s-osvita.com.ua ОБУЧЕНИЕ В УКРАИНЕ Знакомьтесь: ВУЗ! Донецький національний університет: вчора, сьогодні, завтра


Шановні відвідувачі сайту!

Запрошуємо відвідати наш новий сайт OSVITA.IN.NET, де ви зможете ознайомитись з актуальними пропозиціями українських і закордонних університетів і не тільки ...

https://osvita.in.net

Донецький національний університет: вчора, сьогодні, завтра

Пошук молоддю свого місця в житті безпосередньо пов’язаний з вибором спеціальності та, як наслідок - ВНЗ, в якому цією спеціальністю можна оволодіти.
Дізнаватися про те, які спеціальності актуальні й сьогодні та перспективні у майбутньому, а також поближче познайомитися з одним із провідних університетів України ви зможете, прочитавши наше інтерв’ю з ректором Донецького національного університету, доктором фізико-математичних наук, професором, академіком Національної академії наук України, заслуженим діячем науки і техніки України, Героєм України, лауреатом Державної премії України в галузі науки і техніки, кавалером ордена “Академічна пальма” (Франція) Володимиром Павловичем Шевченко.

 журнал "Сучасна освіта" №4, 2009

Пошук молоддю свого місця в житті безпосередньо пов’язаний з вибором спеціальності та, як наслідок - ВНЗ, в якому цією спеціальністю можна оволодіти.
Дізнаватися про те, які спеціальності актуальні й сьогодні та перспективні у майбутньому, а також поближче познайомитися з одним із провідних університетів України ви зможете, прочитавши наше інтерв’ю з ректором Донецького національного університету, доктором фізико-математичних наук, професором, академіком Національної академії наук України, заслуженим діячем науки і техніки України, Героєм України, лауреатом Державної премії України в галузі науки і техніки, кавалером ордена “Академічна пальма” (Франція) Володимиром Павловичем Шевченко.

В.П. Шевченко- У 2007 році Донецькому національному університету виповнилося 70 років. Будь ласка, розкажіть про історію й сьогодення Вашого університету.

- Донецький національний університет є одним з провідних класичних університетів не тільки Донецького регіону, а й всієї України. Його історія бере свій початок від моменту утворення в місті педагогічного інституту, який у 1965 році перетворено на університет. Одночасно з цим створено й Донецький науковий центр Національної академії наук України, основним підрозділом якого є університет. Донецький національний університет - це новий тип закладу освіти України, у якому запроваджена безперервна система підготовки висококваліфікованих кадрів, єдиний навчально-науково-виробничий комплекс, до структури якого входять: 12 факультетів, Донецький гуманітарний інститут, 3 технікуми, перший у державі україномовний ліцей, 7 регіональних центрів підготовки й перепідготовки фахівців, 3 навчально-науково-виробничі комплекси, 8 навчальних комплексів, 32 філії кафедр на виробництві, 5 факультетів і курсів підвищення кваліфікації, кафедра ЮНЕСКО “Екологія техногенного регіону”,  аспірантура з 55 спеціальностей та докторантура з 10 спеціальностей.
Сьогодні заклад має 25 тис. студентів, веде підготовку з 42 спеціальностей. Навчальний процес забезпечують 72 кафедри, у складі яких 3 академіки й члени-кореспонденти НАН України, 27 академіків і членів-кореспондентів галузевих академій, 19 заслужених діячів науки та заслужених працівників вищої школи України, 116 професорів, докторів наук, 550 доцентів, кандидатів наук.

- Які фахівці з тих, що готовить ДонНУ, найбільш затребувані на ринку праці? Як університет реагує на зміни ринку: які нові спеціальності з’являються, від яких доводиться відмовлятися?

- У сучасних умовах ринку праці всі фахівці, яких готовить наш університет, затребувані.
Взяти, наприклад, учителів. У тім, що їх не вистачає, зізнався навіть сам міністр, який заявив, що в порівнянні з минулим роком кількість вільних вакансій небагато зменшилася, але все-таки залишається чималим. Більше 14% учителів в українських школах - люди пенсійного віку. Недостачу вчителів закривають людьми без освіти, студентами, викладачами іншого профілю.
Затребувані також хіміки. Наприклад, хімфак ДонНУ, здавалося б, надовго вибув зі списку престижних факультетів. Однак ті, хто зважився одержати професію хіміка, зараз не мають проблем з роботою. У великих мережах супермаркетів є свої лабораторії з перевірки якості продукції. Крім того, якщо хімік зуміє захистити кандидатську дисертацію з цікавої теми, є більша ймовірність, що його чекає робота за кордоном.
Разом з тим активно зростає попит на програмістів. Викликано це, насамперед, розвитком інформаційних технологій і переходом компаній на автоматизовані системи керування. Незважаючи на те, що за останні пару років їхня середня зарплата зросла в 1,5-2 рази, вона є значно нижчою, ніж у західних колег. Саме цим охоче користуються іноземні компанії, що працюють у сфері IT-технологій.
Спостерігається затребуваність випускників математичних і фізичних факультетів. Але на відміну від колег-програмістів, що працюють на іноземців в Україні, вітчизняні наукові кадри, якщо, звичайно, це дійсно молоді вчені, з нетерпінням чекають саме за кордоном. Основна тенденція останніх років - зростання популярності таких професій, яким в Україні мало де навчають. Наприклад, одна із найпопулярніших спеціальностей - менеджер з продажів. Базова освіта може бути будь-якою: економічною, технічною, філологічною, але головне - комунікабельність. Ще один тренд - фахівці з роботи з персоналом. Керівники компаній, що розумі-ють важливість людського фактора, найчастіше запрошують на такі посади психологів: спеціально підготовлених кадрів не вистачає.
Що ж стосується перекладачів, то в Україні потрібний тільки невеликий перелік мов, володіння якими забезпечує стабільні й досить високі заробітки.
Технічний прогрес і розвиток суспільства призводить до “відмирання” одних професій і появі інших. За таких умов нові спеціальності з’являються із завидною регулярністю.
За останні три роки в Донецькому національному університеті розширився перелік існуючих 42 спеціальностей, з яких проводиться підготовка фахівців, у тому числі з нових, орієнтованих на останні потреби економіки й науки. Ліцензовано й відкрито 2 спеціальності - бізнес-адміністрування (для підготовки магістрів) і економічна теорія (для підготовки бакалаврів).
Ми розуміємо, що університету необхідно підвищувати свою конкурентоспроможність. Очевидно, що при будь-якому варіанті розвитку української освіти в майбутньому боротьба між вузами із залучення студента буде загострюватися. Це є, насамперед, результатом демографічних тенденцій. Конкуренція між українськими вузами буде підсилюватися також під тиском зростаючого впровадження закордонних уні-верситетів в освітній простір України. У студентів, особливо тих, хто буде сплачувати за освіту, дійсно буде вибір для укладання договірних відносин. Неконкурентоспроможні вузи з урахуванням цієї перспективи приречені.

