s-osvita.com.ua ОБУЧЕНИЕ ЗА РУБЕЖОМ Образование в Швейцарии Шлях до Нобелівської премії – освіта в Швейцарії


Шановні відвідувачі сайту!

Запрошуємо відвідати наш новий сайт OSVITA.IN.NET, де ви зможете ознайомитись з актуальними пропозиціями українських і закордонних університетів і не тільки ...

https://osvita.in.net

Шлях до Нобелівської премії – освіта в Швейцарії

  Журнал «Сучасна освіта» №9(71) 2010

Що першим спадає на думку при згадуванні Швейцарії? Найзручніші армійські ножі, найбільш точні годинники, комфортабельні готелі та гірськолижні курорти. Останні кілька років до цього переліку додають ще й Великий андронний колайдер. Здавалося б, зовсім різні речі! Але їх об’єднують швейцарська бездоганна якість та надійність, які прославили цю невеличку країну далеко за її межами. Те саме стосується і системи швейцарської вищої осві-ти. Недарма держава займає одне з перших місць у світі за кількістю нобелiвських лауреатів.
Девіз мушкетерів
Швейцарію можна порівняти з казаном, в якому протягом століть “варилися” і перемішувалися різні культури, народи та етноси. На сьогодні вона складається з 23-х  автономних “міні-держав” - кантонів, кожний з яких має власну конституцію, парламент, уряд та самостійно вирішує внутрішні питання. А разом вони утворюють Швейцарську Конфедерацію, або, як її ще по-старовинному називають, Гельвецію. Центральний уряд займається лише формуванням загального федеративного бюджету, друком грошей та міжнародною політикою. Одначе, швейцарців не назвеш роз’єднаним народом, хоча й розмовляють вони різними мовами - німецькою, італійською, французькою та ретророманською. Відоме гасло мушкетерів: “Один за всіх, і всі - за одного!” Олександр Дюма-старший запозичив саме у місцевого населення. До речі, всі чотири мови є державними.
Країна вражає і дивує багатством... парадоксів. Вона не має виходу до моря, але володіє потужним флотом. Вже не одне століття притримується повного воєнного нейтралітету, не утримує регулярних військ, не входить до Євросоюзу, але є впливовим  гравцем на міжнародній арені. Саме в Швейцарії знаходяться штаб-квартири ООН, Червоного Хреста та багатьох інших всесвітніх організацій.

 За кількома лекалами
Роками точаться запеклі дискусії щодо того, яка система освіти краща - британська, американська, німецька, італійська або французька. Швейцарія таку суперечку для себе вирішала легко: взяла найкраще з кожної із зазначених систем. Вища школа тут складається з двох секторів: університетського та професійно-технічного. Останній є більш вузько- профільним та тісно пов’язаним з практичною діяльністю. До нього входять різноманітні коледжі, бізнес-школи, вищі школи готельного менеджменту та туризму. Між іншим, швейцарські навчальні заклади, що готують фахівців для готельної і туристичної індустрії, вважаються одними з найкращих як і в Європі, так і за її межами. Швейцарія створила передову модель освіти в цій галузі, яку наслідують університети багатьох держав. Чимало іноземців віддають перевагу саме швейцарським коледжам з їх вузькою професійною спеціалізацією. Вступити до коледжу легше, ніж до університету, тому такий вибір - найперспективніший, бо, по-перше, дає змогу за 2 - 4 роки здобути престижну професію, а, по-друге, відкриває двері до швейцарського університету тим, хто бажає продовжити навчання.
Ще одна цікава особливість тутешньої системи освіти полягає в жорсткому контролі за якістю знань випускників. Тут неможливо просто “просидіти” в університеті п’ять років. Щоб отримати диплом студентам доводиться попріти і пройти кілька серйозних випробувань. Перше з яких на них чекає вже через рік після вступу - спеціальний екзамен з профільного предмету. Звучить не надто загрозливо, але як показує статистика: після нього відсіюється до 50% першокурсників. Такий самий іспит студенти складають і після другого року навчання. Залишаються тільки ті, хто справді вчиться і прагне засвоїти навчальний матеріал якомога краще. Саме тому кількість студентів навіть у найбільших ВНЗ не перевищує 20 тис. Згадані іспити вправно регулюють чисельність студентства.

