s-osvita.com.ua НАВЧАННЯ ЗА КОРДОНОМ Освіта в Австрії Освіта в Австрії: вигідно, якісно, доступно


Шановні відвідувачі сайту!

Запрошуємо відвідати наш новий сайт OSVITA.IN.NET, де ви зможете ознайомитись з актуальними пропозиціями українських і закордонних університетів і не тільки ...

https://osvita.in.net

Освіта в Австрії: вигідно, якісно, доступно

Журнал «Сучасна освіта» №7-8(80) 2011

Що ви знаєте про Австрію? Мабуть те, що це батьківщина віденського вальсу, альпійського шоколаду та тірольських пісень. Тут народився Вольфганг Амадей Моцарт, Густав Клімт, Стефан Цвейг та... Арнольд Шварценеггер. Але ці знання знадобляться вам хіба що для демонстрації власної ерудованості у колі друзів. А от інформація про те, що для іноземців тут створені сприятливі умови для здобуття вищої освіти, може стати в пригоді багатьом українським випускникам, які прагнуть навчатися за кордоном.
Свобода вибору в усьому!
Університети Австрії представляють собою чималі студентські містечка, де майже цілодобово вирує життя. Зазвичай на території такого студмістечка можна знайти все що тільки душа побажає: спортивні комплекси, магазини, кафе з безкоштовним Wi-Fi, бібліотеки і навіть туристичні бюро та розважальні заклади. Але ця європейська країна приваблює молодь не лише комфортабельністю кампусів, а й високою якістю вищої освіти, основним принципом якої є академічна свобода. Це означає, що юнаки та дівчата мають право не лише обирати дисципліни, що їх цікавлять, та встановлювати темп їх вивчення, а й визначати, коли складати іспити! Студенти опрацьовують матеріал, читають підручники і коли відчувають, що готові «здаватися» екзаменаторам, реєструються на найближчий з цього предмету іспит. Цікаво, що «записуватися» потрібно не лише на екзамени, але й на усі лекції! Це робиться за допомогою он-лайн-реєстрації на сайті університету, тож, ноутбук для тих, хто гризе граніт науки в Австрії - просто необхідна річ.

Труднощі та радощі студентства
Студенти в австрійських альма-матер займаються за індивідуальним, самостійно розробленим графіком, при цьому відвідування лекцій - справа цілком добровільна. До речі, в тутешніх вишах немає звичної для нас схеми складання іспитів - з екзаменаційними квитками, «автоматами» за активність під час семестру та оцінками «за гарні очі». Іспити зазвичай проводять у формі тестів, а в навчальному процесі переважає самостійна робота.
Однак академічна свобода може виявитися для непристосованого українського вступника важким випробуванням, адже вона передбачає велику відповідальність, організованість та самодисципліну. В іноземних студентів часто виникають проблеми зі складанням індивідуального графіку, бо досить важко адекватно оцінити, які предмети слід до нього включити та як розподілити навантаження. Також багато студентів відраховують вже після перших семестрів, оскільки не всі проходять «випробувальний термін» (Studieneingangsphase), під час якого потрібно скласти кілька іспитів, в основному, на знання іноземних мов. Поки студент цього не зробить, він не має права відвідувати більшість лекцій та семінарів.

Від бакалавра до магістра плюс/мінус кілька років
Австрія приєдналася до Болонського процесу, тож в її університетах була запроваджена триступенева система освіти: бакалавріат - магістратура - докторантура. Навчання на бакалавріаті триває 3 роки (6 семестрів), на магістратуру відведено 2 роки (4 семестри), щоб після цього стати доктором наук знадобиться ще 3 роки (6 семестрів). Але ці терміни є досить умовними, рекомендованими, так би мовити. А от чи вкладеться у такий строк студент, залежить виключно від нього! Адже в австрійських ВНЗ діє кредитно-модульна система оцінювання знань (ECTS), тому щоб отримати ступінь бакалавра, студенту потрібно за 3 роки набрати 180 кредитів, а щоб ступінь магістра - 120 кредитів за 2 роки. Багато молоді не встигає набрати необхідну кількість кредитів за визначений час, тож затримується в стінах рідної альма-матер трохи довше.

Українцям - безкоштовно!
Вища освіта в Австрії - платна. Але не лякайтеся, бо дозволити її собі можуть навіть небагаті люди і подекуди вона обійдеться дешевше, ніж на батьківщині. Вартість навчання в будь-якому державному університеті Австрії становить всього лише 363,36 євро за семестр! Це менше, ніж в деяких українських ВНЗ! До того ж громадяни нашої держави мають право навчатися у Віденському університеті зовсім безкоштовно. В такому випадку їм необхідно робити тільки обов’язкові грошові внески до студентської організації. Вони становлять 16,86 євро за семестр.

Без іспитів та знання мови
В австрійських ВНЗ немає вступних екзаменів на більшість факультетів. Винятком є хіба що факультети психології, медицини, ветеринарії, фармацевтики, а також творчі спеціальності - журналістика, образотворче мистецтво, музика тощо. В інших випадках вчорашніх школярів зараховують на основі атестату про повну середню освіту. Однак нашого атестату не достатньо для того, щоб стати студентом в Австрії. Тож, в українських абітурієнтів є два виходи:
- вступати на підготовче відділення університету. Цей спосіб стане в нагоді тим, хто майже не знає німецьку мову. Навчання на підготовчих курсах коштує 360 - 420 євро за семестр;
- надати спеціальну довідку «Studienplatznachweis», яка засвідчує що вступник має право навчатися на батьківщині у будь-якому акредитованому вищому навчальному закладі за тією спеціальністю, яку він хоче одержати в Австрії. При цьому не обов’язково бути студентом. Ірина Скляренко, що вчиться у Віденському університеті, розповідає, що цей документ вона змогла оформити в Міністерстві освіти та науки України, у відділі довідок. А її подруга, Олена Ільїна, зізнається, що довідку вона отримала через знайомих у деканаті одного з київських ВНЗ.
Однак якщо ви вже навчаєтесь у вітчизняному університеті та чудово володієте німецькою, то проблем зі вступом у вас, напевне, не виникне. Документи до австрійських вишів можна подавати двічі на рік - літом (до 1 вересня) і взимку (до 1 лютого). Але перед цим необхідно зв’язатися з обраним ВНЗ за допомогою електронної пошти і дізнатися чи є у них вільні місця для іноземців.

