікарів працюють зі здоровими людьми. Наприклад, лікар-дієтолог. Є лікарі, які не проникають в тіло людини, а лікують ліками, є лікарі, які не лікують, а діагностують. Такий лікар повинен вміти володіти сучасними технічними засобами діагностики: комп'ютерний томограф, ультразвуковий прилад. Особливо відзначимо фельдшера і лікаря швидкої допомоги. Вони під час відсутності складних технічних засобів повинні терміново і діагноз поставити, і заходи прийняти. Фельдшер - ще не лікар, але і вже не медсестра. На фельдшера вчать в медучилищах. Бажаємо успіху, якщо ви вибрали медичне поле діяльності.

Професії в галузі медицини

Спеціаліст з безпеки лікарських засобів. У наш вік достатку лікарських засобів, які вироблені у величезних кількостях і надходять з різних країн світу, особливо актуальною стає проблема запобігання небезпечних і несприятливих реакцій на ліки - скорочено НРЛ.
Валеолог - фахівець з питань збереження здоров'я людини і профілактики захворювань, що дає рекомендації з формування здорового способу життя з метою поліпшення якості життя, соціальної адаптації, підвищення працездатності й активного довголіття людей.
Старша медсестра - фахівець із середньою медичною освітою. На цю посаду призначається, як правило, досвідчена медична сестра з практичним стажем роботи не менше 5 років. Коло обов'язків старшої медсестри дуже широке, на ній практично тримається робота всього відділення.
Головна медсестра лікарні
Професія медсестри є однією з найгуманніших і благородних, кращі представники якої викликають повагу своїм милосердям, душевною щедрістю, готовністю в будь-який час прийти на допомогу. І навіть сьогодні, у вік високих медичних технологій, хворим людям, як і раніше, необхідні співчуття, тепло добрих і умілих рук. Це найбільш затребувана професія в усьому світі.
Онколог - фахівець з діагностики та лікування онкологічних захворювань.
Ендокринолог - фахівець з лікування патологій гормональної системи.
Лікар-оптометрист - фахівець з корекції зору за допомогою окулярів і лінз.
Лікар-лаборант - це фактично лікар-діагност, який займається клінічною лабораторною діагностикою.
Лікар-фізіотерапевт - фахівець з лікування різних захворювань за допомогою так званих фізичних факторів: ультразвуку, магнітних полів, тепла, холоду, ультрафіолетового випромінювання і т.ін.
Алерголог - лікар, фахівець з лікування алергічних захворювань.
Офтальмолог - лікар, який спеціалізується на діагностиці та лікуванні хвороб очей.
Дерматолог - лікар, який спеціалізується на лікуванні хвороб шкіри, волосся і нігтів.
Анестезіолог-реаніматолог - це лікар, який забезпечує безболісність хірургічних втручань, а також безпеку пацієнта під час і після операції.
Щелепно-лицьовий хірург - це лікар, який займається хірургічним лікуванням різних захворювань обличчя, шиї і ротової порожнини.
Стоматолог - це лікар, який спеціалізується на лікуванні хвороб зубів, щелеп та інших органів ротової порожнини.
Гастроентеролог - одна з найважливіших медичних спеціальностей. Вчасно проведене лікування рятує не просто здоров'я - життя.
Дієтолог - лікар, який спеціалізується на зміцненні здоров'я за допомогою правильно підібраного харчування.
Кардіохірург - лікар, який спеціалізується на лікуванні захворювань серця оперативним шляхом.
Мануальний терапевт - лікар, що займається лікуванням хребта, м'язів і суглобів, впливаючи на них руками.
Рентгенолог - лікар, фахівець з променевої діагностики.
Лікар-геріатр - це «віковий лікар», фахівець з лікування хворих похилого та старечого віку.
Патопсихолог - фахівець із психологічного дослідження психічних функцій, особистісних і емоційних особливостей психічно хворих людей.
Лікар-психотерапевт спеціалізується на лікуванні психічних розладів без допомоги ліків.
Психіатр - фахівець з лікування душевних хвороб.
Інфекціоніст - фахівець з діагностики та лікування інфекційних захворювань у людей.
Невропатолог - фахівець з лікування хвороб нервової системи.
Ревматолог - терапевт, зайнятий лікуванням хвороб суглобів і сполучних тканин.
Медсестра - професійний помічник лікаря. Чоловічий варіант професії - медбрат.
Торакальний хірург - фахівець з хірургії грудної клітки та середостіння.
Флеболог - фахівець з лікування вен.
Нейрохірург - фахівець з діагностики та хірургічного лікування ушкоджень нервової системи.
Отоларинголог - фахівець з лікування хвороб вуха, горла і носа (лор-лікар, лікарем "вухо-горло-ніс").
Травматолог-ортопед - фахівець з лікування механічних пошкоджень, хвороб і деформацій опорно-рухового апарату.
Фтизіатр - лікар, який спеціалізується на лікуванні туберкульозу.
Пульмонолог - лікар, фахівець з лікування хвороб органів дихання.
Сомнолог - фахівець з проблем сну.
Сурдолог - лікар, фахівець з порушення слуху.
Патологоанатом - фахівець, який займається виявленням всіляких патологій виходячи з нормальної будови анатомії тіла людини.
Фоніатр - лікар, фахівець з проблем з голосом.
Педіатр - лікар-терапевт, спеціаліст з дитячих хвороб.
Провізор - це фармацевт вищої кваліфікації, що має право на самостійну фармацевтичну роботу (виготовлення ліків) і на управління аптекою.
Зубний технік - фахівець з виготовлення зубних протезів.
Художник-окопротезист - фахівець з виготовлення очних протезів.

