s-osvita.com.ua ЖУРНАЛ «СУЧАСНА ОСВІТА» Статті з журналу Навчання за кордоном Навчання в країнах вікінгів


Шановні відвідувачі сайту!

Запрошуємо відвідати наш новий сайт OSVITA.IN.NET, де ви зможете ознайомитись з актуальними пропозиціями українських і закордонних університетів і не тільки ...

https://osvita.in.net

Навчання в країнах вікінгів

журнал «Сучасна освіта» №3-4, 2016 рік

Скандинавія - Данія, Норвегія, Фінляндія, Швеція та Ісландія - один з найблагополучніших і розвинених регіонів Європи. Скандинавам властива грунтовність у всьому, саме вона лежить в основі високого рівня життя. Загальні принципи освіти, проголошувані в Північній Європі, - безперервність, доступність для всіх і універсальність (визнання дипломів за кордоном).

Загальні  особливості

Система освіти Скандинавських країн будується приблизно по одній моделі і має загальні особливості. По-перше, велика частина навчальних закладів в цих країнах - державні, більш того, нечисленні приватні школи і вузи отримують від держави субсидії. Тому освіта в Скандинавії безкоштовна, доводиться платити тільки реєстраційні і невеликі студентські внески. Так що основна стаття витрат іноземного студента - проживання та харчування.

По-друге, на відміну від інших європейських країн, доуніверситетська шкільна програма триває не два, а три роки, так що скандинави закінчують гімназію в 19 років. Що, однак, не заважає скандинавським університетам бути більш ліберальними по відношенню до іноземних абітурієнтів. Багато з них готові взяти сімнадцятирічного випускника української школи, звичайно при наявності у того хорошої підготовки, здібностей і знання, принаймні, англійської мови.

Скандинавські навчальні заклади відкриті для іноземців, але при цьому еміграція, навіть кваліфікована (тобто з іноземних випускників місцевих вузів), не заохочується. Дозвіл на перебування в країні видається строго на термін навчання, після закінчення якого ви зобов'язані покинути гостинну Північну Європу.

Данія

У систему вищої професійної освіти Данії входять школи економіки, управління, іноземних мов, фармацевтичні, бібліотечні, виховні та стоматологічні коледжі і технічні інститути, Королівська академія витончених мистецтв і Копенгагенська консерваторія. Професійні інститути, коледжі та школи пропонують різні за тривалістю програми, повний же курс навчання, прирівняний до вищої освіти, триває 4-5 років і закінчується видачею диплома Kandidaat.
Датським університетам важливо дати студентам практичну, затребувану освіту, яка сприятиме особистому і суспільному процвітанню. Такого поняття, як широка і різнобічна університетська освіта, в Данії просто не існує.

Держава, в свою чергу, теж негласно підтримує розвиток перспективніших для країни спеціальностей: на них виділяється більше грошей. На сьогоднішній день це фармакологія, комп'ютери, торгівля, управління і право.

Система освіти в Данії цілком підпорядкована державі. Всі вищі навчальні заклади в цій країні поділяються на три типи: університети, вищі професійні училища та коледжі. Найбільш широку освіту можна отримати в університеті. З одинадцяти датських університетів п'ять є багатопрофільними і шість - вузькоспеціалізованими (зокрема, в таких сферах, як машинобудування, педагогіка, ветеринарія, сільське господарство, фармацевтика й економіка). Деякі університети навіть пропонують абітурієнтам навчання відразу на декількох факультетах по безлічі різноманітних дисциплін.

Практично у всіх вузах Данії існують курси і програми з викладанням англійською мовою. Крім того, майже всі данці знають англійську. Це робить Данію однією з найпривабливіших країн для тих, хто вирішив повчитися за кордоном: сюди можна їхати, взагалі не знаючи данської мови!

Міжнародних програм англійською, французькою та німецькою мовою в Данії навіть більше, ніж в Швеції. Прийом на них йде за особливими правилами, професійні навчальні заклади також висувають свої вимоги до вступників. Але більшість навчальних закладів (особливо це відноситься до університетів) просить іноземного абітурієнта подавати документ про повну загальну середню освіту, еквівалентний датському шкільного атестату. Якщо ж такого документа немає, вам запропонують пройти спеціальну підготовку в університетському центрі і скласти іспит Higher Preparatory Examination. Заодно там можна вивчити данську мову.

Головний вищий навчальний заклад Данії - знаменитий Копенгагенський університет, заснований ще в кінці XV ст. Сьогодні він є ще й найбільшим науковим центром країни. До його складу входять факультети теології, соціальний, гуманітарний, медичний, природничих наук і юридичний. На другому місці - університет Південної Данії, розташований на півострові Ютландія. Сюди входять такі факультети: медичний, природничих наук і інженерії, соціальний і гуманітарний.

