s-osvita.com.ua НАВЧАННЯ ЗА КОРДОНОМ Освіта в Великобританії Великобританія - освітня Мекка


Шановні відвідувачі сайту!

Запрошуємо відвідати наш новий сайт OSVITA.IN.NET, де ви зможете ознайомитись з актуальними пропозиціями українських і закордонних університетів і не тільки ...

https://osvita.in.net

Великобританія - освітня Мекка

Журнал «Сучасна освіта» №6(79) 2011

Англія – це справжня Мекка для молоді, яка прагне отримати якісну освіту. В уявленні  абітурієнтів з різних куточків світу вступити до університету Великобританії – це все одно, що потрапити в рай: новітні методики навчання, найкращі викладачі, престижність диплому, чудові перспективи працевлаштування. Чого ще може бажати студент? Проте якщо двері в Едем відчиняють гарні справи, то двері британських Альма-матер відмикають гарні знання,  відповідний рівень підготовки та гроші – куди ж без них?
Від середньовічного «лицаря» до сучасного «бакалавра»
Історія британської вищої освіти бере початок у XI – XII ст., коли були засновані перші в Англії університети – Оксфорд і Кембридж. Тоді, як і зараз, студенти після випускних іспитів урочисто удостоювалися звання бакалаврів, магістрів та докторів наук. Ця середньовічна система університетських «титулів» збереглася на Туманному Альбіоні майже незмінною протягом багатьох століть, а нині, завдяки Болонському процесу, стала загальноприйнятою в більшості європейських вишів. Цікаво, що й назви наукових ступенів зберегли відголоски давнини: адже «бакалавр» (Bachelor) уживається в англійській мові також у значенні «холостяк», «парубок», «молодий лицар» і походить, напевно, ще з тих давніх часів, коли освіту здобували лише чоловіки, серед яких дуже багато було саме неодружених молодиків та мандрівних лицарів. Сьогодні серед студентів англійських ВНЗ є дівчата й хлопці, старі й молоді, багаті та бідні, аристократи та звичайні люди, нащадки королівських сімей та простих фермерів.
Бакалавріат (undergraduate education) в університетах Великобританії (Англії, Шотландії, Північній Ірландії) – перший щабель вищої освіти, на якому студенти отримують фахову підготовку і готуються до професійного життя. Навчання на бакалаврських програмах триває 3 – 4 роки, в залежності від обраної професії, а також регіону Англії. Студенти можуть вчитися одразу за 2 – 3 напрямками і отримувати ступінь бакалавра з різних, але зазвичай споріднених наук, що, безумовно, підвищує їхню цінність на ринку праці.
Вартість програм коливається від 4 до 12 тис. фунтів стерлінгів на рік.  
Більшість британців після одержання диплому бакалавра, йдуть працювати, оскільки отриманої кваліфікації цілком достатньо для роботи за спеціальністю. Інші – продовжують освіту в магістратурі (postgraduate education). До речі, англійці вважають за потрібне «йти у магістри» лише у двох випадках: якщо планують блискучу кар’єру або ж зацікавлені у наукових дослідженнях. Різноманіття магістерських програм, що пропонують англійські ВНЗ, з лихвою задовольняють ці потреби. Наприклад, для іноземців, що бажають вчитися в магістратурі, але дещо сумніваються у власних силах, є спеціальні підготовчі курси, вони ще називаються предмагістерські (Pre-master’s courses). Тривають вони від одного семестру до року і складаються з тематичних лекції за обраним напрямом та уроків англійської мови. Такі курси можуть стати в нагоді тим претендентам, наукова кваліфікація або знання іноземної яких не зовсім відповідають вимогам університету. Успішне проходження цієї програми гарантує вступ до магістратури обраного вишу.
Магістерські програми бувають двох типів: навчальні (Taught master’s: MA, MSc, LLM, Med) та дослідницькі (Research master’s: MRes, MPhil).
Перші (Taught master’s) – зазвичай тривають один рік і складаються з двох частин — навчальної, під час якої студент відвідує лекції, семінари, конференції, складає іспити тощо та дослідницької частини, під час якої він повинен провести тематичні дослідження або розробити науковий проект, за результатами яких пишеться магістерська робота (thesis), яку потрібно захистити перед комісією. Після захисту, студент, в залежності від його спеціалізації, отримує магістерський ступінь. Це може бути ступінь магістра гуманітарних наук (MA - Master of Arts), магістра природничих наук (MSc - Master of Science), магістра юриспруденції (LLM – Master of Laws), магістра педагогіки (MEd – Master of Education) тощо.
Дослідницькі магістерські програми (Research master’s) також займають близько року, але при цьому студент весь час присвячує саме дослідженням і написанням наукової роботи. Лекції і семінари не передбачені. Після захисту своєї наукової роботи студент отримує ступінь магістра філософії (MPhil. – Master of Philosophy) або магістра дослідницької діяльності (MRes. – Master of Research). Зазвичай британці розглядають ці програми як проміжну сходинку до ступеня доктора наук (PhD).
Для тих, кого лякає необхідність проводити якісь наукові дослідження задля отримання звання магістра, існують також програми післядипломного навчання – Postgraduate Diploma (PgDip) або Postgraduate Certificate (PgCert). Це однорічні програми, на які можна вступити після бакалавріату, і які, як правило, не передбачають написання і захисту наукового проекту. Якщо провести паралелі з Україною, то освітньо-кваліфікаційний рівень PgDip або PgCert можна порівняти з нашим освітньо-кваліфікаційним рівнем «спеціаліст». Англійці сприймають ці програми як підготовку до магістратури.
Вартість навчання в магістратурі – від 7 тис. до 21 тис. фунтів стерлінгів на рік.
 