- Які, на Ваш погляд, перспективи кар’єри наукового співробітника в Україні?

- У зв’язку зі світовою економічною кризою й різким падінням попиту на низькотехнологічну продукцію більшості українських підприємств, зростає потреба в наукомістких виробництвах, створених за останніми досягненнями науки. Тільки створення й підтримка розвитку інноваційних і конкурентоспроможних товарів і послуг дозволить Україні посісти гідне місце у світовій економіці. Для кадрового забезпечення такого розвитку буде потрібна велика кількість висококваліфікованих фахівців, серед яких буде багато випускників, що працюють як в університетах, так і в академічних інститутах.

- Розкажіть, будь ласка, про міжнародні проекти співробітництва, у яких  бере участь Ваш університет.

- Університет здійснює співробітництво на двосторонній основі з 25 уні-верситетами світу (країни Євросоюзу, Азії та Близького Сходу), є членом Асоціації Європейських і Євразійських університетів, виконує вже шостий проект з програми ТЕМПУС по співробітництву між університетами Євросоюзу й України, у рамках якого відкрито нову спеціальність “Прикладна економіка”.

- Ваші побажання абітурієнтам - 2009 та читачам нашого журналу.

- Шановні абітурієнти та читачі журналу “Сучасна освіта”!
Вибір навчального закладу та спеціальності - найважливіший крок у житті кожної людини, від якого залежить її майбутнє. Саме тому на ЗМІ та журнал “Сучасна освіта” зокрема, покладається завдання донесення якісної, достовірної інформації до усіх абітурієнтів про вищі навчальні заклади. Хочеться, щоб у наших майбутніх студентів був інтерес до навчання, адже це дуже важливо в наші дні. Ми будемо раді побачити вас студентами Донецького національного університету.

Підготувала М. Касумова

 

Оформите подписку на журнал "Сучасна освіта".

Только так Вы не пропустите ни одного материала. Возможно, самого важного для Вас.

 

07 122 2016ДОРОГІ АБІТУРІЄНТИ І ВИПУСКНИКИ ШКІЛ!

Вас вітає довідково-інформаційний портал
СУЧАСНА ОСВІТА В УКРАЇНІ І ЗА КОРДОНОМ!

Підпишіться у формі підписки (див. нижче), щоб завантажити безкоштовно журнал «Сучасна освіта», в якому навчальні заклади запрошують докладніше дізнатися про набір абітурієнтів і правилах прийому.

Журнал висилається безкоштовно на е-мейл в цифровому форматі.

Ніякого спаму! Увага! Ми не зможемо доставити пошту на домени .ru!

Представляем вашему вниманию s-osvita.com.ua и Журнал «Сучасна освiта» - помощники в выборе учебного заведения.
   Университеты, академии и институты, техникумы, колледжи и училища , тренинги и семинары , курсы , обучение за рубежом , повышение квалификации или второе высшее образование, аспирантура и магистратура, докторантура, МВА - наблюдайте за рынком образовательных услуг, делайте выводы и стройте планы.
   Поступите в Вуз Киева или Украины. Лучшие институты, университеты и академии Киева и Украины ждут вас. Получите высшее или второе высшее образование в одном из негосударственных или государственных вузов Киева, Украины. Медицинские академии, педагогические университеты, юридические институты, экономические институты, финансовые академии, технические вузы, гуманитарные вузы, социальные вузы приглашают тебя на дни открытых дверей . Найдите свой вуз на s-osvita.com.ua
    Читайте наш всеукраинский рекламно-информационный журнал «Сучасна освiта», который издается с 1997 года. В статьях журнала найдете об образовании почти все: от комментариев к законам и перспективных планах правительства страны - до разбора ситуаций на экзаменах и практических советов преподавателей.