Як правило, студенти, які приїжджають по обміну, вчаться в Данії безкоштовно. Решта повинні оплачувати своє навчання. У деяких випадках найбільш успішним студентам надаються стипендії, гранти або можливість безкоштовного навчання. Наприклад, стипендія Еразмуса Мандаса дозволяє отримати ступінь магістра частково в датському і частково в іншому європейському освітньому закладі.

Вартість навчання в данських вузах складає в середньому 6000-8000 євро на рік. Додайте до цього вартість проживання - і вийде кругленька сума. Але освіта того варта - недарма третина нобелівських лауреатів родом саме з Данії!

Норвегія

У Норвегії добре вчать всьому, що пов'язано з екологією, природними ресурсами, біотехнологіями, мореплавством, рибальством і судноплавством. Крім того, тут сильні школи педагогіки, особливо дошкільної, і охорони здоров'я. Хоча найпрестижнішими університетськими спеціальностями, як і всюди, вважаються медицина, право, економіка та інженерні науки. Прийом іноземців на них обмежений. Для отримання ступеня в одній з перерахованих наук і права на роботу за фахом доводиться вчитися довше, ніж зазвичай, - від 4,5 до 6 років.

Відмінні риси норвезьких вузів - гнучкість програм, маленькі групи, неформальна атмосфера, відмінне технічне оснащення.

Навчання в державних університетах і коледжах Норвегії безкоштовне, як і всюди в Північній Європі. Треба тільки внести вступну плату і щорічні символічні внески. Проте благополучна Норвегія - одна з найдорожчих країн в Європі, так що на житло, харчування і повсякденні витрати будуть потрібні чималі витрати.

У норвезьких університетах та коледжах викладання головним чином ведеться норвезькою мовою. Мову можна вивчити в Норвегії безкоштовно.

Абітурієнти з будь-якої країни світу можуть безкоштовно вступити в будь-який державний вуз країни. Вони діляться на два типи:
• університети;
• коледжі, що відрізняються великою кількістю практичних дисциплін.
Крім того, в Норвегії існує кілька вищих приватних шкіл, за навчання в яких стягується плата. У них можна отримати освіту з найпопулярніших спеціальностей.

Творчі спеціальності норвежці вивчають в Національних академіях мистецтв і коледжах з відповідним профілем.
При вступі до вузів Норвегії не треба складати іспити. Зарахування відбувається на підставі конкурсу атестатів.

У Норвегії всього 6 університетів. Перше місце в їхньому рейтингу заслужено займає Державний університет міста Осло (Universitetet i Oslo). Згідно з дослідженнями авторитетного британського видання Times Higher Education, гуманітарний факультет Державного університету Осло визнаний кращим в Скандинавських країнах.
В університеті Осло навчається близько 27 000 студентів з різних країн світу. На багатьох відділеннях магістратури викладання ведеться англійською мовою. При університеті працюють курси норвезької мови.

Не меншою популярністю серед іноземців користується найбільший приватний навчальний заклад країни - Норвезька школа менеджменту (Handelshoyskolen BI). Вона складається з 6 кампусів, які знаходяться в декількох містах Норвегії:
• Осло (головний кампус);
• Ставангер;
• Бегнер;
• Тронхайм;
• Драммен;
• Крістіансанд.
У них навчається понад 19 000 норвезьких та іноземних студентів.
Школа менеджменту готує фахівців в галузі економіки і бізнесу різних ступенів як норвезькою, так і англійською мовами.


Фінляндія

Існуюча сьогодні система вищої та професійної освіти Фінляндії по-справжньому почала формуватися тільки в шістдесятих роках минулого століття. Перший фінський вищий навчальний заклад - Королівська академія в Турку - з'явився в 1640 році, коли Фінляндія була частиною Шведського королівства. У 1828 році університет "переїхав" у Гельсінкі і був названий на честь російського царя Олександра I. Тільки на початку XX століття було відкрито ще два вузи - Технологічний університет і Школа економіки та управління.

Зараз в Фінляндії існує дві паралельні системи вищої освіти - університети і політехнічні інститути. Останні дають практичні знання і навички для роботи в різних галузях. Найпопулярніші спеціальності політехніків - технології і транспорт, бізнес і управління, охорона здоров'я і соціальна сфера, культура, туризм, сфера обслуговування, освіта, природні ресурси. Навчання триває 3,5-4 роки і включає практику.

Справжніх університетів в Фінляндії 10, ще десять спеціалізованих інститутів (технології, бізнес і економіка, мистецтво), до університетів зарахована і військова академія. Всі університети - державні. Найпопулярніші і престижні напрями навчання - технології, гуманітарні та природничі науки.

Крім ступенів, еквівалентних бакалавру, магістру та доктору, фінські університети присвоюють ще й проміжний між магістром і доктором - ліценціат. Його можна отримати через два роки після магістра (доктора треба чекати ще два роки).

