s-osvita.com.ua ОБУЧЕНИЕ ЗА РУБЕЖОМ Образование в Чехии До Швейка за дипломом


Шановні відвідувачі сайту!

Запрошуємо відвідати наш новий сайт OSVITA.IN.NET, де ви зможете ознайомитись з актуальними пропозиціями українських і закордонних університетів і не тільки ...

https://osvita.in.net

До Швейка за дипломом

журнал "Сучасна освіта" №5, 2009

Того дня вулиці Праги були переповнені: головна площа ледве вміщувала в себе усіх іноземців, у трактирах не було жодного вільного місця, а в шинках та броварнях столи ломилися від їжі та пива. Майже увесь чеський народ з’їхався до столиці 7 квітня 1348 року, щоб відвідати Сейм усіх земель Чеського королівства, котрий зізвав король Карл IV. Тим паче, що новини очікувалися не лише політичного характеру, головна увага приділялася ПРОСВІТНИЦТВУ! Король власноруч підписав грамоту про заснування Празького університету. Назвали нову альма-матер на честь засновника - Карловий університет.  Ця подія назавжди змінила життя усіх чехів. Якщо раніше їм доводилося їздити до Франції, Італії та Великобританії, щоб здобути вищу освіту, то зараз  вони могли залишатися в рідній країні та працювати лише на її благо. Більш того, до Праги потягнулися і студенти з Польщі, Литви, Австрії, Саксонії та Баварії. Університет став Меккою науки в Центральній та Східній Європах.
Карл IV подарував університету свої землі, а начальник монетного двору королівства - Ян Ротлев - свій будинок у самісінькому серці міста, котрий називається Каролінумом і є окрасою всього міста. Саме у його приміщенні колишні абітурієнти стають почесними студентами. Таким чином новенький уні-верситет завоював величезний авторитет по всій  Європі.  Тут навчали філософії, праву, медицині та богослов’ю. Усі лекції та семінари проводилися латиною, хоча викладачі немало зробили і для розвитку чеської мови. Саме тоді було впорядковано першу граматику, узаконені певні знаки, котрі писалися над літерами чеського алфавіту.

Студент - він і в середньовіччі студент
Студенти університету були напрочуд цікавими людьми, чого тільки були варті їхні витівки! Їхнє життя підпорядковувалося лише власним університетським законам. Міська влада не мала жодного права на покарання спудеїв. Якщо часом і траплялося, що вони утнули щось неймовірне (а таке бувало досить часто), то їх карав ректор. Зазвичай, він наказував посадити винуватця до “курника”  - брудного, дерев’яного сараю, котрий стояв у дворі Каролінума та служив як карцер.
Несолодко доводилося і новеньким. Кожного, хто вперше переступив поріг університету, чекала спеціальна вітальна церемонія - “беанія”. Під час дійства новенького били, шмагали, щипали, вистригали йому пучки волосся - і все це заради того, щоб новий студент позбувся усього старого та чистим і незаплямованим вступив до високого наукового товариства. Віншування супроводжувалися веселими піснями, промовами, а під кінець усі - і викладачі, і студенти - сідали за спільну трапезу.
Особливо важко доводилося учням із бідних сімей, адже вони завжди були голодними. Тому вони найбільше полюбляли свята - на День Святого Миклуша, День Святої Катерини - покровительки університету, а також на Різдво та Масляну, переодягнувшись у веселі карнавальні костюми, студенти ходили від будинку до будинку, грали на скрипках та лютнях, співали, прославляли хазяїв, бідкалися на тяжку долю. Добрі пражани завжди ділилися з ними своїм обідом, або давали декілька монет, котрі одразу ж витрачалися в шинку на гарячі сосиски та пиво.
У середні віки в університеті було всього два ступені: бакалавр та магістр. Ступінь бакалавра отримували після чотирьох років навчання, і тоді медики йшли лікувати, юристи - розбирати судові справи, теологи поспішали на почесні місця у церквах. А ті, хто були більш освіченими залишалися в університеті вчитися на магістра, потім - читали лекції новим студентам. Але звісно до викладацького складу не могли зарахувати усіх бажаючих, тому багато хто був змушений їхати і викладати у провінційних школах, обраним щастило залишитися у Празі. У звичайні дні вони читали лекції, проводили практичні заняття, а на свята разом зі своїми ж студентами ходили співати по хатах, щоб заробити хоча б якусь копійку.
Як бачимо, навіть у середні віки гарна освіта не була запорукою прекрасного безхмарного майбутнього. Бідний студент часто залишався таким же бідним магістром, так що вчена ступінь мало що змінювала, так само як і в наші роки...

