s-osvita.com.ua ЖУРНАЛ «СУЧАСНА ОСВІТА» Статьи из журнала Знакомьтесь - профессия! Чи елітна професія - політолог?


Шановні відвідувачі сайту!

Запрошуємо відвідати наш новий сайт OSVITA.IN.NET, де ви зможете ознайомитись з актуальними пропозиціями українських і закордонних університетів і не тільки ...

https://osvita.in.net

Чи елітна професія - політолог?

Фахівці кажуть, що професія політолога схожа на професію дегустатора: він повинен спробувати і оцінити смакові якості багатьох сортів вин й, тільки об'єктивно пізнавши відмінні властивості лози, отримає можливість в повній мірі зрозуміти букет свого улюбленого напою.

Профессия политологПро секрети професії розмовляємо з доктором філософських наук, професором Леонідом Іоніним, деканом факультету прикладної політології Вищої школи економіки (ГУ-ВШЕ).

- Леоніде Григоровичу, в чому особливості професії політолога? Існує думка, що ця спеціальність відкриває шлях в політику і наближає людину до еліти суспільства. Чи так це?

- Це поширена помилка. Політолог, передусім, той, хто різними способами вивчає політику і аналізує події політичного життя. В сфері, власне, політики існує ціла група професій: представники влади різних рівнів, чиновники-адміністратори, працівники апаратів партій, медіатори, фахівці зі зв'язків з громадськістю, радники, політичні технологи, іміджмейкери, нарешті, ідеологи, що забезпечують просування політичних ідей. Верхня частина айсберга зазначених спеціалізацій і є політичною елітою. Це діючі агресивні гравці, боксери на рингу, а політолог - рефері. У них різні завдання, різний статус, системи соціальної поведінки. Політолог не суб'єкт еліти, а, перш за все, представник науки, яка передбачає об'єктивність оцінок.

- Чи можна сказати, що професійний політолог своїми діями створює основу для науково обґрунтованої політики?

- Політолог не конструює політику і не вирощує в пробірці «правильних» політиків. Взагалі історія підтверджує парадоксальну річ: успішна політика зовсім не передбачає ніякої рефлексії і часто зумовлюється не вивченням і розумінням «об'єктивних закономірностей», а догматичною завзятістю, використанням сприятливої ситуації і т. п. Зрозуміло, політологи можуть брати участь в реалізації масштабних політичних проектів, але в цьому випадку вони не володіють кращою позицією.

- В такому разі, в чому суспільна функція політолога?

- У багатьох в нашій країні, особливо в активно прагнучої в цю професію молоді, з приводу професії виникають суперечливі асоціації: політолог - або теоретично підкований політик, або незалежний ні від кого і ні від чого експерт, професійний кабінетний аналітик. Але є одна важлива сторона громадського призначення політолога: роз'яснення подій політичного життя не тільки на найвищому загальнодержавному рівні, а й на обласному рівні, на рівні місцевого самоврядування, або, безпосередньо, населенню. Доносити до населення справжнє значення подій, що відбуваються або готуються, - часто означає знімати конфлікти, створювати політичну гармонію в суспільстві. У цьому сенсі професія політолога близька професії PR-спеціаліста або соціального працівника.

- У якій сфері може бути затребуваний професійний політолог?

- По-перше, звичайно, на державній службі, в адміністраціях. По-друге, в агенціях, що займаються політконсалтингом і виборчими технологіями, в відділах по зв'язках з громадськістю, прес-центрах великих корпорацій, PR-компаніях, засобах масової інформації, наукових центрах і, звичайно, в політичних і громадських організаціях.

- Чи може до того ж політолог бути членом будь-якої партії?

- Я вже торкнувся того моменту, що політологія - це наука, а політолог - людина, що володіє науковим підходом, визначеним комплексом професійних методик. Причому це не завжди чисто інтелектуальна оціночна діяльність. Часто в роботі політолога присутня суто практична спрямованість, наприклад, для досягнення певного виборчого результату. При цьому престиж професії полягає в тому, що завжди маючи звичну позицію по будь-якому питанню, він, як професіонал, зобов'язаний давати збалансовану оцінку. Завдання політолога, якщо він являється членом партії або є учасником списку, - привносити в свої партійні ряди професійне знання про політику, точність оцінок, адекватність політичної свідомості.

- Що вивчають політологи в процесі навчання?

- Як правило, навчальний план політологічних факультетів переважно гуманітарний: економіка, історія, світова політика і міжнародні відносини, політична комунікація і соціологія,Политология економіка прав, а також такі спеціальні дисципліни, як теорія політики, політична психологія, етнополітологія, політична конфліктологія, геополітика та інші.

Крім того, курс навчання доповнюється і неспецифічними математичними дисциплінами, тобто тими, які можуть бути корисні студенту-політологу: прикладна математика, математична статистика, теорія ігор.

Журнал «Сучасна освіта» №8-9 (серпень-вересень, 2017 рік)

Автор Григорій Солдатов
За матеріалами: www.vacansia.ru

07 122 2016ДОРОГІ АБІТУРІЄНТИ І ВИПУСКНИКИ ШКІЛ!

Вас вітає довідково-інформаційний портал
СУЧАСНА ОСВІТА В УКРАЇНІ І ЗА КОРДОНОМ!

Підпишіться у формі підписки (див. нижче), щоб завантажити безкоштовно журнал «Сучасна освіта», в якому навчальні заклади запрошують докладніше дізнатися про набір абітурієнтів і правилах прийому.

Журнал висилається безкоштовно на е-мейл в цифровому форматі.

Ніякого спаму! Увага! Ми не зможемо доставити пошту на домени .ru!