s-osvita.com.ua ЖУРНАЛ «СУЧАСНА ОСВІТА» Статьи из журнала Обучение за границей Central European University - 2014/2015


Шановні відвідувачі сайту!

Запрошуємо відвідати наш новий сайт OSVITA.IN.NET, де ви зможете ознайомитись з актуальними пропозиціями українських і закордонних університетів і не тільки ...

https://osvita.in.net

Безкоштовна освіта за кордоном – це не фантастика

   – Розкажи нашим читачам про UNISTUDY, як взагалі виникла ідея створити такий проект?
  – UNISTUDY – інформаційний проект про навчання та стажування за кордоном.
Проект UNISTUDY стартував у жовтні 2006 року. Він виник як спецпроект студентської газети «УНІВЕР» і спочатку планувався для студентів університету Шевченка, однак як відкритий онлайн-ресурс не міг бути прив’язаний до певного закладу, а тому швидко розповсюджувався по мережі. Новини UNISTUDY збиралися в дайджест і кожен охочий, хто підписався на розсилку, отримував на свою скриньку підборку можливостей навчання за кордоном.
Через рік було запущено сайт www.UNISTUDY.org.ua – відтоді  ми щодня розміщуємо там інформацію про стипендії для навчання в магістратурі чи аспірантурі, про тренінги, студентські конференції, літні школи тощо. Але ми все ще продовжуємо щотижня робити розсилку з короткими анонсами оновлень сайту. 
  – З якими складнощами зазвичай доводиться мати справу? Власний проект – це зазвичай й великий клопіт!
  – Український студент, який захоче навчатися за кордоном, традиційно може зіштовхнутися як мінімум з двома проблемами під час пошуку інформації: по-перше, не всі програми відкриті для громадян нашої країни; по-друге, багато з цих програм будуть йому не по кишені. Виходячи з цього, ми відповідно встановили два основні критерії відбору інформації: всі анонси стосуються саме українців або представників будь-якої країни; всі або принаймні частина витрат покривається організаторами заходу   – завдяки стипендіям або ж спонсорами. Таким чином, ми фільтруємо інформацію, економлячи час тим, хто може опинитися в потоці величезного об’єму пропозицій.
  Мабуть, було б набагато простіше зробити «вінегрет» - величезний портал про все потроху, але, по суті, ні про що. Ми ж робимо менше, зате конкретніше, чіткіше. Сподіваюся, що саме у такій «відібраності» інформації полягає користь від UNISTUDY.
  – Якими ти бачиш можливості навчання за кордоном для українських студентів?
  – Перш ніж говорити про можливості навчання за кордоном, слід прояснити собі, що ж таке це «навчання». Традиційно нам на думку спадає університет і все, що з ним пов’язано. Але освіта, тим паче вища – це не лише бакалаврат, магістратура й аспірантура. Слід розрізняти довгострокове та короткострокове навчання, формальну та неформальну освіту.
  Що таке довгострокове навчання, думаю, зрозуміло – це програми на семестр, рік, декілька років.
Для українських студентів є сьогодні чимало можливостей провести певний час в іноземному вузі. Як я вже зазначала, не всі вузи і країни є відкритими для нас, але якщо вже така можливість є, то зазвичай цими інституціями передбачені певні знижки або й повні стипендії. Тому навіть якщо студент не має коштів для навчання за кордоном, своїми зусиллями цілком реально потрапити на оплачувану програму. Усі розмови про те, що буцімто безкоштовна освіта, та ще й за кордоном, неможлива, втрачають актуальність. У мене є чимало знайомих, які своїм досвідом довели, що це не фантастика. Треба лише набратися терпіння і добре пошукати. 
  А от короткострокові програми навчання – це різноманітні конференції, тренінги, семінари, молодіжні обміни, літні та рідше зимові школи тощо. Такі курси тривають від трьох днів до кількох тижнів. Вони можуть бути пов’язані з певною навчальною дисципліною, а можуть носити загальний характер і мати відношення до різноманітних сфер життя.
  Особливо багато шансів є у молоді, яка активна вже тут, в Україні. Представникам різноманітних студентських, молодіжних груп, громадських організацій та представникам «третього сектору» буде легше потрапити на такі от короткострокові програми, оскільки в Європі цьому приділяється багато уваги, і відповідно створюються всі умови.
  Такі заходи ще називають «неформальною освітою» (non-formal education), оскільки «навчання» відбувається у невимушеній атмосфері: починаючи від підходу до самого поняття навчання (воно зорієнтовано на здобуття певних практичних навичок), закінчуючи тими ж приміщеннями, де воно відбувається (це може бути готель, конференц-зал, просто на вулиці).
  Важливим є те, що під час такого навчання кордони між учителем  або ж тренером і просто учасником майже стираються: тренери зазвичай самі є молодими людьми, просто вони мають більше досвіду, як професійного, так і життєвого. А тому від такого спілкування можна взяти максимум.
  Взагалі, багато моїх знайомих радять тим, хто хоче поїхати на навчання по довгостроковій програмі спочатку поїздити по таких от «маленьких» проектах – подивитися на світ і набратися трохи досвіду. До речі, при розгляді заявок на стипендійні програми крім академічної успішності береться до уваги те, чи приділяла людина час неформальній освіті, і це вважається безумовним плюсом.
  Хочу також одразу попередити, що UNISTUDY – це виключно інформація і ніщо більше. Лише наполегливість та ініціативність конкретної людини може привести до конкретних результатів. Ми лише показуємо, які можливості є. А тому я не втомлююсь повторювати: можливості є, ними варто користуватися.
  – Розкажи нам про свій власний досвід навчання за кордоном.
  – Я була за кордоном якраз по короткострокових програмах, чому й стверджую, що це цікаво й корисно.
  Особисто я поки що не збираюся їхати за кордон надовго і зупинятися на якійсь конкретній країні. Але мені цікаво відвідати якомога більше країн, подорожувати, знайомитися з однолітками з Європи.
Комусь може видатися дивним, але мені особливо цікаво подорожувати країнами центрально-східної Європи.
  Досі я побувала на тренінгах у Литві, Молдові (в рамках програми Youth in Action – Молодь в дії – авт. прим.), на дещо іншого характеру заходах в Німеччині та Латвії. Щодо Youth in Action, то ці проекти мають особливо зацікавити представників молодіжних громадських організацій – саме вони є прямою цільовою аудиторією програми.
  У Литві ми говорили про мас-медіа та питання дискримінації, у Молдові – про менеджмент та маркетинг громадських організацій. 
  У Німеччині я була на міжнародному воркшопі для молодих журналістів (M100 Youth Media Workshop) – зараз ця подія стає відомішою в Україні серед молодих журналістів, а ми тоді в 2007 році були першими представниками від нашої країни.
  У Латвії я була на події не зовсім студентській, на ній була представлена більш широка аудиторія. Це був BarCamp Baltics – така собі конференція про Інтернет і нові медіа. Кого цікавить дана тематика, той легко знайде в мережі подробиці щодо баркемпів як таких.
  Участь в таких проектах вчить думати й аналізувати світ навколо, наштовхує на багато роздумів. Це чудова можливість дізнатися про інші країни через людей, які їх представляють. Це те, чого не прочитати в жодних путівниках.
  До речі, усі програми, у яких я брала участь, були безкоштовними. Організатори покривали практично всі або частину витрат: проїзд, проживання, харчування.
  – Що ви далі плануєте робити з UNISTUDY?
  – Найголовніші поточні події UNISTUDY – це оновлення, оновлення і ще раз оновлення сайту. Однак ми проводимо і деякі інші заходи.
  Я не випадково згадувала вище поняття баркемп. Баркемп – це формат конференції або іншого заходу, де його організаторами є самі учасниками. Головне в баркемпі – атмосфера неформального спілкування. Саме це ми намагаємося вносити в офлайнові події UNISTUDY, які почали проводити цього року.
  У жовтні це був (не)круглий стіл «Навчання за кордоном – це реально», де ми зібрали не просто, як це зазвичай відбувається, офіційних представників певних програм, а людей, які брали в них участь і поділилися реальним, живим досвідом. 
  А нещодавно, в кінці листопада, відбулася презентація-семінар уже згадуваної програми Youth in Action для Києва.
  Подібну практику ми збираємося продовжувати і в наступному році, про що саме говоритимемо – визначиться пізніше. Ідей вистачає.
  Не відкриватиму всі карти наперед, але скажу, що в наступному році користувачів сайту чекатимуть нові сервіси, ще більше анонсів і декілька офлайнових зустрічей з можливістю обміну досвідом і невимушеного спілкування.
  – Проект - це завжди цікаво, але якими є саме твої плани на майбутнє?

