s-osvita.com.ua ОБУЧЕНИЕ ЗА РУБЕЖОМ Образование в Польше Освіта в Польщі - для українських абітурієнтів


Шановні відвідувачі сайту!

Запрошуємо відвідати наш новий сайт OSVITA.IN.NET, де ви зможете ознайомитись з актуальними пропозиціями українських і закордонних університетів і не тільки ...

https://osvita.in.net

Освіта в Польщі - для українських абітурієнтів

Журнал «Сучасна освіта» №5(78) 2011
Про що ми думаємо перш за все, коли чуємо про освіту закордоном? Зізнаймося: більшість абітурієнтів та їхніх батьків переконані, що освіта в одній з європейських держав - це недосяжна мрія. “Навчатися закордоном - це перспективно, цікаво, доцільно з точки зору кар’єри, але, мабуть, дуже дорого та складно”, - говорить нам голос суспільної думки. Проте саме час позбутися впливу стереотипів, особливо якщо вони хибні! Потрапити на навчання до Польщі - не тільки цікаво й перспективно, але й досить легко.
Система вищої освіти в Польщі: історія та сучасність

Система вищої освіти в Польщі бере свій початок від Ягеллонського університету, що був заснований ще в XIV столітті. На сьогодні до послуг українських студентів біля трьох сотень приватних та майже півтори сотні державних вищих навчальних закладів.

Традиційна для українського сприйняття недовіра до приватних навчальних закладів не актуальна в Європі: приватна освіта в Польщі не тільки не поступається державним програмам, але й часто є перспективнішою за рахунок орієнтації на практичну діяльність і зв’язків із роботодавцями, що підтримує кожен приватний заклад.
Як влаштована польська вища школа? Після реформ української освіти у структурі вітчизняних та польських вишів є багато подібного. Навчання в польському ВНЗ так само поділяється на бакалавріат та магістратуру.
Навчання на бакалавра займає 3 роки, а за магістерською програмою - близько двох років (для деяких спеціальностей - півтора). Зазвичай два роки вчаться в магістратурі, якщо програма викладається польською, і півтора - якщо англійською.
Можливість здобувати знання англійською - одна з суттєвих переваг польської освіти: навіть якщо не враховувати безперечну користь від досконалого знання іноземної мови, яке студент отримує після завершення, перспективи продовжити навчання або ка-р’єру в Європі відкриваються просто блискучі.
Аналогічно з українськими ВНЗ навчальний рік поділено на два семестри, весняний та осінній, тільки в Польщі осінній починається в жовтні, а весняний - в середині лютого. Передбачено дві екзаменаційних сесії.
Попри зовнішню подібність, українська та польська освітні системи суттєво відрізняються. Перш за все, рівнем викладання. Крім того, польські виші орієнтують студента на практичну діяльність: семінари, практика в польських фірмах, зустрічі з представниками бізнесу та експертами галузі дозволяють зорієнтуватися в сучасних ділових реаліях задовго до завершення університету. Оскільки Польща є членом Європейської спільноти, однією з базових цінностей освіти є так звана студентська мобільність: для польського студента, на відміну від українського, поїхати за обміном до іншої країни ЄС і студіювати обрану спеціальність там - цілком реальна можливість.
Вимоги до абітурієнтів, що претендують на навчання в польських ВНЗ, не критично високі. Звісно, знадобляться базові знання польської, але майже всі університети пропонують мовні курси, які абітурієнт може відвідувати ще до початку навчання. Аби підтвердити знання англійської для навчання на англомовних програмах, необхідно подати сертифікат TOEFL або аналогічного тесту з результатами не нижчими від Intermediate. Проте відсутність такого документу - не привід відмовлятися від своєї мрії: найчастіше є можливість скласти замість TOEFL аналогічний тест в обраному університеті. І відвідати інтенсивні мовні курси, якщо знань виявиться недостатньо. Щодо всього іншого - для вступу на перший курс приватного вишу буде достатньо атестату про середню освіту (хоча підготовку документів варто розпочати ще до завершення школи) або диплому бакалавра для вступу до магістратури. Тоді студента запрошують на співбесіду.