Викладання в фінських вузах в основному ведеться фінською та шведською мовами. Однак, міжнародних програм англійською з кожним роком стає все більше, і вже зараз в Фінляндії можна вчитися англійською мовою за такими спеціальностями як економіка, управління, педагогіка, соціальні науки, торгівля, бізнес, маркетинг, інформаційні технології, екологія та охорона навколишнього середовища, охорона здоров'я і соціальне обслуговування, туризм, архітектура, мистецтво, дизайн, музика та ін.

Навчання безкоштовне. Зі студента беруть плату тільки за навчальні матеріали та щорічні внески за обов'язкове членство в студентських спілках. Єдиних правил вступу до вузів немає: все віддано на суд навчальних закладів. Від іноземців потрібна закінчена середня освіта (бажаний високий середній бал атестата), добре знання фінської, шведської або англійської мови, підтвердження наявності фінансових засобів.

Витрачати гроші доведеться тільки на проживання та харчування. Єдине - вам доведеться представити консульству довідку з банку про наявність на вашому рахунку 6000 євро (така мінімальна сума, яка гарантує вашу платоспроможність).

Найбільші університети Фінляндії, де викладання ведеться англійською мовою, - Savonia University (англомовні програми «Міжнародний менеджмент» та «Міжнародний маркетинг»), Міккелі університет («Менеджмент ділового адміністрування» та «Інформаційні технології»), Vaasa University («Інформаційні технології», «Міжнародний бізнес», «Готельний та ресторанний бізнес», Kajaani University («Міжнародний бізнес», «Туризм»).

Швеція

Швеція - країна з розвиненою економікою, великим науковим потенціалом і безкоштовною освітою. У Швеції плату за навчання для іноземних студентів ввели з 2011 року.

Своє проживання під час навчання доводиться оплачувати самостійно, а воно тут досить дороге. Тому студентам дозволяється працювати. При подачі заяви з приводу отримання дозволу на проживання, необхідно також довести наявність у вас коштів на проживання протягом 10 місяців, з розрахунку в розмірі 7 300 шведських крон на місяць (прожитковий мінімум для студента). Іноземним громадянам також необхідно до виїзду на навчання оформити поліс медичного страхування.

Для іноземців є чимало програм англійською мовою.

Швеція приваблює іноземних студентів з кількох причин. Мабуть, головна з них - це високі академічні стандарти викладання. У всіх університетах створена чудова інфраструктура. Останнім часом стає все більше програм англійською мовою - від окремих курсів і дисциплін до повноцінної підготовки, яка завершується отриманням наукового ступеня.

Система освіти Швеції включає в себе дошкільні установи, основні (початкові) школи, багатопрофільні гімназії та вищі навчальні заклади. Практично всі навчальні заклади належать державі, а ті деякі, що знаходяться в приватній власності, отримують від держави субсидії, що покривають велику частину витрат. Завдяки цьому, навчання на всіх щаблях для шведів - безкоштовне.

Іноземні абітурієнти повинні в достатньому обсязі володіти шведською мовою. "Підтягти" її можна на підготовчих курсах університетів, які пропонують спеціальні річні програми для іноземців. Також обов'язковою вимогою до всіх абітурієнтів є добре знання англійської. Що стосується тривалості навчання, то на гуманітарних і природничих факультетах та факультеті соціальних наук в Швеції вчаться три роки, на фармацевтичному і юридичному - чотири, на медичному - п'ять з половиною років. На факультетах гуманітарних, природничих і соціальних наук застосовується предметна система навчання. Студент обирає одну з дисциплін, що вивчається в даному університеті, в якості основної і до цього бере дві-три додаткові.

Навчальний рік розбивається на два семестри: осінній і весняний. Заявки від абітурієнтів приймаються до квітня і до жовтня.

Оскільки англійська мова в Швеції фактично зведена в статус однієї з державних мов, більшість магістерських програм та програм післядипломної освіти викладаються англійською, що дуже зручно для іноземців. Але щоб вчитися, вам необхідно довести, що ви дійсно знаєте англійську - пройти з високими результатами тести TOEFL та IELTS.

Викладання ведеться у вигляді спеціальних курсів. У Швеції освіта передбачає вузьку спеціалізацію. Вступ до шведських вузів відбувається за конкурсом, так як кількість місць на будь-який курс, як правило, обмежена. Іноземні абітурієнти не складають вступних іспитів, а відбираються за представленими ними документами. При розгляді заявок враховуються в тому числі попередня освіта і досвід роботи.

Джерело: http://www.intered.ru

07 122 2016ДОРОГІ АБІТУРІЄНТИ І ВИПУСКНИКИ ШКІЛ!

Вас вітає довідково-інформаційний портал
СУЧАСНА ОСВІТА В УКРАЇНІ І ЗА КОРДОНОМ!

Підпишіться у формі підписки (див. нижче), щоб завантажити безкоштовно журнал «Сучасна освіта», в якому навчальні заклади запрошують докладніше дізнатися про набір абітурієнтів і правилах прийому.

Журнал висилається безкоштовно на е-мейл в цифровому форматі.

Ніякого спаму! Увага! Ми не зможемо доставити пошту на домени .ru!