s-osvita.com.ua ОБУЧЕНИЕ ЗА РУБЕЖОМ Образование в Израиле Вища освіта в Ізраїлі


Шановні відвідувачі сайту!

Запрошуємо відвідати наш новий сайт OSVITA.IN.NET, де ви зможете ознайомитись з актуальними пропозиціями українських і закордонних університетів і не тільки ...

https://osvita.in.net

Вища освіта в Ізраїлі

Журнал «Сучасна освіта» №3(86) 2012
Ізраїль, маленька начебто країна, славиться різноманітністю своїх пам’яток: святі місця, історичні пам’ятники і музеї, приголомшлива природа, прекрасний пляжний відпочинок і веселе нічне життя... Тут велика російськомовна громада - і це багато в чому сприяє тому, що росіянам тут легко і комфортно: російською мовою можна порозумітися навіть на вулиці, знайшовши серед випадкових перехожих того, хто вас зрозуміє. Практично в кожній держустанові, банку чи магазині є російськомовні співробітники. Газети, телебачення, вистави та інші розваги теж не дадуть відчути мовної ізоляції.
Під час літнього відпочинку, під впливом смачної їжі, гарячого сонця і чогось такого, що важко визначити словами, розумієш, що хочеться пожити тут довше, ставши на час частиною яскравого карнавалу мов, культур і традицій. Поїхати сюди вчитися - ось найбільш логічний для молоді спосіб розширити свій кругозір і пізнати цю країну ближче.

Спеціальності та ВНЗ
Ізраїльська вища освіта (як і досягнення Ізраїлю в галузі науки і технології) високо котирується в Європі та США. Одним з найбільш престижних ВНЗ вважається Хайфський Техніон, відомий на весь світ факультетами точних наук, комп’ютерних технологій та медицини. Провідні корпорації звертаються до здібних випускників з пропозиціями роботи ще до того, як ті встигають забрати з секретаріату диплом.
В галузі гуманітарних наук лідирує Єврейський університет, розташований в Єрусалимі. Зрештою, де, як не в Ізраїлі вивчати археологію, історію, релігієзнавство, біблеїстику, стародавні мови, арабську культуру, міжнародні відносини і політологію Близького Сходу?
Популярними напрямками ізраїльської освіти сьогодні також є менеджмент, економіка, психологія.
В Ізраїлі 7 університетів, інститут Техніон і кілька десятків коледжів. Ось посилання на офіційні сайти деяких навчальних закладів.
- Хайфський університет - www.haifa.ac.il
- Техніон - www1.technion.ac.il
- Єврейський університет - www.huji.ac.il
- Тель-Авівський університет - www.tau.ac.il
- Бар-Іланський університет - www1.biu.ac.il
- Беер-Шевський Університет - http://in.bgu.ac.il
- Академічний коледж в Герцлії - http://portal.idc.ac.il


ПрограмиЯкщо ви підпадаєте під дію Закону про повернення, то репатріація та отримання ізраїльського громадянства дають вам право на участь у молодіжних програмах Єврейського агентства Сохнут та істотну грошову допомогу в процесі навчання. Інформацію можна отримати тут: www.jafi.org.il/JewishAgency/Russian/Aliyah/MOLODEGE+ I + STUDENTI.
Якщо ж ви не плануєте репатріюватися, для вас відкриті програми навчання іноземних студентів. Вони є в усіх університетах і в деяких коледжах.
Неакадемічні програми тривають від семестру до року. У них зазвичай вивчають іврит, знайомляться з іудаїзмом і єврейськими традиціями, політичним життям сучасного Ізраїлю. Існують також семінари для представників інших конфесій.
Академічні програми передбачають навчання з метою отримання академічного ступеня. Навчання на перший ступінь В.А. (бакалаврат) з гуманітарних наук триває 3 роки, з технічних (В.Тесh) - 4. Отримання другого академічного ступеня М.А. (магістр) займає від 2 до 5 років, залежно від успішного завершення заключної наукової роботи (дисертації). Отримання докторського ступеня (Рh.D.) і програми постдок для вчених тривають кілька років, залежно від того, як просувається дослідження.

ВікАбітурієнтам з інших країн слід звернути увагу, що не всі ВНЗ приймають студентів, які не досягли 18 років. З’ясувати це можна, зв’язавшись безпосередньо з координатором навчальних програм для “заморських” (overseas) претендентів.
Ізраїльська система освіти відрізняється від української: місцеві жителі навчаються в школі 12 років, а потім більшість майбутніх студентів призиваються в армію або проходять альтернативну службу. Після військової служби хлопець чи дівчина зазвичай починають самостійне життя і з’їжджають з батьківського будинку, що не заважає батькам щотижня привозити “дитинці” деко-друге домашньої їжі. Середній вік місцевого студента-першокурсника становить близько 23 років.
Так що вам простіше всього повчитися рік або два вдома, а потім вже вступати в ізраїльський університет або коледж. Інший варіант - отримати ступінь бакалавра і приїхати до Ізраїлю, щоб вчитися в магістратурі.