В Гельвеції вища школа має давні традиції. Перший університет тут був заснований ще в 1460 році в місті Базель. На сьогодні в країні діє 10 державних кантональних університетів, 7 університетів прикладних наук та 2 федеральних інститути технологій.

ВНЗ підпорядковуються і федеральному уряду, і кантонам, тому єдиної освітньої програми у них немає. Програми за різними спеціальностям у різних кантонах суттєво відрізняються одна від одної. Але їх об’єднують стандарти Болоньскої декларації, яку Швейцарія підписала у 2001 році. Тому за 4 роки студент отримує ступінь бакалавра, а ще через два - ступінь магістра.
Через те, що альпійська конфедерація - багатомовна держава, то й викладання в різних вишах ведеться на одній з державних мов. Університети Базеля, Берна, Цюріха, Люцерна і Санкт-Галлена послуговуються німецькою. Французьку використовують в університетах Женеви, Лозанни і Невшателя. В Лугано лекції читають італійською мовою. Але в усіх ВНЗ з кожним роком нестримно зростає кількість магістерських і бакалаврських програм, що повністю або частково викладаються англійською. Тож, тим, хто планує підкорювати швейцарські освітянські “Альпи”, необхідно володіти однією чи краще двома іноземними мовами.

Вступ
В Швейцарії досить толерантно ставляться до українського атестату про закінчену  середню освіту, головне щоб він був перекладений і легалізований відповідним чином. При цьому конкретні вступні вимоги встановлює кожен університет самостійно. Вони залежать від престижності вишу та кантону, в якому він розташований. Для того, щоб їх дізнатися та перевірити чи вистачить для вступу в обраний університет вашого атестату, слід звернутися безпосередньо до цього закладу. Листування з університетом займає зазвичай два-три місяці.
У німецькомовній частині федерації університети більш прискіпливі до іноземних абітурієнтів, ніж у франкомовній. Щоб стати студентом в Женеві, Лозанні, Невшателі, де викладають французькою, зазвичай достатньо скласти вступний іспит для іноземців в спеціальній приймальній комісії у Фрібурзі та мати гарний атестат. Німецькомовні університети додатковою умовою висувають необхідність спершу закінчити два курси у вітчизняному університеті, продемонструвати за цей час високі академічні показники, а вже тільки після цього їхати за вищою освітою до Швейцарії.
Враховуйте те, що через відсутність єдиних критеріїв оцінки абітурієнтів, кожен університет самотужки вирішує, чи достатньо підстав для вашого зарахування. Рішення комісії значною мірою буде залежати від вашого рівня іноземної та результату єдиного екзамену для іноземців, який проводиться у Фрібурзькому університеті на початку осені - у вересні-жовтні. Він складається з трьох обов’язкових дисциплін - іноземної, математики та історії і двох дисциплін, які обирає вступник. На вибір дається друга іноземна, географія, фізика, хімія або біологія. Погодьтеся, здати все це, та ще й німецькою або французькою мовою не так легко. Допомогти підготуватися абітурієнтові до вступних випробувань можуть підготовчі курси University Preparatory Courses for Studies at Swiss Universities, які проходять на базі Фрібурзького університету. Навчання на них триває з жовтня по червень і коштує близько 4000 франків.

Традиційний набір необхідних документів для зарахування виглядає так:  
- заява встановленого зразка;  
- мотиваційний лист на 400 слів;
- шкільний атестат, перекладений англійською і завірений штампом “Апостиль”;
- рекомендаційні листи від вчителів (викладачів);
- академічна довідка про перелік курсів, що прослуховувалися у вузі (школі) з кількістю годин і оцінками (за потреби).
- сертифікат одного з міжнародних мовних іспитів - TOEFL, IELTS, DALF або TestDaf (в залежності від вишу). За відсутності сертифіката - довідка про вивчення англійської протягом щонайменше 3 років.
- копія паспорта і 4 фотокартки 3*4;
- довідка про наявність коштів для сплати за навчання і проживання.