Як «відкрити» візу?

Оформлення  візи потребує часу, тому співробітники посольства Австрії в Україні радять подавати документи завчасно - за 3 місяці до початку занять. Однак, якщо з вашими паперами все гаразд, так довго чекати вам не доведеться. Зазвичай візу видають вже через 3-8 тижнів.
Щоб уникнути черг та штовханини, прийом документів у посольстві кілька останніх років здійснюється лише за умови попереднього запису. Для подання слід підготувати наступні папери:
. дійсний закордонний паспорт;
. фотографії (3,5 х 4,5);
. заява;
. заповнені німецькою мовою бланки «Aufenthaltsbewilligung Studierende», які можна скачати з сайту Міністерства зовнішніх справ Австрії (http://www.bmi.gv.at);
. підтвердження про прийом на навчання або про допуск до навчання чи обмежений допуск до навчання в оригіналі з університету, інституту, акредитованого приватного університету або від кафедри університету;
. підтвердження про наявність місця проживання в Австрії (наприклад, угода про оренду/суборенду або купівлю квартири/кімнати, угода з гуртожитком тощо);
. довідка про фінансовий стан. Заявники, яким ще не виповнилися 24 роки, повинні мати на банківському рахунку суму в розмірі 438,17 євро на місяць, в перерахунку на 12 місяців - 5256 євро. Студенти, які вже досягли 24-річного віку, повинні мати в своєму розпорядженні 793,40 євро на місяць, тобто 9516 євро на рік;
. у тому випадку, коли абітурієнт не має достатніх коштів або житла в Австрії, додається заява-зобов’язання поручителя (Haftungserklarung), який проживає в Австрії і може взяти фінансове забезпечення студента на себе;
. свідоцтво про народження з апостилем та засвідченим перекладом;
. актуальна довідка про відсутність судимостей з апостилем та засвідченим перекладом.
За розгляд паперів необхідно сплатити консульський збір у розмірі 80 євро. Але це ще не кінець поневірянь. Після того, як документи пройдуть перевірку і буде прийняте попереднє позитивне рішення, необхідно написати заяву на оформлення візи D, до якої додається страховий медичний поліс, дійсний в Австрії протягом двох тижнів. Для отримання візи D також потрібно сплатити консульський збір. В цьому випадку вже 100 євро. І лише після проходження всіх цих етапів, ви врешті-решт одержуєте візу, яка дає вам право здобувати освіту в Австрії.

Підробітки та повсякденне життя
Практично всі іноземні студенти на час навчання в Австрії намагаються знайти роботу. Раніше, щоб легально працювати, їм необхідно було оформити офіційній дозвіл у відомстві у справах іноземних громадян. Проте зараз це правило скасували, тож бюрократичної тяганини, а отже і клопотів, у молоді стане набагато менше. Однак деякі обмеження все ж таки залишилися: студент не може витрачати на підробітки більше 10 годин на тиждень і його щомісячний дохід не може перевищувати 370 євро. Але кмітливі студенти знайшли вихід з цієї ситуації: вони працевлаштовуються на гонорарній основі у таких видах діяльності, як переклад, програмування, дизайн, репетиторство тощо. В такому випадку обмеження не діють.
Найбільша проблема, з якою часто стикається молодь в Австрії - це пошук житла. Особливо з урахуванням того, що австрійські ВНЗ не забезпечують студентів місцями в гуртожитках. Гуртожитки належать приватним компаніям, які субсидуються державою. Щоб отримати в них кімнату, слід подати заявку заздалегідь, але й це не гарантує успіху, тому що бажаючих - величезна кількість, адже це найбільш бюджетний варіант житла - проживання в ньому коштує від 180 євро на місяць.
Також дуже поширена практика орендувати кімнати в WG-квартирах (Wohngemeinschaft - спільна квартира). Це апартаменти на кілька кімнат, в яких живуть різні люди, зазвичай студенти. Вартість кімнати тут коливається від 200 до 450 євро на місяць.

Підготувала Надія Бучнєва

Оформите подписку на журнал "Сучасна освіта".

Только так Вы не пропустите ни одного материала. Возможно, самого важного для Вас.

07 122 2016ДОРОГІ АБІТУРІЄНТИ І ВИПУСКНИКИ ШКІЛ!

Вас вітає довідково-інформаційний портал
СУЧАСНА ОСВІТА В УКРАЇНІ І ЗА КОРДОНОМ!

Підпишіться у формі підписки (див. нижче), щоб завантажити безкоштовно журнал «Сучасна освіта», в якому навчальні заклади запрошують докладніше дізнатися про набір абітурієнтів і правилах прийому.

Журнал висилається безкоштовно на е-мейл в цифровому форматі.

Ніякого спаму! Увага! Ми не зможемо доставити пошту на домени .ru!

zarubГоловне питання, яким задається абітурієнт, націлений їхати за знаннями в далекі країни, це вибір країни. Портал «Сучасна освіта в Україні і за кордоном» в розділі «Навчання за кордоном» розповість про існуючі моделі закордонної освіти, про умови вступу, навчання та проживання іноземних студентів, що і де найкраще вивчати.