Медицина майбутнього: які професії будуть затребувані

Медицина завжди була і буде сучасною і затребуваною галуззю. У найближчі 15-20 років в сфері медицини виникнуть нові професії. І це не випадково. У сучасній медицині відбувається перехід від діагностики і лікування хвороб окремих органів і тканин до системної роботи зі здоров'ям людини. Тому набуває поширення превентивна медицина, завдання якої - виявити можливі захворювання і запобігти їх розвитку на ранній стадії. На зміну методикам масового лікування приходить персоналізована терапія на рівні генома людини. Медицина активно зрощується з біотехнологічною галуззю в питаннях фармакології та створення пересаджуваних тканин і органів. При діагностиці, лікуванні та протезуванні використовуватимуться різні типи роботів і кібернетичних пристроїв.

Такі спеціальності в своїй більшості будуть крос-галузевими, - тобто включати в себе набір знань, навичок і умінь, що дає можливість знайти роботу в різних галузях і на стику галузей. Правда ж дуже заманливо? І дуже цікаво! Відкривається маса можливостей і перспектив. Такий фахівець буде затребуваний в будь-якій точці не тільки нашої країни, але і світу.

Вже до 2020 року стануть буденними, наприклад, такі медичні професії.
Архітектор медичного обладнання - фахівець в сфері інженерної та комп'ютерної графіки, матеріалознавства, опору матеріалів, деталей машин, електротехніки, який володіє просторовим мисленням, розуміє анатомію і фізіологію людини, розбирається в біосумісності матеріалів і приладів, є експертом в галузі медичної та технічної безпеки.
Генетичний консультант - фахівець, який проводить первинний і плановий генетичний аналіз в діагностичних центрах, обробляє дані з діагностичних пристроїв, дає висновок і рекомендації щодо подальшої схеми лікування (виявлення спадкових захворювань, використання онкомаркерів і т.ін.)
ІТ-медик - фахівець з добрим знанням інформаційних технологій, який створює бази фізіологічних даних і управляє ними, створює програмне забезпечення для лікувального і діагностичного устаткування.
Клінічний біоінформатик - фахівець, який в разі нестандартного перебігу хвороби, будує модель біохімічних процесів хвороби, щоб зрозуміти першопричини захворювання (виявляє порушення на клітинному і субклітинному рівнях).
Молекулярний дієтолог - фахівець з розробки індивідуальних схем харчування, заснованих на даних про молекулярний склад їжі, з урахуванням результатів генетичного аналізу людини і особливостей його фізіологічних процесів.
Мережевий лікар - висококласний діагност, який володіє інформаційними та комунікаційними технологіями, здатний ставити діагнози в онлайн-режимі. Саме такі лікарі можуть бути включені в процес масової дистанційної диспансеризації або будуть обслуговувати центри обробки даних персональних діагностичних пристроїв.

