s-osvita.com.ua ЖУРНАЛ «СУЧАСНА ОСВІТА» Статті з журналу Знайомтесь - професія! Попит на ІТ-спеціалістів зростає: Як освоїти нову професію в кризу

Попит на ІТ-спеціалістів зростає: Як освоїти нову професію в кризу

Журнал «Сучасна освіта» №11 (2014 рік)

IT-сфера є однією з галузей, що найбільш швидко розвивається в світі і є безумовним лідером по затребуваності фахівців. На попит IT-фахівців навіть не вплинула нестабільна військово-політична ситуація в країні. Незважаючи на те, що число вакансій на ринку праці зменшилося, в IT-галузі цього не сталося. Попит на них тільки зростав. За оцінками міжнародних фахівців, цього року діапазон спеціальностей досить широкий - від розробки мобільних додатків до технічного обслуговування веб-сайтів та їх інформаційного захисту. Про те, з чого треба починати кар'єру в IT і як це зробити, дізнавався UBR.ua.

В Україні IT має великий потенціал розвитку і може стати однією з найбільш прибуткових галузей для економіки країни, створюючи нові робочі місця і залучаючи іноземні інвестиції в Україну.

Як IT впливає на економіку України

"Ця сфера - повністю інтелектуальна. Це значить, що для виробництва продукту ми не використовуємо природні ресурси країни, ми продаємо наші мізки. Точніше, результати їх діяльності. А це коштує дорого. IT прямо і побічно покращує економіку країни", - розповів викладач Львівської школи тестування програмного забезпечення та професійний тестувальник програмного забезпечення в EPAM Георгій Гульов.

Прямий вплив - це податки, які ITшніки платять країні, додав він. Більшість працює на закордонні компанії. Це значить, що гроші приходять в країну ззовні, в валюті. Так як зарплати високі, то прибутки з податків - також. Таким чином, держава стає багатшою.

Непрямий вплив виражається в нових робочих місцях, наприклад. Також, витрачаючи гроші в Україні, ITшніки підтримують в тому числі і місцевий дрібний і середній бізнес.
У той же час директор Львівської Школи тестування програмного забезпечення та тестувальник в компанії Global Logic Владислав Янович додав, що більшість співробітників сфери IT платять єдиний податок як фізична особа-підприємець - 5%. Таким чином кожен з них приносить державі 100 доларів на місяць. В Україні зараз працює близько 20 000 IT - фахівців. На глобальному рівні це непогані цифри, враховуючи, що всі зарплати - "білі".
"Якщо говорити про перспективи, - на прикладі Сінгапуру ми бачимо, чого досягають країни з сильним ринком інформаційних технологій. Ця країна, побудована з "0", є однією з найбільш фінансово забезпечених у світі. Інший приклад - Індія. Країна займає 2 місце в світі за розмірами ринку IT. Усередині країни ця галузь - номер 1 за прибутковістю для ВВП. Україні є куди рости!", - переконаний він.

Перспективи та переваги IT:
* Не витрачає ресурси і багатства країни
* Приносить великі гроші в економіку
* Ринок росте з кожним роком і має великий попит на фахівців
* Інтелектуальна сфера, де неможливо бути неосвіченим.

 IT-освіта в Україні

"На ринку України є ряд проблем з підготовкою IT - фахівців. По-перше, випускників ВНЗ, необхідно доучувати. Більшість викладачів - теоретики і не знають реальної ситуації на ринку. Як наслідок - випускники йдуть в інші сфери. По-друге, багато шкіл і курсів, які готують IT-фахівців, головним чином з концентровані на своєму короткостроковому прибуткові. Вони збагачуються, виробляючи "напівфабрикати", але не піклуються про працевлаштування випускників", - пояснює Георгій Гульов.

Що стосується шляхів потрапляння в IT, за словами Владислава Яновича, в Україні їх декілька: ВНЗ, самоосвіта, тренінгові центри та освітні центри при IT-компаніях. Але кожен з цих шляхів має свої переваги і недоліки.
ВНЗ - академічність і теорія. Багато непотрібних і застарілих знань. Не займаються підготовкою до реальної ситуації на ринку. Більшість випускників змушені доучуватися, щоб отримати навички, необхідні для повноцінної роботи.
Самоосвіта - дешева! Можна купити книги, вчитися і практикуватися самому на безкоштовних сайтах. Але це довго - необхідно мало не рік сидіти, щоб самому розібратися, що й до чого.

Спеціалізовані курси - швидко! Але тут є ризики: неякісне навчання, слабкі викладачі, відсутність підготовки до співбесід на роботу. В результаті - багато випускників так і не отримують заповітну роботу, бо їх ніхто не навчив продавати себе.
Освітні центри при IT-компаніях - як правило, доучують всіх вищеперелічених під свою конкретну компанію. Ці центри проводять великий конкурс, тому в них складно потрапити. З мінусів - занадто вузьке розуміння сфери - тільки в рамках однієї компанії. До того ж, вам необхідно мати певні базові знання.

З чого починати?

Багато хто знає або, принаймні, чули, що IT - одна з перспективних сфер, що найбільш швидко розвивається в світі, але не багато хто знає, що кар'єра в IT часто починається з junior tester.

Краще починати з тестувальника, тому що ця спеціальність має невисоку планку для входу.
"Тестування - це наукомістка професія зі своєю теоретичною базою та інструментами. Для того, щоб осягнути цю професію, вам необхідно всього 2 умови: знання англійської мови не нижче рівня Intermediate (бажано - вище) і бажання працювати в цій сфері", - вважає Владислав Янович.
Також він додав, що у таких фахівців кар'єра вибудовується досить швидко. В середньому, до рівня Senior можна дійти за 5-6 років.

"Якщо говорити про можливості - вони вельми широкі. Починаючи з manual тестування, ви можете перейти в automation (написання програм, для автоматичного тестування продуктів). Із automation часто переходять в програмування, завдяки базовим навичкам написання програм", - розповів він.

З тестувальників виходять відмінні менеджери, управлінці. Консалтинг та бізнес аналітика - це ті напрямки, де фахівців дуже цінують за вміння зіставляти і робити висновки.

Як виявилося, на відміну від інших напрямків, тестуванню в українських ВНЗ не навчають. Залишаються тільки спеціалізовані курси, самоосвіта і курси при IT-компаніях.

"Сьогодні фонд BrainBasket, який до 2020 року планує підготувати 100 тисяч IT-фахівців в Україні, активно допомагає проектам, які готують тестувальників. Фундаментально до роботи тестувальника готує Львівська школа тестування. Проект GoIT мотивований на працевлаштування випускників і побудову IT бренду України. Останні дві організації допомагають людям перейти в сферу IT "з нуля" або з іншої сфери. Потім цих людей навчають теоретичним і практичним навичкам, супроводжують "за руку" від моменту "хочу в IT", до отримання job offer та працевлаштування", - розповів Георгій Гульов.

Тренінгових центрів в Україні достатньо: Комп'ютерна Академія, SkillsUP і Крок, LevelUp в Дніпропетровську, Телесенс Академія в Харкові та ін.
На думку Владислава Яновича, IT сфера відкриває великі перспективи для економіки України і для українців. Потенціал зростання - величезний.

"Розвиваючи цю сферу, ми зможемо якісно змінити Україну на краще. Для цього необхідно навчити сильних фахівців, створити спільноту однодумців, які своїми знаннями і діями побудують сильний IT бренд України. Це один з дієвих способів зробити країну кращою", - переконаний він.

За матеріалами: UBR, Ірини Малик