Студентський побут, спілкування та проблеми адаптації
Звісно, студентські роки - це не тільки відвідування лекцій. Як організовано побут українських студентів у Польщі, чим вони займаються і чи важко адаптуватися в країні? Зрозуміло, що усі ці питання цікавлять абітурієнтів та їхніх батьків.
У кожному польському виші є спеціальний відділ, що займається “квартирним питанням”: пропонує студентам кімнати в гуртожитках або допомагає знайти та орендувати квартиру. Умови в польських гуртожитках чудові, їх не порівняти з вітчизняними. Охайні та добре відремонтовані кімнати чекають на майбутніх мешканців. Зазвичай гуртожиток обладнаний телефоном та підключенням до Інтернету. Вартість гуртожитку - близько 120 євро на місяць. Оренда квартири з іншими студентами обійдеться у 100 євро і більше - залежно від району та інших характеристик помешкання. Самостійна оренда квартири - від 250 до 400 євро, але це навряд чи доцільний вибір, адже за умови спільного проживання адаптація пройде значно легше.
Психологічно адаптуватися в Польщі й справді досить легко - досвід колишніх студентів неодноразово про це свідчив. Близькість мови та культури, привітне ставлення місцевого населення до українців, увага й доброзичливі консультації кураторів та працівників університету допомагають швидко і безболісно подолати стрес від переїзду. Крім того, під час мовних курсів, що студент відвідує перед першим семестром, проводяться так звані адаптаційні заходи: іноземців, що прибули на навчання, знайомлять з побутом та культурою країни. До речі, і розлука з батьками не має надто сильно лякати вступника: керівництво вишу видає спеціальне запрошення, на основі якого батьки оформляють гостьову візу - і відвідують студента за місцем навчання.
Студентське дозвілля у Варшаві вражає різноманіттям: музеї, клуби, виставки - словом, бурхливе культурне життя великого міста. Зазвичай до відпочинку студентів не байдужі й працівники університетів: окремий підрозділ вишу запропонує екскурсії, в тому числі екскурсії іншими країнами Європи (студентська віза дозволяє вільно подорожувати країнами Шенгену). На канікулах студент може подорожувати територією ЄС самостійно, разом із новими друзями. Прекрасна можливість за час навчання встигнути здобути знання, закласти фундамент майбутнього професійного зросту, та ще й об’їздити ледь не всю Європу!

Переваги освіти в Польщі
Перелічувати переваги освіти в Європі можна безкінечно, тож згадаймо найістотніше:
м Оскільки Польща є членом ЄС, дипломи польських вишів визнаються в усіх Європейських країнах, а також в США, Канаді та інших державах.
м Вартість навчання та проживання в Польщі відчутно нижча, ніж в інших університетах Європи, проте рівень освіти не поступається. Деякі ВНЗ надають суттєві знижки на навчання за умови академічної успішності.
м Студентська віза дає право абсолютно офіційно працювати під час навчання. У тому числі й знайти підробіток на час канікул у будь-якій європейській країні. Зазвичай на початку студенти підпрацьовують кур’єрами, консультантами в супермаркетах або допомагають в офісах, але на старших курсах багато хто знаходить вакансію за спеціальністю.
м В усіх великих польських вишах є спеціальності, де навчаються англі-йською. Деякі виші згідно з партнерськими програмами видають два дипломи (магістри Університету Лазарського, наприклад, отримують також диплом британського зразка від University of Wales).
м Існує розвинена програма стипендій та грантів, програма обміну студентами з багатьма найпрестижнішими університетами по всьому світі.
м Організовано стажування в польських та міжнародних компаніях ще під час навчання, є перспективи праце-влаштування в Європейському Союзі.
м Цікаві знайомства, можливість подорожувати Європою, яскраве дозвілля.

Навчання у Варшаві: фінансовий бік питання
Серед українських абітурієнтів чомусь укорінився міф, ніби навчання в країнах ЄС неймовірно дороге. Насправді ж йдеться про цілком земні суми.
Орієнтовні витрати студента: оплата за навчання - від 800-1200 євро за семестр; оплата за гуртожиток - 120 євро на місяць; харчування, транспорт, поточні витрати - близько 300 євро на місяць.

Від кого очікувати допомоги та з чого почати?
Збирати документи та готуватися до вступу варто майже за рік до початку навчання. Знадобиться анкета вступника, атестат про середню освіту, сертифікат з тесту англійської мови та деякі інші документи. Окреме питання, що стоїть перед кожним майбутнім студентом, - оформлення студентської візи. Потім - контакти з уні-верситетом, узгодження всіх питань. Весь цей шлях цілком реально пройти самостійно, але якщо хочеться спростити собі життя й отримати допомогу в збиранні та підготовці документів, консультації з приводу отримання візи та сприяння у вступі - можна звернутися до компаній, що консультують українських абітурієнтів щодо навчання закордоном. Однією з  найдосвідченіших українських фірм, що провадить діяльність у цьому напрямку, є “Гольфстрім”. Практикою десятків абітурієнтів доведено, що звернення до професіоналів галузі освіти допомагає значно спростити процедуру оформлення та вступу й уникнути багатьох неприємних накладок.