  – Важко говорити про якісь глобальні плани, адже життя завжди може внести свої корективи. Але у найближчій перспективі я збираюся надалі розвивати проект UNISTUDY, планую працювати ще над деякими проектами.
  Що стосується навчання за кордоном, наразі я орієнтуюся не так на довгострокове навчання, як на участь у якомога більшій кількості короткострокових програм. Я обрала такий шлях. Мені поки що не хотілося б залишати Україну на довгий час – у мене ще є достатньо ідей, які хотілося б втілити в цій країні і для цієї країни.
  Взагалі, бажано, щоб кожен, хто хоче поїхати на навчання за кордон дав собі відповідь на питання: «навіщо це мені потрібно». Бо багато хто, мабуть, просто іде за модою, чи то не знає, як себе реалізувати. Треба також розуміти, що навчання і, відповідно, життя в іншій країні – це свого роду виклик, і людина має бути сильною та готовою до особистих змін. На жаль, багато хто їде, щоб не повернутися… У Європі є таке поняття як «академічна мобільність» - можливість навчатися в різних країнах, подорожувати, здобувати новий досвід. Цю концепцію я закладаю в свою роботу над UNISTUDY. Мені хотілося б, щоб наші студенти використовували можливості цієї мобільності й поверталися додому – впроваджувати нові прогресивні ідеї в нашій країні. Хоча, безумовно, це індивідуальний вибір кожного.


 

Автор. Підготувала О. Мукосій

07 122 2016ДОРОГІ АБІТУРІЄНТИ І ВИПУСКНИКИ ШКІЛ!

Вас вітає довідково-інформаційний портал
СУЧАСНА ОСВІТА В УКРАЇНІ І ЗА КОРДОНОМ!

Підпишіться у формі підписки (див. нижче), щоб завантажити безкоштовно журнал «Сучасна освіта», в якому навчальні заклади запрошують докладніше дізнатися про набір абітурієнтів і правилах прийому.

Журнал висилається безкоштовно на е-мейл в цифровому форматі.

Ніякого спаму! Увага! Ми не зможемо доставити пошту на домени .ru!