s-osvita.com.ua ЖУРНАЛ «СУЧАСНА ОСВІТА» Статьи из журнала Высшее образование Професія еколог в сучасному світі

Професія еколог в сучасному світі

Журнал «Сучасна освіта» №11, листопад 2015 рік

Сам термін «екологія» був запропонований німецьким вченим-біологом Ернестом Геккелем. А як самостійна наука - екологія сформувалася до початку XX століття. В даний час екологія займає не останнє місце серед інших наук. І її вплив на наше життя дуже вагомий. Сфера екології охоплює всі структури нашої планети, від мікросвіту до космосу.

Опис професії:
Розуміння того, що природні ресурси не нескінченні, і гори сміття все збільшуються, прийшло близько 40 років тому. З'явилася необхідність у кваліфікованих спеціалістах, які могли б якимось чином запобігти забрудненню повітря і регулювати діяльність промислових заводів.
Екологи - це ті фахівці, які намагаються пояснити, чому висихають річки, гине риба або літом випадає сніг.
Вони вивчають стан води, землі, повітря, вплив промислових відходів на рослини, тварин і людей.
Якщо вміст шкідливих речовин вище критичного рівня, виявляють причини, складають прогноз розвитку ситуації.
Фахівці вивчають наслідки запуску космічних ракет, контролюють діяльність шкідливих виробництв, стежать за утилізацією радіоактивних відходів.
Вони з'ясовують причини природних катаклізмів і розробляють шляхи найменшого впливу людей на природу. Але, як і скрізь, значну частину часу забирає оформлення різної документації. Шляхом спостережень, опитувань, за допомогою приладів та інших методів еколог проводить аналіз стану води, землі, повітря, рослин, тварин, а також вивчає вплив природного середовища і продуктів харчування на здоров'я і самопочуття людей, їх генетичний апарат.
Фахівець виявляє і класифікує діючі та потенційні джерела екологічної небезпеки, визначає її походження, характер, ступінь, масштаби, реальні і прогнозовані наслідки. З урахуванням поточних і перспективних екологічних нормативів і регламентів розробляє комплекс природоохоронних заходів, домагається їх реалізації, контролює результати відповідно до законодавчих актів. Через засоби масової інформації роз'яснює і пропагує цілі і значення природоохоронної діяльності.
Праця еколога складна і напружена; робота з документами поєднується з роз'їздами, організацією практичних заходів.

Особисті якості:
Ця професія для потенційних борців, що володіють аналітичним складом розуму, здатних довгі роки пробивати стіну нерозуміння. Ще одна необхідна якість - креативність. Вона допомагає вибрати потрібну форму спілкування зі ЗМІ. А гнучкість, дипломатичність, стресостійкість знадобляться при конфліктах (які трапляються досить часто) з держструктурами і органами влади.

Освіта (Що потрібно знати?)
Від представника цієї професії роботодавці вимагають знання законодавчої бази, профільна освіта, вміння проводити математичні виміри та лабораторні дослідження, розраховувати потоки стічних вод та інші необхідні розрахунки. У багатьох ВНЗ готують фахівців екологічного профілю, важливо визначитися з вузькою спеціалізацією.

Місце роботи:
• регіональні та місцеві органи охорони природи та управління природокористуванням;
• підприємства всіх галузей промисловості і сільського господарства, які впливають на навколишнє середовище (хімічні, енергетичні, нафтогазопереробки, видобувні та ін.);
• екологічні організації та служби;
• служби системи моніторингу довкілля;
• оперативна міська екологічна служба;
• організації та підприємства, пов'язані з технологічними аспектами охорони довкілля та забезпеченням екологічної безпеки;
• хіміко-аналітичні лабораторії;
• науково-дослідні організації;
• екологічна академія;
• Фонд охорони навколишнього середовища;
• заповідники;
• екологічна міліція.

У своїх блогах екологи пишуть, що еколог ніколи не буде без діла. Де б він не знаходився і наскільки б не була затребуваною професія еколога на даний момент, він завжди має можливість надання впливу на стан екології в даній місцевості. Екологи завжди оточені великим вибором діяльності через нескінченну кількість проблем. Навіть хоча б через постійне зростання і розвиток сфери бізнесу і приватного підприємництва.
А в ідеалі справжній еколог - це ентузіаст. Але саме такі люди і роблять найбільші справи для планети.

Де вчитися, на яких спеціальностях?
Існують курси, після проходження яких, вам будуть надані сертифікати про те, що ви їх відвідували. Але, очевидно, що цінність таких сертифікатів навіть близько не може бути прирівняна до наявності повноцінного диплома, отриманого в престижному вузі.
Дві пріоритетні спеціальності: 6.040106 «Екологія, охорона навколишнього середовища та збалансованості природокористування», а також - 8.04010601 «Екологія та охорона навколишнього середовища». У ході навчання, студенти, крім придбання інших профільних навичок, вчаться, а саме:
1. Вивчати екосистеми, біосферу, взаємодії організмів, з'єднань і речовин.
2. Виявляти і відстежувати вплив факторів, що впливають на здоров'я живих істот, їх поведінку і життєдіяльність в цілому.
3. Виявляти, досліджувати і вирішувати локальні та глобальні екологічні проблеми.
4. Проводити лабораторні дослідження і математичні виміри, а також інші розрахунки.
Крім того, студенти-екологи отримують детальну інформацію про раціональну природоосвіту і про законодавчу базу, яка регулює екологічні питання.

