s-osvita.com.ua ЖУРНАЛ «СУЧАСНА ОСВІТА» Статьи из журнала Знакомьтесь - профессия! Как начать карьеру политтехнолога в Украине

Професія банкіра: плюси і мінуси

Журнал «Сучасна освіта» №9-10, 2014 рік

Професія банкіра є широко поширеною і популярною в наші дні. Мета «Сучасної освіти» - ознайомити школярів та студентів із специфікою професій в банківській сфері, плюсами і мінусами, кар'єрним зростом і перспективами.

Банкіри (вищої та середньої ланки) - це власники банківського капіталу і менеджери, які беруть участь в банківському бізнесі. Фахівці банківської справи - це співробітники банку. Коло обов'язків банкіра залежить від займаної посади. В основному, це робота з клієнтами: обслуговування, консультування з різних питань, а також аналітична діяльність, планування, прогнозування.

 Особливості професії банкір

 Кредитування - одна з класичних банківських операцій. Однак, це далеко не вся діяльність банку. Більшість банків виконує різні види операцій і обслуговує різні сегменти клієнтури.

Відділ кредитування приймає заявки на кредити, аналізує фінансовий стан позичальника, бізнес-проект, під який береться кредит, надійність застави або іншого забезпечення; веде кредитне досьє і здійснює контроль за цільовим використанням кредиту, контролює схоронність застави. Рішення про видачу кредиту приймається кредитним комітетом, що складається з начальників різних відділів банку.

Відділ інвестицій займається аналізом проектів, які потребують довгострокових вкладень (інвестицій), у тому числі при купівлі підприємств, контроль за виконанням цих проектів, фінансовим станом і розвитком підприємств.

Відділ цінних паперів займається розміщенням цінних паперів на біржі і на ринку, здійсненням вкладень в дохідні цінні папери; а також випуском власних векселів, з метою залучення грошових коштів.

Відділ дилінгу (казначейство) здійснює операції на грошовому та валютному ринку, заробляючи прибуток на курсових коливаннях валют, купуючи і продаючи валюту клієнтам та іншим банкам.

Фондовий відділ розміщує акції та облігації банку на ринку.

Операційний відділ веде і обслуговує рахунки клієнтів, приймає від клієнтів їхні доручення на виконання платежів і передає їх до відділу розрахунків.
 
Відділ пластикових карт - невід'ємна структура сучасного банку. Пластикові карти для банку - це додаткові клієнти і додаткові доходи.

Юридичний відділ. Робота юридичного відділу починається з відкриття рахунків клієнтам перевіркою правомірності реєстрації клієнта (підприємства). Іншою важливою роботою юридичного відділу банку є ведення арбітражних процесів, які неминуче виникають в роботі кожного банку. Від того, як юрист представляє банк в суді, залежить результат позовного процесу.

Відділ звітності. Звітність - обличчя банку. Клієнт, який себе поважає, не стане працювати з банком, не вивчивши його звітність, у якій відбиваються всі сторони діяльності банку: прибутковість його операцій, кількість клієнтів, величина кредитного портфеля і портфеля цінних паперів. Крім того, звітність вивчають не тільки клієнти банку, але і Національний банк України. У разі звітності, що не відповідає нормативним показникам, Національний банк може заборонити банку проводити певні операції (наприклад, видавати кредити або залучати вклади), а може взагалі відкликати ліцензію і закрити банк.

Відділ економічного аналізу. Без аналізу не може бути правильного рішення. Правильні рішення - це високі прибутки, неправильні - збитки.

Відділ інформаційних технологій та автоматизації. Діяльність сучасного банку неможлива без комп'ютеризації та використання каналів зв'язку. Від якості та безпеки інформаційних технологій залежить якість роботи банку, а значить і кількість його клієнтів.

Відділ маркетингу повинен забезпечити таку рекламу, щоб клієнти вибрали саме цей банк.
Чим більший банк, тим ширша і об’ємніша його структура. В банках надається можливість попрацювати послідовно у всіх департаментах. Менеджеру вищої ланки необхідний досвід роботи в усіх підрозділах для успішного керівництва.

Плюси і мінуси професії банкір

Основним плюсом роботи в банку справедливо вважається стабільність. На тлі бурхливого і непередбачуваного ринку комерційних підприємств, які стихійно виникають і так само стихійно зникають, комерційні банки є оплотом стабільності. У банківській системі цілком реально швидко зробити кар'єрний злет. Працюючи в банку, спеціаліст самостійно вибирає шлях розвитку. Якщо менеджер хоче піднятися по кар'єрних сходах і досягти певних висот, він буде використовувати будь-яку можливість: прагнути перетинатися в роботі свого відділу з напрямками інших банківських відділів, виконувати завдання в потрібний термін, затримуватися після закінчення робочого дня, з тим щоб почати робити потрібну найближчим часом роботу. Існує пряма залежність між доходами і рівнем професіоналізму. Чим вища посада, тим серйозніша відповідальність. Ступінь ризику прямо пропорційний посаді і величині зарплати.
До мінусів професії можна зарахувати високу відповідальність, відсутність права на помилку, ненормований робочий день.

Місце роботи
Спеціаліст банківської справи може працювати не тільки в банках, але і в планових відділах різних підприємств, відділах інвестиційного проектування, фінансових установах, страхових компаніях, кредитних організаціях, біржах.