Вступ і візаПроцес вступу регламентується безпосередньо навчальним закладом. Найпростіше зв’язатися по електронній пошті з координатором програми, що вас цікавить. Запис і подання документів на розгляд вступної комісії вимагають сплати грошового збору, тому, перш ніж відсилати документи, з’ясуйте, які ваші шанси на вступ, чи є додаткові умови на зразок вступних іспитів з профільних предметів (таке практикується в технічних ВНЗ), - і тоді вже записуйтеся.
Запам’ятайте: спочатку ви повинні вступити на програму, що вас зацікавила, - і лише потім звертатися за візою. Координатор допоможе вам зібрати необхідні довідки. Незважаючи на скасування візового режиму між Україною та Ізраїлем, для перебування в країні з метою навчання необхідна віза типу А-2. Це студентська віза, її необхідно продовжувати раз на рік.

Англійська або іврит?У кожному університеті існують академічні програми, де викладання ведеться англійською мовою. Крім того, більшість програм потребує пройти інтенсивний курс івриту (“ульпан”).
Взагалі добре знання англійської мови необхідно кожному ізраїльському студенту: тут прийнято читати наукову літературу в оригіналі. Перекладів на іврит мало, і вони не завжди високої якості. Крім того, велика громада англомовних ізраїльтян справно поставляє студентів, викладачів і службовців університету. Тому можна сміливо сказати, що головна мова для студента в Ізраїлі - це все ж англійська.

Матеріальне питанняНавчання в Ізраїлі платне і зовсім не дешеве - для громадян країни близько 10 тис. шекелів на рік (близько 2,8 тис. доларів). Студенти, що мають ізраїльське громадянство, використовують накопичувальні програми, грошовий подарунок від держави за армійську службу, звертаються в різні фонди з проханнями про стипендії. Переважна більшість студентів поєднує навчання і роботу. В основному працюють офіціантами, нічними охоронцями, прибиральниками, продавцями, сидять з дітьми, доглядають за хворими. Популярна зайнятість в call-centers, там є спеціальні ставки для студентів.
Для іноземних громадян оплата вища - від 8 тис. доларів на рік і більше. Для неакадемічних програм ціни варіюються в залежності від тривалості навчання та інших факторів.
Студентам призначена знижка в громадському транспорті, при відвідуванні музеїв, багатьох кінотеатрів та концертів. При цьому більшість студентів працюють, забезпечують себе самі хоча б частково, живуть окремо від батьків і взагалі пройшли хорошу школу самостійності в армії. Так що вони дивляться на навчання з точки зору доцільності витрат. Якщо для продовження навчання в магістратурі потрібен середній бал близько 85, то немає сенсу не спати ночами заради того, щоб в результаті вийшло 86. Краще проскочити важкий предмет або суворого викладача з оцінкою нижчою - а надолужити різницю там, де це легше зробити.
Інша сторона такого відношення - це розуміння, що, оскільки освіта платна, університет зобов’язаний надавати послуги і вирішувати певне коло проблем. Деканат та студентське об’єднання зазвичай допомагають студенту вийти зі складної ситуації: є грошові позички з низьким відсотком, безкоштовні репетитори (студенти-старшокурсники, які отримують стипендію за свою роботу) і т. ін.

СеместриНавчальний рік починається в жовтні та закінчується в червні. На численні релігійні та державні свята навчання переривається. Дата початку навчального року зсувається в залежності від релігійного свята Суккот (свято Кущів) - наприклад, в 2011-2012 році навчання розпочнеться 30 жовтня. Всі державні свята і пам’ятні дати в Ізраїлі святкуються за традиційним місячним календарем, тому кожен навчальний заклад заздалегідь розміщує на сайті календар на найближчий навчальний рік. В середньому кожен семестр триває 13-14 тижнів.
Навчання на перший ступінь займає 3-4 повних дні на тиждень, на другий - звичайно 2 або навіть менше. Маються на увазі, звичайно, години, коли проводяться лекції: час, який ви витрачаєте на домашні завдання або підготовку до іспитів, при цьому не враховується. Студенти самі складають собі розклад, не в останню чергу керуючись відгуками випускників про те, де цікаво, де занадто багато презентацій, а де в кінці семестру буде “драконівський” іспит. Формально відвідування лекцій обов’язкове, а на практиці - залежить від викладача. Особливо прискіпливі можуть за прогули не допустити до іспиту.
На початку семестру публікується список рекомендованої літератури. Вся вона береться в бібліотеці або електронних інформаційних сховищах. На початку кожного семестру бібліотеки (у кожного факультету своя) проводять для студентів інструктаж - як правильно шукати інформацію, як користуватися електронними науковими ресурсами і т. д. Ніхто не буде цікавитися, чим ви зайняті та наскільки просунулися у вивченні матеріалу. В кінці семестру вас чекає або письмовий іспит, або здача реферату (від 10 аркушів). Можливі проміжні завдання: скажімо, підготувати виступ зі слайдами на задану тему. Прохідний бал
зазвичай 60 (за 100-бальною системою). Часто підсумкова оцінка ділиться на частини: наприклад, відвідуваність становить 20%, іспит - 50% і реферат - 30%.
Лабораторні роботи з фізики, математики, хімії та біології найчастіше виконуються групами з декількох студентів, де всі отримують однакову оцінку. Так само всі рівні і в конспектуванні: конспекти мало хто пише від руки, вважаючи за краще роботу на лептопах, і зміст лекції прийнято “розкидати” на всіх, щоб нікому не образливо було, і “стенографувати” по черзі. Зробити ксерокс конспекту дають без проблем, а тих, хто скупитися, називають “соціоматамі”. Втім, є окремі ВНЗ або факультети, де конкуренція між студентами висока: наприклад, Хайфський Техніон або факультети психології. З чуток, там можуть і не той конспект підсунути, або “випадково” не сказати, що треба було приготувати до презентації.