Ще один варіант потрапити до швейцарського ВНЗ - скористатися програмою обміну студентами. Швейцарія брала участь в проекті ERASMUS (European Community Action Scheme for the Mobility of University Students) і підтримує проект SOCRATES, що дозволяє здійснювати академічний обмін із університетами-партнерами в різних державах, зокрема і в Україні.

Без сесій живуть студенти весело...
При вступі до швейцарського університету слід враховувати те, що на деякі факультети прийом іноземців обмежений, наприклад, на такі спеціальності, як “Психологія”, “Фармакологія” і “Фізіологія”. Потрапити на медичний факультет в Альпійській республіці також практично неможливо: професія лікаря тут така популярна, що місць на університетських лавах не вистачає навіть для власних громадян. А от політехнічні вищі школи приймають іноземців радо.

Навчальний рік в Швейцарії поділений на два семестри. Осінній семестр починається в серпні (лекції - з середини вересня) і триває до кінця січня. Літній семестр починається в лютому (лекції - з середини лютого) і закінчується в травні. Сесій, як таких, у вишах немає.

Форма навчання в університетах федерації досить-таки ліберальна: є список обов’язкових предметів, а в якому темпі займатися і яку кількість іспитів здавати в кожному семестрі, студент вирішує самостійно. Студент має право відвідувати будь-які заняття і лекції університету незалежно від обраної ним спеціальності.
Університети в Швейцарії - це такі собі “республіки” в республіці. Вони мають розгалужену інфраструктуру та гарне матеріально-технічне забезпечення. Тут працюють музеї і архіви, бібліотеки і поліклініки, лабораторії і басейни. Окрім цього, до послуг студентів різні ресторани, їдальні і кафе, служби з працевлаштування і оренді житла, усілякі консультаційні організації, які дають поради зі страхування, медичного обслуговування, стипендіальним програмам тощо.  

Грошовий розрахунок
Освіта в Гельвеції, на відміну від її годинників, коштує порівняно не дорого навіть для іноземців. Навчання в державному університеті обійдеться у 1200 - 8000 (1 CHF = 0,7 EUR) франків (CHF) на рік в залежності від обраного факультету і навчального закладу. Також при поданні документів слід буде сплатити обов’язковий вступний внесок у 200 - 550 франків. А от жити і харчуватися у одному з центрів світового туризму не так вже й дешево. За різними підрахунками студент потребуватиме від 1 500 до 2800 франків на місяць. З них 250 - 350 піде на сплату гуртожитку. Вартість оренди кімнати або квартири без меблів складає близько 400 - 600 франків на місяць. Як правило, цю суму студенти ділять на двох або трьох, тоді оренда обходиться набагато дешевше. Господарі квартир зазвичай вимагають внести передоплату за три місяці вперед. Виходить, що відразу потрібно викласти щонайменше 1200 франків. Додайте сюди оплату за перший місяць, і вийде 1600 франків. Чимало! За мебльовану квартиру потрібно доплачувати ще 100 - 300 франків.
Одяг і взуття в Швейцарії високої якості, відповідно і ціни на них не поступаються якості. Тому студенти полюють за 50 - 70 % знижками під час сезонних розпродажів.

При таких цінах, закономірно вникає питання про стипендії і працевлаштування. Претендувати на стипендію в Швейцарії, на жаль, можуть далеко не всі іноземці. Якщо говорити про вихідців з країн СНД, то отримати її можуть лише особи із вищою освітою (бакалаври та магістри), що бажають потрапити до аспірантури державного швейцарського ВНЗ.

Також українські бакалаври віком до 30 років, які добре володіють німецькою, мають право скористатися стипендією MAPOW, що її надає університет Санкт-Галлену (www.mapow.ch). У програмі MAPOW можуть брати участь студенти економічних вишів, які навчаються за спеціальностями: економіка, бізнес-адміністрування, право, міжнародні відносини, менеджмент. Претенденти, що пройшли конкурсний відбір MAPOW, протягом 10 місяців перебувають у Швейцарії, перші 5 з яких вони засвоюють теорію в аудиторіях Санкт-Галленського університету, а ще 5 місяців - проходять стажування у компаніях та фірмах. Стипендія фінансує все, крім перельоту та візи. Відбір кандидатів проходить  кожного року восени і проводиться у 2 етапи: шляхом анкетування і співбесіди у посольстві Швейцарії. Але конкурс на програму просто шалений: щороку обирають лише 8 кандидатів із країн Східної Європи, Центральної Азії та колишньої Югославії
Навантаження у швейцарських ВНЗ коливається в межах 50 - 60 годин лекцій та семінарів на тиждень. При такій інтенсивній підготовці важко знайти час для підробітку. Але якщо у іноземного студента є бажання працювати і поліпшити своє матеріальне становище, то йому потрібно отримати дозвіл на роботу. Після чого він зможе підробляти 15 годин на тиждень, але тільки в тому разі, якщо це не заважатиме навчанню і ніяк не відобразиться на академічній успішності.