Стати екологом можна, отримавши освіту в наступних ВНЗ (і не тільки):
• Львівський національний університет імені Івана Франка
• Київський національний університет будівництва і архітектури
• Луганський національний університет імені Тараса Шевченка
• Харківський національний університет будівництва та архітектури
• Луганський національний аграрний університет
• Житомирський національний агроекологічний університет
• Луцький національний технічний університет
• Запорізька державна інженерна академія
• Східноєвропейський національний університет ім. Лесі Українки
• Кременчуцький національний університет імені Михайла Остроградського
• Подільський державний аграрно-технічний університет
• Одеський державний екологічний університет
• Білоцерківський національний аграрний університет
• Таврійський державний агротехнологічний університет
• Криворізький національний університет
• Херсонський державний аграрний університет
• Вінницький національний аграрний університет
• Дніпропетровський державний аграрно-економічний університет
• Полтавська державна аграрна академія
• Харківський національний університет міського господарства імені О.М. Бекетова
• Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара
• Полтавський національний педагогічний університет імені В.Г. Короленка
• Київський національний університет імені Тараса Шевченка
• Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна
• Донбаська національна академія будівництва і архітектури
• Сумський державний університет

У деяких країнах конкурс на факультет екології і надалі на отримання робочого місця в цій галузі буває дуже високим. Та й сама професія вимагає високого рівня прихильності. Але результати діяльності еколога приносять таке задоволення, що затребуваність професії еколог набуває популярності.
Кожен бажаючий захистити природу замислюється "де отримати професію еколога". У кожній країні є як мінімум кілька таких установ. Але на сьогоднішній день одні з найкращих вищих навчальних закладів, які готують екологів, знаходяться у Великій Британії. Там також проводяться курси для аспірантів в галузі екології та суміжних дисциплін. Вони привертають багато уваги іноземців через те, що охоплюють максимально широке коло питань, включаючи економіку в екології.
Університет при департаменті навколишнього середовища в Нью-Йорку так само є місцем випуску найкращих екологів світу. Він пропонує шість варіантів, серед яких найпопулярнішою є професія інженер-еколог. Крім цього, тут так само можна отримати науковий ступінь магістра економіки навколишнього середовища та раціонального природокористування та інші дипломи.

Кар'єра
Докторська ступінь в галузі екології може привести до кар'єри фахівця по дикій природі, лісника або натураліста, кожен з яких буде свого роду вченим. Зазвичай такі фахівці допомагають аналізувати і раціоналізувати використання природних ресурсів з метою поліпшення навколишнього середовища. При цьому професія лаборант-еколог частіше має на увазі роботу під керівництвом саме такого вченого, ніж самостійну діяльність.

Ступінь магістра допоможе створити кар'єру в галузі управління екологічними програмами. Управління може поширюватися і на польові роботи, і на лісове господарство, і на екологічне планування, і на консалтинг.
Інша робота магістра екології (або інженер-еколог) може полягати в координуванні програм і управління природними ресурсами. І перше, і друге однаково допомагає покращувати і захищати екосистеми.

Екологи зі ступенем бакалавра можуть працювати викладачами в початковій, середній і старшій школі (одна з назв даної професії - біолог-еколог). Згодом, з придбанням докторського ступеня, може розширити можливості викладацької діяльності до навчання студентів та аспірантів коледжів і університетів.

На початку 2000 років XX століття почалася справжнісінька "мода" на екологію. Тоді люди почали плутати "зелених" активістів з професійними екологами. Однак не будь-яку справу приносить фінансовий дохід. І на перших рядках професія еколога завжди буде не там, де в ній мають потребу, через екологічну ситуацію, що склалася останнім часом, а там, де це дозволить в першу чергу економіка.

07 122 2016ДОРОГІ АБІТУРІЄНТИ І ВИПУСКНИКИ ШКІЛ!

Вас вітає довідково-інформаційний портал
СУЧАСНА ОСВІТА В УКРАЇНІ І ЗА КОРДОНОМ!

Підпишіться у формі підписки (див. нижче), щоб завантажити безкоштовно журнал «Сучасна освіта», в якому навчальні заклади запрошують докладніше дізнатися про набір абітурієнтів і правилах прийому.

Журнал висилається безкоштовно на е-мейл в цифровому форматі.

БЕЗКОШТОВНА ПІДПИСКА
Безкоштовно підписуйтесь на журнал «Сучасна освіта». Ми обов'язково надішлемо посилання по виходу видання, щоб ви могли завантажити журнал і читати онлайн.
Ніякого спаму! Увага! Ми не зможемо доставити пошту на домени .ru!