s-osvita.com.ua ЖУРНАЛ «СУЧАСНА ОСВІТА» Статті з журналу Навчання за кордоном Фабрика талантів


Шановні відвідувачі сайту!

Запрошуємо відвідати наш новий сайт OSVITA.IN.NET, де ви зможете ознайомитись з актуальними пропозиціями українських і закордонних університетів і не тільки ...

https://osvita.in.net

Фабрика талантів

Журнал «Сучасна освіта» №5 (травень, 2017 рік)

Я працюю викладачем в одному з київських вишів вже більше ніж 5 років. Я люблю свою роботу. Я багато читала про систему освіти за кордоном, слухала розповіді моїх колег, які там навчалися, і, звичайно, порівнювала, аналізувала, думала.  Але нещодавно я мала змогу поїхати у відрядження до Естонії, де на власні очі побачила як організований процес навчання в одному з найвідоміших європейських університетів.

estonia tallinНі, це навіть не просто європейський університет. Це – фабрика талантів. Це – кузня успішних і реалізованих людей. Я навіть не думала раніше, що створити систему, де студент буде отримувати від процесу здобування знань в рівній мірі як і задоволення, так і користь, можливо. І найпарадоксальніше в цій системі – вона проста і логічна. Який секрет їх успіху, спитаєте ви? А секрету немає. Система заснована на взаємній зацікавленості у результаті (як студентів, так і викладачів), акценті на практичні результати, та, звичайно ж, щирій любові до знань та науки.

Невеличка екскурсія в минуле: всі ми знаємо, що колись Естонія  входила до складу Радянського Союзу. Але чому ж вона наразі так не схожа на нас та інші країни, що несуть тягар пострадянської спадщини?  Чому тисячі молодих людей  з усього світу кажуть з гордістю: «Я навчаюсь в Естонії!»? Таке питання я поставила молодим та енергійним представникам однієї з естонських урядових освітніх організацій. «Ми подумали – а чи може освіта в Естонії стати справжнім брендом? Як це можна зробити? З чого починати?» – згадують вони. І вони почали. Спочатку звернулись до незалежної міжнародної компанії, яка займається аналізом і оцінкою стану системи освіти. Потім старанно проаналізували свої недоліки та почали працювати: зібрали команду найкращих в країні спеціалістів (викладачів, менеджерів, тощо), які крок за кроком покращували якість викладання предметів в університетах, контролювали, чи достатній рівень знань у студентів, що завершили навчання, залучали до цієї кропіткої роботи зарубіжних колег, здобували досвід за кордоном. Ці зусилля команди з  професіоналів дали прекрасні результати – так, на сьогодні, освіта в Естонії є впізнаваним брендом  в усьому світі і випускники естонських вишів працюють в найкращих світових компаніях.

Чи варто обирати Естонію, якщо ви плануєте отримати диплом бакалавра, магістра чи PhD? Вирішувати тільки вам. Я лише можу розповісти про ті особливості системи освіти, які є, на мою думку, надзвичайно цікавими.

По-перше, викладачі працюють так, щоб студенти дали собі відповідь не тільки на питання «ЩО ЦЕ», але й, головне, «НАВІЩО ЦЕ МЕНІ». А чому так? А тому, що навчання   (по будь-якій спеціальності) орієнтоване, в першу чергу на те, щоб випускник зміг реалізувати свої знання на практиці, в реальному житті, влаштувавшись на реальну роботу. Нудні лекції та безкінечні іспити не мають місця у житті студента в Естонії. А навіщо? Студенти постійно працюють над проектами, результати яких можна застосувати на практиці. «У мене свій startup. Я вже навіть Університет Тартузаробляю на цьому» – каже другокурсник одного з естонських університетів, який приїхав з України. «А чи не заважає це тобі навчатися?» – дивуюсь я. «Саме тому в мене найкращі бали! – просміхається студент – мій викладач допомагає мені, шукає клієнтів, а час витрачений на «свою справу» враховується до загальних балів за навчання».  Тому у випускників майже немає  проблем з працевлаштуванням – студенти спілкуються, проходять стажування чи навіть працюють вже під час навчання, університети покликані сприяти цьому. «Хочеш втілити мрію?  Починай вже зараз, а ми допоможемо!» – гасло викладача. Навіщо це Естонії? Все дуже просто – більше успішних бізнесів – більше податків – багатша країна. Наприклад, за 2016 рік за рахунок startup  казна Естонії збільшилась на 25  мільйонів євро. Все просто.

По-друге, мене глибоко вразило те, що в Естонії між студентами та викладачами немає тої жорсткої субординації, до якої ми з вами звикли. Для студента звично зустрітися з викладачем у кафе чи парку, обговорити  новинки в науці чи зауваження до диплому. «Викладач не відповідає Вам на e-mail? Ставиться до Вас зверхньо? Це однозначно профнепридатність» – каже відомий у всьому світі естонський професор семіотики. Викладач і студент – це  друг і колега з точки зору естонської системи освіти. Тож чи потрібна ієрархія якщо ми працюємо в одній команді?

«Чи складно вступити до естонського вишу? Чи дорого це?» – мабуть поцікавитесь ви. І в цьому аспекті організації системи освіти теж є чому здивуватись. Наприклад, при відборі до магістратури враховується середній бал з навчання на бакалавраті та те, як ви продемонструєте своє бажання здобувати знання у мотиваційному листі. І останній критерій є дуже важливим, тому що ті, хто проводить відбір, розуміють, що якщо абітурієнт «горить», щиро мріє про ту чи іншу спеціальність – з нього згодом буде хороший спеціаліст і він зможе працювати в команді. Важливий момент – якщо у вас досить непогані бали і є мотивація – то досить великі шанси, що ви будете навчатися в Естонії безкоштовно, за рахунок держави чи недержавних організацій. Естонці настільки спростили систему подачі заявок на вступ до університетів, що це може зробити навіть дитина – ви просто заповнюєте анкету, завантажуєте скан-копії додатків до дипломів, результати тесту на знання англійської мови, пишете мотиваційний лист – і все! Естонські спеціалісти відповідають вам протягом тижня, самостійно шукають вам можливості отримати стипендію на навчання та проживання.

Чи може існувати фабрика з виготовлення талантів? Якщо так, то вона б виглядала як один з університетів в Естонії. Дуже хотілося б сподіватись, що скоро і  наші українські вищі навчальні заклади будуть випускати розумних, щасливих та успішних спеціалістів.

Олена Костенко,
Тарту-Таллін-Київ,
04.05.2017 р.

07 122 2016ДОРОГІ АБІТУРІЄНТИ І ВИПУСКНИКИ ШКІЛ!

Вас вітає довідково-інформаційний портал
СУЧАСНА ОСВІТА В УКРАЇНІ І ЗА КОРДОНОМ!

Підпишіться у формі підписки (див. нижче), щоб завантажити безкоштовно журнал «Сучасна освіта», в якому навчальні заклади запрошують докладніше дізнатися про набір абітурієнтів і правилах прийому.

Журнал висилається безкоштовно на е-мейл в цифровому форматі.

Ніякого спаму! Увага! Ми не зможемо доставити пошту на домени .ru!