Європейська освіта стає доступною
Наразі найбільшою популярністю у молоді користуються Варшавський університет економіки, Вища школа суспільної психології, Варшавський університет соціальних та гуманітарних наук, Університет Лазарського та багато інших. Щороку гостинна Польща приймає близько півмільйона іноземних студентів, з кожним роком українців серед них стає все більше. Переваги освіти у Польщі, прихильне ставлення поляків до України та майже необмежені професійні перспективи роблять польські університети бажаним місцем навчання для сотень українців. Європейська освіта стає доступною - варто лише використати свій шанс.

Матеріал надано Київським представництвом Асоціації “Гольфстрім”
01030, м. Київ,
вул. Б. Хмельницького 66, оф.1
gulfstream@voliacable.com
тел.: 044 228 78 76
тел.: 044 537 12 54
тел.: 093 498 07 07
www.chemodan.com.ua
www.infostudy.com.ua



Автор: Олена Гапак (Черниш)

Корисні посилання
Посольства та Генеральні
Консульства РП в Україні

Посольство Республіки Польща у Києві
вул. Ярославів Вал, 12, 01901, Київ
Тел.: (38044)230-07-00, 230-07-03
Факс: (38044) 270-63-36
ambasada@polska.com.ua
www.kijow.polemb.net

Генеральне Консульство Республіки Польща у Києві
вул. Богдана Хмельницького, 60, 01030, Київ
Тел.: (38044)284-00-33
Факс: (38044)234-99-89
konsulat@polska.com.ua
www.kijowkg.polemb.net

Генеральне Консульство Республіки Польща у Львові
візово-паспортні питання, справи громадянства, репатріації і легалізації документів
вул. Івана Франка, 110, 79011, Львів
Тел.: (380322)97-08-61 до 64, 97-08-64
Факс: (380322)76-09-74
konsulat@mail.lviv.ua
www.konsulat.lviv.ua

Генеральний Консул, питання права, консульської опіки, культури, науки виплата пенсій, репрезентація польських економічних та торгівельних інтересів, інформаційна підтримка бізнесу
вул. Коцюбинського, 11 а/3, 79011, Львів
Тел.: (380 322)729301
Тел./факс: (380 322)987938
konsulat2@mail.lviv.ua
www.konsulat.lviv.ua

Генеральне Консульство Республіки Польща у Харкові
вул. Артема, 16, 61002, Харків
Тел.: (38057)757-88-01, 757-88-03
Факс: (38057)757-88-04
kgrp@kharkov.ukrtel.net
www.charkowkg.polemb.net

Генеральне Консульство Республіки Польща в Луцьку
вул. Кафедральна, 7, 43016, Луцьк
Тел.: (380332)77-06-10 до 12
Факс: (380332)77-06-15
konsulat@konsulat.lutsk.ua
www.konsulat.lutsk.ua

Генеральне Консульство Республіки Польща в Одесі
вул. Успенська, 2/1, 65014, Одеса
Тел.: (38048)722-56-96, 722-60-03
Факс: (38048)722-77-01
secretariat@paco.odessa.ua
www.odessakg.polemb.net

Польський Інститут у Києві
Офіційне представництво Міністерства закордонних справ Польщі
вул. Б. Хмельницького, 29/2, оф.17
01030, Київ
Тел.: (38044) 288 03 04, 278 16 01
ip@polinst.kiev.ua
www.polinst.kiev.ua

Українсько-польський інформаційний центр в НТУУ “КПІ”

Київ, проспект Перемоги, 37, корпус 6, к.316
Тел.: +38 044 406 86 01

Оформите подписку на журнал "Сучасна освіта".

Только так Вы не пропустите ни одного материала. Возможно, самого важного для Вас.

07 122 2016ДОРОГІ АБІТУРІЄНТИ І ВИПУСКНИКИ ШКІЛ!

Вас вітає довідково-інформаційний портал
СУЧАСНА ОСВІТА В УКРАЇНІ І ЗА КОРДОНОМ!

Підпишіться у формі підписки (див. нижче), щоб завантажити безкоштовно журнал «Сучасна освіта», в якому навчальні заклади запрошують докладніше дізнатися про набір абітурієнтів і правилах прийому.

Журнал висилається безкоштовно на е-мейл в цифровому форматі.

Ніякого спаму! Увага! Ми не зможемо доставити пошту на домени .ru!