s-osvita.com.ua НАВЧАННЯ В УКРАЇНІ Професійно-технічна освіта Професійно-технічна освіта в Україні

Професійно-технічна освіта в Україні

10 січня 2014 року відбулася прес-конференція Міністра освіти і науки України Дмитра Табачника на тему “Підсумки розвитку освіти і науки у 2013 році”.

Окрім низки питань, про які поінформував Міністр, він також розповів про досягнення в профе-сійно-технічній і вищій освіті, розвиток науки в університетах та здобутки у студентському спорті.
Як зазначив Міністр Дмитро Табачник, у 2013 році освітні послуги надавали майже 1000 профе-сійно-технічних навчальних закладів, у яких навчаються 388,3 тис. осіб.
У минулому році Міністерство розпочало роботу над проектом нового Закону України “Про професійне навчання”. У 2013 році також затверджено нові Типові правила прийому до професійно-технічних навчальних закладів, які розроблені з урахуванням реалій сучасності, ступеневості професійно-технічної освіти, можливостей навчання за різними формами, видами професійної підготовки.
“Зараз ми системно працюємо разом з роботодавцями над впровадженням Національної рамки кваліфікацій”, - підкреслив Дмитро Табачник.
У 2013 році Міністерство освіти і науки створило нову Методику розроблення Державних стандартів професійно-технічної освіти з конкретних робітничих професій. За словами Міністра, успішним виявився експеримент з надання ПТНЗ державного замовлення на підготовку молодших спеціалістів, який піднімає якість і змагальність у навчанні учнів професійно-технічних навчальних закладів. У минулому році майже 5,5 тис. випускників ПТНЗ отримали атестат про середню освіту, і робітничу професію, і диплом молодшого спеціаліста з робітничої професії, що є логічним продовженням професійної освіти висококваліфікованих робітничих кадрів для підготовки керівника середньої ланки.
У 2013 році система професійно-технічної освіти повністю виконала план державного замовлення на підготовку кадрів, який склав 180 тис. осіб. Окрім того, під час формування замовлення збільшено кількість затребуваних професій: для промисловості майже на 1тис. осіб, для будівництва - майже на 2,5 тис. осіб і майже на 1200 для легкої промисловості.
За словами Міністра, у минулому році відкрито три інноваційних навчально-практичних центри: навчально-практичний будівельний центр за технологіями “КНАУФ” на базі Київського професійного ліцею будівництва і комунального господарства; навчально-практичний центр енергозбереження за технологіями компанії “Хенкель Баутехнік (Україна)” на базі Київського вищого професійного училища будівництва і дизайну; інноваційно-практичний центр будівельних технологій “ТехноНіколь” на базі Донецького вищого професійного училища будівельних технологій.
“Сьогодні в Україні таких навчально-практичних центрів налічується близько 80”, - підкреслив Дмитро Табачник.
За словами Міністра, вперше за останні 5 років забезпечено видання за рахунок коштів Державного бюджету трьох підручників для учнів професійно-технічних навчальних закладів загальним накладом 75,5 тис. примірників.
Окрім того, у 2013 році до мережі Інтернет підключено 99% ПТНЗ та 63% гуртожитків ПТНЗ, а 80% професійно-технічних закладів мають власні веб-сайти.
Уперше у 2013 році з метою підвищення якості професійно-технічної освіти шляхом поширення інноваційних напрямів діяльності проведено Всеукраїнський конкурс інноваційних технологій у сфері професійно-технічної освіти. Також в минулому році створено школу кадрового резерву директорів ПТНЗ, до складу якої увійшли біля 30 педагогічних працівників ПТНЗ з усіх регіонів України. Більшість з них працюють заступниками директорів профтехучилищ. Як правило, це молоді люди, які починали свій шлях учнем професійно-технічного навчального закладу.
Дмитро Табачник повідомив, що важливим напрямком професійно-технічної освіти є проект Tвіннінг, у роботі якого беруть участь кращі фахівці Федеративної Республіки Німеччина та Королівства Данія. Участь у проекті дає можливість удосконалення навчальних планів, методик, українського законодавства згідно з рекомендаціями ЄС.
Міністр також нагадав, що з 2010 року Міністерство освіти і науки України є активним учасником Туринського процесу, завдяки якому система професійно-технічного навчання удосконалюється відповідно до європейських стандартів.
Серед досягнень освітньої галузі у напрямку вищої освіти Міністр назвав суттєве удосконалення прийому молоді до вищих навчальних закладів. Зокрема, створено та запроваджено Єдину державну електронну базу з питань освіти, у якій у 2013 році зареєстровано 2 млн. 198,5 тис. заяв від 861 тис. вступників. В електронному вигляді абітурієнтами подано понад 620 тис. заяв від понад 153 тис. вступників.

 

За матеріалами
www.mon.gov.ua/ua/actually/