Добробут суспільства в останні роки різними темпами, але все-таки росте, і населення вже може дозволити собі трохи більше ніж товари і послуги першої необхідності.
Відбулися значні зміни у сфері обслуговування населення, у тому числі у готельно-ресторанному господарстві: збільшилась кількість ресторанів, барів, кафе, поліпшився їхній зовнішній вигляд, цілком іншими стали торговельні зали для обслуговування гостей, докорінно змінився підхід до складання асортименту меню і карт ресторанів. Колишні їдальні, особливо у великих містах, змінилися елітарними ресторанами, сучасними підприємствами швидкого обслуговування з високою культурою і якістю ресторанної продукції.
До основних послуг, обсяги яких збільшуються, а якість поліпшується відносяться: готельно-ресторанний бізнес, туризм, індустрії краси, розваг і відпочинку, а також різні персональні і побутові послуги. Тобто сфера послуг різноманітна, тому і всі затребувані тут професії перерахувати неможливо. Значна частина відкритих вакансій – це: офіціант, бармен, кухар, пекар, продавець, перукар, спеціаліст по манікюру, косметик, закрійник, кравець, майстер ЖКГ, сантехнік, агент (рекламний, по закупкам, з постачання).
І без фахівців в сфері обслуговування теж не обійтися. Тут потрібні: фахівець зі зв'язків з громадськістю, менеджер по туризму, адміністратор, менеджер з продажу, спеціаліст з туристичних послуг, бренд-менеджер, метрдотель, аніматор, масажист, модельєр, косметолог, вихователь, фахівець по домашньому і комунальному господарству і багато інших.
Де навчатись?
У внз України, що здійснюють підготовку за спеціальністю "Готельно-ресторанна справа", код 241, – освітні рівні «бакалавр» та «магістр».
У коледжах України, що здійснюють підготовку за спеціальністю "Готельно-ресторанна справа", код 241, – освітній рівень «молодший спеціаліст».
Більш детальну інформацію про вищі навчальні заклади України дивіться на сайті s-osvita.com.ua.
Фахівці готуються для організаційно-управлінської, господарської, комерційної діяльності у сфері туризму, готельного господарства, ресторанного сервісу, курортної справи.
Ким працюють випускники?
Випускники можуть працювати на посадах:
Наприклад, позиція ресепшионіста або хостес в ресторані може стати хорошим стартом для менеджера готельно-ресторанного бізнесу – управлінця з широким діапазоном можливостей зростання: від старшого адміністратора до керівника всім готелем, рестораном або мережею.
До завдань менеджера може входити керівництво тими чи іншими підрозділами, контроль якості їх роботи, налагодження безперебійного постачання, а також відбір персонала і маркетингове планування. В кінцевому рахунку, мета такого професіонала – зробити так, щоб довірені йому готель або ресторан працювали як годинник і всім подобалися.
Туризм – перспективна спеціальність. Праця в туристичній сфері одна із найбільш оплачуваних, є можливість відвідати величезну кількість країн, вона не рутинна, одноманітна, а цікава та різнобічна. Водночас вимагає від спеціаліста у сфері туризму спеціальних навичок, професійної комунікації, обізнаності, відповідальності та постійного самовдосконалення, швидкого вирішення проблемних питань, емоційної стабільності та врівноваженості.
Короткий опис
Спеціаліст в сфері туризму займається вирішенням усіх питань, пов'язаних з організацією відпочинку. В цьому випадку можна працювати в декількох сферах: соціально-культурний сервіс і туризм, менеджмент організацій, туризм. Фахівці з туризму, які вибрали менеджмент організацій, займаються управлінням персоналу, якістю послуг, що надаються, розробляють тактику спілкування з клієнтами.
Студенти цієї спеціальності вивчають іноземні мови (зазвичай не менше двох), географічні, економічні, управлінські дисципліни – все в додатку до діяльності в туризмі: туристичне ресурсознавство, економіка туристичного ринку, мотивація споживача послуг і т. п. Передбачено великий обсяг практики в туроператорских компаніях і турагентствах.
Сфера професійної діяльності випускника:
Де навчатись?
Якщо ви вирішили стати фахівцем в сфері туризму, то вищі навчальні заклади України нададуть вам безліч можливостей для освоєння даної професії.
У внз України, що здійснюють підготовку за спеціальністю "Туризм", код 242, – освітні рівні «бакалавр» та «магістр».
У коледжах України, що здійснюють підготовку за спеціальністю "Туризм", код 242, – освітній рівень «молодший спеціаліст».
Більш детальну інформацію про вищі навчальні заклади України дивіться на сайті s-osvita.com.ua.
Чим доводиться займатися на роботі?
Професійна діяльність фахівця з туризму залежить від того, яку спеціалізацію він вибере. В його обов'язки входить підбір оптимального туру для клієнтів, організація поїздки до місця відпочинку, бронювання номера в готелі і т.д. Якщо говорити про діяльність фахівців у сфері менеджменту і маркетингу, то вони займаються рекламою туристичного бізнесу, розробляють методи підвищення обсягів продаж послуг, впроваджують їх. У цьому випадку основний обов'язок – розробка оптимальної рекламної кампанії.
Кому підходить?
В першу чергу робота в сфері туризму підходить тим людям, які самі люблять подорожувати і відпочивати з комфортом. Вони повинні бути комунікабельними, допитливими, мати тягу до пізнання нового. Спеціаліст в сфері туризму повинен володіти великою кількістю інформації, вміти дохідливо донести її до клієнта. Крім того, важливі здібності до мов.
Затребуваність
В даний час фахівці в сфері туризму досить високо затребувані. Причому це стосується практично всіх сфер. Це обумовлено тим, що ресторанний, готельний і туристичний бізнес розвивається стрімкими темпами. Люди люблять відпочивати, а тому ресторани, готелі і туристичні компанії повинні запропонувати їм кращий сервіс.
Чи легко влаштуватися на роботу
і як будується кар'єра?
Влаштуватися на роботу фахівцем в сфері туризму буде нескладно. В Україні працює величезна кількість ресторанів, готелів, туристичних компаній. Так що в будь-якому випадку ви знайдете роботу. Починати доведеться з низької посади, але з часом, якщо ви будете докладати максимальних зусиль, зможете зробити успішну кар'єру.
Перспективи
Якщо вам до душі туристичний або готельно-ресторанний бізнес та ви вирішили отримати освіту, пов'язану з цією областю знань, ви можете не переживати, що залишитеся без роботи. Туристичний та готельно-ресторанний бізнес розвивається стрімкими темпами. З'являється багато нових ресторанів і готелів, туристичних компаній. Проблем з працевлаштуванням у вас не буде. Головне, отримати якісну освіту і мати величезне бажання працювати в цій сфері. Тоді у вас обов'язково все вийде.
ДОРОГІ АБІТУРІЄНТИ І ВИПУСКНИКИ ШКІЛ!
Вас вітає довідково-інформаційний портал
СУЧАСНА ОСВІТА В УКРАЇНІ І ЗА КОРДОНОМ!
Підпишіться у формі підписки (див. нижче), щоб завантажити безкоштовно журнал «Сучасна освіта», в якому навчальні заклади запрошують докладніше дізнатися про набір абітурієнтів і правилах прийому.
Журнал висилається безкоштовно на е-мейл в цифровому форматі.