Важливі якості
Успішний банкір повинен володіти такими особистими якостями як уважність, відповідальність, цілеспрямованість, ініціативність, готовність до самоосвіти; оперативність, здатність швидко знаходити правильні рішення; зібраність, чіткість при виконанні професійних обов'язків, дисциплінованість; ощадливість, прагнення заробляти гроші, а не витрачати їх; комунікабельність; вміння проводити зважену політику.
 
Де навчають
Стати фахівцем банківської справи можна в профільних вузах України на економічних або фінансових факультетах за спеціальностями «Банківська справа», «Фінанси і кредит».
Є п'ять топових ВНЗ, що пропонують класичну освіту для банкірів, звідки кандидатів на роботу в банк беруть охочіше всього:
- Київський національний економічний університет ім. Вадима Гетьмана
- Університет банківської справи Національного банку України
- Львівський національний університет імені Івана Франка
- Український державний університет фінансів та міжнародної торгівлі
- Київський національний торговельно-економічний університет

Навчання за даною спеціальністю дає комплекс знань в області:
- Банківських операцій
- Фінансів і грошового обігу
- Бухгалтерського обліку в банках
- Економічного аналізу
- Бухгалтерського обліку та економіки організації (підприємства)

Освітня програма спеціальності «Банківська справа» передбачає фундаментальне і спеціальне вивчення студентами правових та організаційних основ діяльності кредитних організацій, сутності і технології здійснення банківських операцій та угод, правил ведення бухгалтерського обліку в кредитних організаціях, загрози банківської безпеки і заходів щодо їх усунення, правових основ аудиторської діяльності. Особливе місце займає навчання навичкам складання звітності про діяльність кредитної організації, застосування методів та засобів захисту банківської інформації, оформлення первинних облікових документів, ведення синтетичного та аналітичного обліку банківських операцій у відповідних регістрах бухгалтерського обліку.

Оплата праці
Банківське співтовариство - в числі лідерів по зарплатах, рівень яких залежить від займаної посади, величини банку.

Сходинки кар'єри і перспективи
Вища освіта є необхідною умовою для кар'єри і стартовим майданчиком до професіоналізму.
Почати кар'єру в банку можна з посади працівника служби клієнтської підтримки, діловода, помічника бухгалтера. Зарплата початківця фахівця, як правило, невисока. Але зате присутня можливість кар'єрного росту. Просування вгору по службових сходах банкіра залежить від зусиль самого працівника, досвіду роботи, рівня професійного розвитку. Протягом року можна стати менеджером середньої ланки (керівником відділу). За певних здібностей і прагнення є можливість стати керівником філії банку, заступником голови банку, директором банку.

Знамениті банкіри
 Майєр Амшель Бауер (Ротшільд) (1744-1812) - засновник міжнародної династії банкірів, засновник банку у Франкфурті-на-Майні. Справу продовжили п'ять його синів: Амшель Майєр, Соломон Майєр, Натан Майєр, Кальман Майєр, Джеймс Майєр. Брати створили за 20 років найбільший у світі міжнародний банківський консорціум у найбільших містах Європи (Парижі, Лондоні, Відні, Неаполі, Франкфурті-на-Майні).
Пібоді (Peabody) Джордж (1795-1869) - корінний американець. В середині XIX століття його банк за допомогою капіталу Старого Світу фінансував промисловий розвиток молодої республіки. Без Пібоді економіка США розвивалася б не настільки швидкими темпами. І вже абсолютно точно, без Пібоді б не з'явилася імперія Дж. П. Моргана.
Герберт Степіч (нім. Herbert Stepic), народився 31 грудня 1946, Відень) - австрійський банкір. Герберт Степіч створив унікальну мережу банків РЦБ та Райффайзен Інтернаціональ.

Портрет ідеального банкіра

Сучасний банкір повинен мати хорошу профільну освіту, вміти розбиратися не тільки в банківських продуктах, але і в житті, прекрасно знати психологію людей. Йому необхідно володіти конструктивним мисленням і бути консерватором в хорошому сенсі слова. Дуже важлива якість для банкіра - вміння ефективно працювати в команді. Необхідно мати власну позицію, вести певний стиль життя, розширювати свій кругозір, вміти змушувати себе йти до мети і самовдосконалюватися. Деякі клієнти можуть дати фору з економічної грамотності багатьом банкірам. І якщо економічно освічений клієнт зустрічається з необізнаністю співробітника банку, він перестає поважати, але не самого співробітника як особистість, а банк, з яким цей співробітник асоціюється у свідомості клієнта. Чим професійніші, послідовніші і цілеспрямованіші співробітники, тим успішніший банк, в якому вони працюють, тим динамічніше і впевненіше розвивається банківська структура держави.

За матеріалом www.profguide.ru

07 122 2016ДОРОГІ АБІТУРІЄНТИ І ВИПУСКНИКИ ШКІЛ!

Вас вітає довідково-інформаційний портал
СУЧАСНА ОСВІТА В УКРАЇНІ І ЗА КОРДОНОМ!

Підпишіться у формі підписки (див. нижче), щоб завантажити безкоштовно журнал «Сучасна освіта», в якому навчальні заклади запрошують докладніше дізнатися про набір абітурієнтів і правилах прийому.

Журнал висилається безкоштовно на е-мейл в цифровому форматі.

Ніякого спаму! Увага! Ми не зможемо доставити пошту на домени .ru!