Віза
Ще один важливий етап перед виїздом за кордон на навчання - це оформлення студентської візи. Для її отримання обов’язково слід подати до посольства Швейцарії такі документи:
- 3 примірники заповненого (німецькою, французькою, італійською або англійською мовою), датованого і власноручно підписаного формуляру візової анкети (роздруковується з офіційного сайту амбасади);
- дійсний закордонний паспорт (дійсний, щонайменше, протягом трьох місяців після запланованого повернення зі Швейцарії) з копією;
- 4 фотокартки паспортного
формату;
- копію першої сторінки паспорту (з фото і прізвищем);
- копію сторінок з дійсними візами інших країн;
- автобіографію (CV);
- особистий лист - обґрунтування вашого бажання навчатися у Швейцарії;
- підтвердження від навчального закладу про зарахування;
- документ-підтвердження про сплату за рік навчання;
- підтвердження фінансової спроможності (щонайменше 20 тис. швейцарських франків на банківському рахунку);
- отримані раніше дипломи/атестати, перекладені на іноземну мову та відповідно легалізовані;
- письмове зобов’язання залишити територію Швейцарії після отримання диплому.
Усі документи для оформлення студентської візи мають подаватися разом з копіями. Посольство стягує з заявника консульський збір у розмірі 74 долара.

Після подачі документів, вони вирушають поштою в Центральний офіс у справах іноземців в м. Берн  на розгляд (тому посольство додатково вимагає 5 доларів для сплати поштових послуг). Звідти можуть вислати для заповнення додаткові анкети або питання. На них  потрібно буде оперативно відповісти. Після розгляду всіх документів, з Берна висилають дозвіл на довгострокову студентську візу Permit B. Слід враховувати, що процес оформлення може тривати від 6 до 12 тижнів.

Корисна інформація
Посольство Швейцарії в Україні знаходиться за адресою: вул. Козятинська, 12, Київ
Tел: (+38) 0 44 590 44 85 (понеділок - четвер з 15.00 до 16.30)
Сайт: www.eda.admin.ch/kiev
E-mail: kie.visa@eda.admin.ch

Компанії, котрі допомагають пройти навчання в Швейцарії:
Навчальна Компанія STUDY.UA
 м. Київ, бул. Дружби Народів 7 оф. 22
Телефон: (044) 501-1267
www.obuchenie.com.ua

Навчання за кордоном “ISTUDY”
м. Київ, пер. Лабораторний 1,
офіс 260-а
Тел.: (044) 528-2622, 222-7919
www.istudy.com.ua

Компанія “Studentland”
м. Киев, вул. Михайлівська, 15, оф. 8
Телефон: (044) 230-8373
www.studentland.ua

Підготувала Надія Бучнєва


Оформите подписку на журнал "Сучасна освіта".

Только так Вы не пропустите ни одного материала. Возможно, самого важного для Вас.

 

07 122 2016ДОРОГІ АБІТУРІЄНТИ І ВИПУСКНИКИ ШКІЛ!

Вас вітає довідково-інформаційний портал
СУЧАСНА ОСВІТА В УКРАЇНІ І ЗА КОРДОНОМ!

Підпишіться у формі підписки (див. нижче), щоб завантажити безкоштовно журнал «Сучасна освіта», в якому навчальні заклади запрошують докладніше дізнатися про набір абітурієнтів і правилах прийому.

Журнал висилається безкоштовно на е-мейл в цифровому форматі.

Ніякого спаму! Увага! Ми не зможемо доставити пошту на домени .ru!