СесіїСписати на іспиті практично неможливо. У всякому разі, я жодного разу ще не бачила нікого, кому б це вдалося. Та й не намагаються особливо. Не думаю, що ізраїльські студенти такі вже чесні, просто це занадто складно. Кожен студент отримує свою версію іспиту, де самі питання і варіанти відповідей на них знаходяться в іншому порядку, ніж у інших. Студентів розсаджують так, щоб між ними було як мінімум два порожніх стільця. За порядком упродовж всього іспиту стежать спеціально найняті суворі тітоньки пенсійного віку. В туалет виходити не дозволяється: усіх просять відвідати цей заклад перед початком іспиту. Ніяких шпаргалок теж не сховаєш: за стілець (в Ізраїлі в більшості аудиторій немає столів, а тільки стільці з підлокітником для письма) сідаєш з ручкою і посвідченням особи. Зате на іспит у великій кількості приносяться соки, цукерки, шоколадки, що може якось морально підтримати.
Для складання кожного іспиту є 2 дати. Це дає студентам можливість перездати навчальний матеріал повторно з метою підвищення оцінки або просто вибрати той день, який їм більше підходить. Зручно! А ось неприємним аспектом ізраїльської вищої освіти я б назвала прагнення проводити екзаменаційну сесію в канікули. Спочатку здаєш іспити, а в решту часу відпочиваєш - скільки вийде. Іспитів і курсових може бути і 8, і 12. Загалом, нудьгувати не доводиться!

ПобутІноземні студенти не завжди мають право на місце в гуртожитку, тому зазвичай кілька людей разом винаймають квартиру неподалік від університету - через студентську організацію. Якщо ви шукаєте квартиру, обов’язково заздалегідь перевірте прилеглі маршрути і вартість громадського транспорту. Він в Ізраїлі недешевий, тому є сенс придбати проїзний квиток. Важливо знати, що напередодні суботи та саму суботу до вечора громадський транспорт не працює, тому продумайте альтернативні варіанти пересування у вихідні. Наприклад, є райони, де діє маршрутне таксі.
Життя дешевше на периферії (південь і північ країни), але в центрі більше розваг і можливостей для працевлаштування. Хоча за українськими мірками відстані в Ізраїлі смішні: година їзди на електричці - і ви потрапляєте з півночі до центру, або з півдня в Єрусалим.

Посольство Держави Ізраїль в Україні
01901, м. Київ, бульвар Лесі Українки, 34
Web-site: http://ukraine.mfa.gov.il/
Прийом документів для отримання віз:
Понеділок - четвер, 08.00-10.00
Довідки за телефоном: +38(044) 586-15-00

Ізраїльські культурно-інформаційні центи (ІКЦ) при Посольстві Держави Ізраїль в Україні
м. Київ, бульвар Лесі Українки, 34, 5 поверх
тел.: 38(044) 285-68-36; факс: 38(044) 285-33-69
м. Одеса, вул. Грецька 17
тел.: (048) 723-40-80, (048) 723-02-05
факс: (048) 723-61-06
e-mail: odessa@il4u.org.il
м. Харків, вул. Пушкінська, 32
тел. (057) 715-66-01
e-mail: kharkov@il4u.org.ua
м. Дніпропетровськ, просп. Карла Маркса, 98
тел.: (056) 370-32-05

За матеріалами Анни Розе (www.edunnews.ru)

 

Оформите подписку на журнал "Сучасна освіта".

Только так Вы не пропустите ни одного материала. Возможно, самого важного для Вас.

 

07 122 2016ДОРОГІ АБІТУРІЄНТИ І ВИПУСКНИКИ ШКІЛ!

Вас вітає довідково-інформаційний портал
СУЧАСНА ОСВІТА В УКРАЇНІ І ЗА КОРДОНОМ!

Підпишіться у формі підписки (див. нижче), щоб завантажити безкоштовно журнал «Сучасна освіта», в якому навчальні заклади запрошують докладніше дізнатися про набір абітурієнтів і правилах прийому.

Журнал висилається безкоштовно на е-мейл в цифровому форматі.

Ніякого спаму! Увага! Ми не зможемо доставити пошту на домени .ru!