Після 2020 року отримають визнання ще кілька нових медичних професій.
Біоетик - фахівець з нормативно-правових і етичних аспектів діяльності медичних, діагностичних і біоінженерних центрів, в яких здійснюється трансплантологія і генетичне моделювання.
ІТ-генетик - фахівець, який займається програмуванням генома під задані параметри, в тому числі, лікуванням спадкових захворювань та інших генетичних проблем у дітей.
Спеціаліст з кіберпротезування займатиметься розробкою та імплантацією функціональних штучних пристроїв (кіберпротезів) і органів, сумісних з живими тканинами.
Експерт персоніфікованої медицини - фахівець, який аналізує генетичну карту пацієнта, розробляє індивідуальні програми його супроводу (діагностика, профілактика, лікування) і пропонує відповідні страхові медичні продукти.

Прибуткові медичні професії

Найбільші зарплати серед працівників сфери охорони здоров'я в Україні мають представники таких професій, як нейро- і кардіохірург, пластичний хірург і гінеколог. Найчастіше цінуються професії, що мають широке поле діяльності, або стикаються з екстремальними ситуаціями в повсякденній діяльності (хірурги). Праця вузькопрофільних фахівців також оплачується досить високо. Наприклад, стоматологів-терапевтів на українському ринку праці більш ніж достатньо. У той час як стоматологи-хірурги затребувані набагато більше. Лікарі-масажисти потрібні практично в будь-якому медичному або оздоровчому центрі, тому вони теж можуть похвалитися гідними заробітками.
Варто відзначити, що розмір зарплати медичного працівника залежить і від його місця роботи. Фахівці, що працюють в приватних мед. клініках, заробляють більше своїх колег з державних установ. Наприклад, найвищі зарплати в комерційній медицині мають акушери-гінекологи, лікарі-косметологи і лікарі ультразвукового дослідження.

Однак в порівнянні з професіями з інших галузей діяльності, медичні професії не відносяться до найбільш високооплачуваних в Україні. Але, наприклад, в США - саме працівники сфери охорони здоров'я мають найвищі зарплати. Перші місця в списку найприбутковіших професій Америки займають хірурги, анестезіологи, дантисти й ортодонти. Наступні - акушери-гінекологи, щелепно-лицьові хірурги, протезисти, терапевти і сімейні лікарі.

Вищі медичні навчальні заклади

• Вищий державний навчальний заклад України "Буковинський державний медичний університет";
• Вінницький національний медичний університет імені М.І. Пирогова;
• Державний заклад "Дніпропетровська медична академія Міністерства охорони здоров'я України";
• Донецький національний медичний університет ім. М. Горького;
• Запорiзький державний медичний унiверситет;
• Державний вищий навчальний заклад "Івано-Франківський національний медичний університет";
• Державний заклад "Луганський державний медичний університет";
• Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького;
• Нацiональний медичний унiверситет iм. О. О. Богомольця;
• Національний фармацевтичний університет;
• Одеський національний медичний унiверситет
• Державний вищий навчальний заклад "Тернопільський державний медичний університет імені І.Я. Горбачевського Міністерства охорони здоров'я України";
• Вищий державний навчальний заклад України "Українська медична стоматологічна академія";
• Харківський національний медичний університет.

За матеріалами електронних ЗМІ

07 122 2016ДОРОГІ АБІТУРІЄНТИ І ВИПУСКНИКИ ШКІЛ!

Вас вітає довідково-інформаційний портал
СУЧАСНА ОСВІТА В УКРАЇНІ І ЗА КОРДОНОМ!

Підпишіться у формі підписки (див. нижче), щоб завантажити безкоштовно журнал «Сучасна освіта», в якому навчальні заклади запрошують докладніше дізнатися про набір абітурієнтів і правилах прийому.

Журнал висилається безкоштовно на е-мейл в цифровому форматі.

Ніякого спаму! Увага! Ми не зможемо доставити пошту на домени .ru!