Правила прийому іноземних абітурієнтів
У Великобританії український атестат про повну середню освіту немає жодної цінності. Вступити до університету з ним ви не зможете. Тож, аби стати студентом англійського ВНЗ, доведеться вибрати один з наступних способів:
- Програма A-Level
Чудово підходить для школярів, які закінчили дев’ять класів і добре володіють англійською. Вона триває 2 роки (наш 10 і 11 класи), після чого учень отримує британський атестат зрілості, з яким він вже може «штурмувати» не лише британські, а й американські, австралійські, мальтійські ВНЗ. Програма призначена як раз для того, щоб «натаскати» на вступ до університетів за обраним напрямком, тобто підготовка йде «з прицілом» на майбутню професію. Пройти навчання за програмою A-Level можна в, так званих, Six Form Colleges – спеціалізованих коледжах Англії. Але претенденту повинно бути не менше 16 років і він повинен скласти міжнародний тест з англійської мови IELTS на рівні не нижче 5.5 – 6.0.
- Програма International Baccalaureate
Також розрахована на 2 роки, але більше розгорнута, ніж A-Level. Власник атестату International Baccalaureate може вступати практично до будь-якого університету в будь-якій країні світу без вступних іспитів. Вигідно відрізняється від A-Level тим, що отримати підготовку за цією програмою можна в Києві – у Київській Міжнародній Школі (http://kis.net.ua/site) та у Печерській Міжнародній Школі (http://www.psi.kiev.ua/).
- Програма Foundation
Прекрасно підійде для випускників середніх загальноосвітніх шкіл. Багато університетів та коледжів Великобританії пропонують абітурієнтам ці підготовчі курси. Вони тривають близько року і, що найголовніше, зарахування до університету, в якому ви успішно пройшли Foundation, відбувається майже автоматично.
- Рідна альма-матер
Шлях на Туманний Альбіон може пролягати і через вітчизняний університет. Відучившись 1 – 2 курси на батьківщині, українські студенти, що мають сертифікат IELTS з показником не нижче 6.5, можуть подавати документи на 1 курс англійського ВНЗ на загальних підставах.
 До речі, скласти іспит IELTS можна в Києві – в офісі Британської Ради по
вул. Григорія Сковороди, 4/12. Але зауважте, що оплата за тест складає 1450 гривень готівкою.
 Слід також пам’ятати, що незважаючи на те, яким з зазначених вище способів ви будете діяти, документи на вступ слід подавати не до обраних університетів, а до Національної служби прийому до ВНЗ – UCAS (Universities and Colleges Admission Service). Це робиться за допомогою он-лайн реєстрації на сайті цієї організації (http://www.ucas.com/ students/apply/). Насправді, складного в цьому нічого немає і весь процес складається з кількох етапів:
1. На сайті UCAS потрібно зайти в розділ Apply і вибрати 5 ВНЗ.
2. Потім необхідно заповнити анкету-заяву, в якій ви вказуєте свої дані (рівень освіти, навчальні заклади, які закінчували, знання мов тощо).
3. Після цього служба  UCAS пересилає ваші дані до вказаних вами вузів і через деякий час повідомляє вам їхнє рішення.
Останній строк подачі он-лайн заяв до UCAS – 30 червня.