Часи “Руїни” університету
Та тільки перші десятиліття історії університету були щасливими та овіяні романтикою освітянських кіл. Тож коли почався період славнозвісних гуситських війн, храм науки різко занепав. Магістр Карлова університету, а водночас і його ректор - Ян Гус підтримував гарні зв’язки з іншими європейськими вільнодумцями, котрі викривали, гостро критикували католицизм та ревно закликали до реформування церкви. Низка військових невдач горе-реформаторів жахливо відобразилася на долі університету. З чотирьох факультетів залишився тільки один - вільних мистецтв. Саме з цього часу і починається панування єзуїтського ордену в стінах храму науки.
У середині XVI століття вони поселилися у Домініканському монастирі, котрий називався на честь Св. Климента - Климентинумом. Саме він на той час став центром вільних мистецтв. Там знову почали збиратися різноманітні теологи та філософи, та вже тепер суворо слідкували за єретичними нахилами.
Після 1620 року університет навіть втратив своє ім’я. Його нарекли Карлов-Фердинандов. Для Праги настали не кращі часи. Та що там для Праги! Усе Чеське королівство перетворилося на глуху провінцію Австрії. І сліду не залишилося від колись процвітаючого центру Європи... Але навіть і серед величезної кількості негативних речей можна знайти і позитив. Саме у цей період в університеті почали викладати німецькою мовою, почався мовний прогрес, нарешті мертва латина відійшла на другий план. Трохи зменшилися церковні утиски, і щасливими студентами могли стати навіть діти не з католицьких сімей.
І лише тільки через 200 років у 1848-49 роках після сумнозвісних вищезгаданих подій університет ставав все більше схожим на сучасні навчальні заклади. Тепер він був кузнею державної інтелігенції. А у 1882 році заклад ділиться на чеську та німецьку частини.  У лабораторії другої працював навіть Альберт Ейнштейн, котрий згодом перейшов до Віденського університету. Натомість чеська частина гордиться своїм найуспішнішим випускником - Томашом Масариком, котрий став першим чеським президентом.
Але трагедія Другої Світової війни знищила все, що так довго накопичувалося століттями. Фашисти закрили вищий навчальний заклад, студенти та професори були відправлені у концентраційні табори, а німецька частина зникла разом з падінням Рейху. Потім почалися важкі комуністичні роки єдиної ідеології, і тільки у 1989 році свіжий національно-визвольний дух знову оселився у стінах Карлова університету.

Щасливе сьогодення
Минулого року Карлов університет урочисто святкував своє 660-річчя. Він є одним із найстаріших вузів Європи, котрий зберіг традиції чудової освіти. Навчатися в ньому може  студент з будь-якої країни світу, головне - старання, адже конкурс на деякі факультети сягає 15, а то і 20 чоловік на місце, унікальним є факультет психології - там конкурс 30 чоловік. Тим паче, що з 1999 року вища освіта у Чехії безкоштовна навіть для іноземців, єдина умова - прекрасне володіння чеською мовою. Тож якщо ви вирішили здобувати освіту за кордоном, не думайте одразу про далекі та дорогі заокеанські вузи - спробуйте свої сили у Карловому університеті, адже його історія почалася ще задовго до відкриття Америки Христофором Колумбом.

Анастасія Медведчук

 =========================================================================================

Оформите подписку на журнал "Сучасна освіта".

Только так Вы не пропустите ни одного материала. Возможно, самого важного для Вас.

07 122 2016ДОРОГІ АБІТУРІЄНТИ І ВИПУСКНИКИ ШКІЛ!

Вас вітає довідково-інформаційний портал
СУЧАСНА ОСВІТА В УКРАЇНІ І ЗА КОРДОНОМ!

Підпишіться у формі підписки (див. нижче), щоб завантажити безкоштовно журнал «Сучасна освіта», в якому навчальні заклади запрошують докладніше дізнатися про набір абітурієнтів і правилах прийому.

Журнал висилається безкоштовно на е-мейл в цифровому форматі.

Ніякого спаму! Увага! Ми не зможемо доставити пошту на домени .ru!