Проживання та «столування» у Великобританії
Зазвичай більшість британських університетів і коледжів піклується про своїх «жовторотих» вихованців – усі першокурсники при бажанні майже гарантовано забезпечуються житлом – кімнатами у гуртожитках. Але через те, що потік іноземних студентів до Англії дуже великий, іноді усім кімнат не вистачає. Тож, якщо хочете оселитися в гуртожитку, про це слід попіклуватися заздалегідь – зв’язавшись з університетом і поцікавившись наявністю вільних кімнат. Проживання в гуртожитку обходитиметься близько 100 – 150 фунтів стерлінгів на тиждень.
Також у Великій Британії поширена практика «House/ Flat Sharing», тобто оренда будинку або квартири «у складчину» разом з кількома друзями чи однокурсниками. Адже тоді сума, яку потрібно сплачувати за житло та комунальні послуги, розподіляється між усіма «сусідами» (flatmates) по квартирі. А суми ці зазвичай «кусючі» - потягнути одному їх досить важко. Наприклад, в Лондоні, за таку собі квартирку потрібно сплачувати не менше 400 фунтів стерлінгів на тиждень. До того ж під час підписання договору про оренду з хазяїном апартаментів також необхідно внести заставу за 6 тижнів проживання наперед, тобто ще 1 200 - 2400 фунтів стерлінгів додатково.
Поблизу навчальних закладів, як правило, знаходяться недорогі кафе, де можна смачно пообідати за приємними цінами, а на території кампусів – університетські їдальні, де студенти також можуть підкріпитися в перервах між лекціями.

Підготувала Надія Бучнєва

Оформите подписку на журнал "Сучасна освіта".

Только так Вы не пропустите ни одного материала. Возможно, самого важного для Вас.

07 122 2016ДОРОГІ АБІТУРІЄНТИ І ВИПУСКНИКИ ШКІЛ!

Вас вітає довідково-інформаційний портал
СУЧАСНА ОСВІТА В УКРАЇНІ І ЗА КОРДОНОМ!

Підпишіться у формі підписки (див. нижче), щоб завантажити безкоштовно журнал «Сучасна освіта», в якому навчальні заклади запрошують докладніше дізнатися про набір абітурієнтів і правилах прийому.

Журнал висилається безкоштовно на е-мейл в цифровому форматі.

Ніякого спаму! Увага! Ми не зможемо доставити пошту на домени .ru!

zarubГоловне питання, яким задається абітурієнт, націлений їхати за знаннями в далекі країни, це вибір країни. Портал «Сучасна освіта в Україні і за кордоном» в розділі «Навчання за кордоном» розповість про існуючі моделі закордонної освіти, про умови вступу, навчання та проживання іноземних студентів, що і де найкраще вивчати.